Zapomněli jste heslo?

Vítězem mezinárodního juniorského turnaje EEBC je Błażej!

Vítězem mezinárodního juniorského turnaje EEBC je Błażej!

Druhý listopadový víkend byl ve znamení mezinárodního turnaje juniorů.

Účastnili se ho zástupci pěti zemí, hrálo nakonec 25 hráčů. Zejména z Polska dorazila silná reprezentace s hned dvěma juniorskými mistry Evropy.

V sobotu se hrálo formou pěti skupin, kdy z každé postupovali tři lidé do nedělního single KO.

V nedělním finále měla Česká republika hned čtyři hráče, což vzhledem ke konkurenci nebylo vůbec špatné.

Pardubice Stabedo Open

Pardubice Stabedo Open

Ve dnech 4.7. - 7.7.2019 se koná největší turnaj v ČR, a to v Pardubicíh, pořádá klub MPC Pardubice s účastí Českomoravského billiardového svazu.

Turnaj se hraje v poolbilliardu, v oblíbené disciplíně 8 ball, na stadiónu - ČSOB Pojišťovna aréna Pardubice.  K dispozici je 20 špičkových stolů.

V rámci turnaje jsou tři kategorie, v hlavní tzv. muži (ale jsou přihlášeny i žey a junioři) je přihlášeno 256 hráčů, v ženách 46 a v juniorech 57 hráčů. Dohromady tedy neuvěřitelných 359 hráčů!

Školský pohár 2019

Školský pohár 2019

V pátek 14. června 2019 se v herně Harlequin Praha konal pod záštitou Českomoravského billiardového svazu již 4. ročník poolbilliardového turnaje pro žáky základních škol v disciplíně mini 8 ball as. „miniosmička“. Prezence byla již od 9,00 hodin a do začátku turnaje dorazilo 20 hráček a hráčů ze sedmi sportovních klubů: MPC Pardubice, BC Metropol České Budějovice, (kluboví hráči v ČB a také hráči z DDM Netolice), BC Casablanca Tábor, BC Harlequin Praha, TJ Sokol Hodonín, SK Delta Billiard Brno a 1. Billiardový Club Děčín.

Juniorský tréninkový kemp

Juniorský tréninkový kemp

16. 6. 2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  
Tréninkový kemp navazoval na únorové mistrovství republiky. Potěšujícím faktem je, že obsazení bylo velmi podobné. Nově se přidali tři kluci z Ronova nad Doubravou. Byli jsme ubytováni v chlumeckém kempu, kde zejména v průběhu sobotního odpoledne bylo také spousta možností ke sportovnímu vyžití. V podzimní části nové sezony bude cílem zorganizovat turnaj.
Závěrem bych chtěl velice poděkovat Veronice Rybáčkové a jejímu tatínkovi Mirkovi za perfektně zorganizovanou akci. V Chlumci nad Cidlinou jsme našli ideální podmínky pro akce tohoto typu :)
Účastnící kempu:
KRAJČÍ Theodor | TJ Dioss Nýřany
RYBÁČEK Matyáš | TJ Sokol Chlumec nad Cidlinou
KUCHAŘ Matouš | Kulečníkový klub Čermná n. Orlicí
KUBÍN Kryštof | TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou
NÁPRAVNÍK Matěj | Kulečníkový klub Čermná n. Orlicí
DLASK Šimon | TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou
CYPRIÁN Luboš | AKK 95 Ronov nad Doubravou
ČEPĚL Jaroslav | AKK 95 Ronov nad Doubravou
TÝLE Matěj | AKK 95 Ronov nad Doubravou

Plénum ČOV

Plénum ČOV

Plénum Českého olympijského výboru (ČOV) na svém dnešním zasedání schválilo zprávu o hospodaření ČOV za rok 2018 i rozpočet na rok 2019. Ten činí 125 milionů korun. Pléna v České národní bance se zúčastnil Karel Kovář, náměstek Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy pověřený řízením sekce sportu a mládeže. Naopak z důvodů přítomnosti na řádné schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky musel pozvání odmítnout Milan Hnilička, vládní zmocněnec pro sport, který zaslal zdravici.

„Sport postupuje i přes problémy mílovými kroky dopředu. V roce 2012 měl něco málo přes 2 miliardy, letos činí státní dotace 7 miliard, to je zásadní změna,“ řekl ve svém projevu předseda ČOV Jiří Kejval. „Ale jedna věc je objem financí a druhá je předvídatelnost a trvalá udržitelnost. Je potřeba plánovat, během jednoho roku se ve sportu nic nevybuduje. Aby se to mohlo udělat, musí být předvídatelnost finančních prostředků. To zatím nefunguje,“ upozornil Kejval.

Kovář doufá ve stabilitu ve sportovním prostředí. „Věřím, že se podaří najít adekvátní nástroje pro stabilitu, aby růst prostředků pokračoval a aby sportovní organizace nebyly závislé jen na dotacích. Rádi bychom našli rovnováhu mezi státní správou a mezi organizacemi,“ uvedl.

Předseda ČOV věří, že tomu pomůže chystaná Agentura pro sport pod vedením Milana Hniličky. „Tuto aktivitu vítáme. Věřím, že se do agentury podaří natáhnout odborníky, kteří budou své rozhodování podřizovat nejen ministerským předpisům, ale i potřebám sportovního prostředí. Jsme blízko toho, aby byl zákon schválen,“ doplnil Kejval.

Českomoravský billiardový svaz a složku ČKSOI ČOV na plénu zastupoval František Nejedlo

Soutěž-výběrové řízení

Soutěž-výběrové řízení

Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu,

vypisuje soutěž-výběrové řízení o " Návrh a zpracování nového loga ČMBS" Požadavky na zpracování návrhu jsou níže ke stažení.

Návrhy zasílejte na email logo@cmbs.cz do 31.12.2018, spolu se jménem autora/společnosti a kontaktem.

Návrh, který v hlasování VV ČMBS zvítězí, respektive jeho předkladatel, obdrží jako odměnu 15.000,- Kč. 

Ukončení soutěže proběhne nejpozději do konce ledna 2019.

Za VV ČMBS

František Nejedlo

GS ČMBS

Českomoravský billiardový svaz
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 Břevnov
IČO: 47608994
www.cmbs.cz

Veronika Hubrtová

Bronzová medaile pro Veroniku Hubrtovou

      Skvělého výsledku se podařilo dosáhnout Veronice Hubrtové, která na výročním ME v poolbilliardových disciplínách (kulečníkový stůl s dírami) vybojovala pro Českou republiku bronzovou medaili v disciplíně zvané devítka (hraje se s devíti koulemi očíslované od jedné do devíti, koule se hrají postupně po číslech, kdo dá kouli číslo devět, vyhrává).
      Pro Českou republiku, která měla na ME čtrnáctičlenné zastoupení je to obrovský úspěch. Získání jakékoliv medaile v nejmasovějším odvětví billiardových sportů, je proti zástupcům zemí, kde billiard má velkou tradici, nebo kde se těší obrovské podpoře státu, vynikajícím úspěchem. 
Veronika má již devátou medaili z ME, je to historicky nejúspěšnější závodník v poolbilliardu, má jednu zlatou a po čtyřech stříbrných a bronzových a je mnohonásobnou mistryní ČR ve všech disciplínách.
 
 
Zprava Šuman, Novotný, Nejedlo

Seminář pro neolympijské sporty

Semináře pro neolympijské sporty se zúčastnilo 42 zástupců ze 33 sportovních svazů

Komise neolympijských sportů ČOV pod vedením místopředsedy ČOV Filipa Šumana uspořádala 12. června v Centru pohybové medicíny v Praze seminář pro neolympijské svazy (ČKSOI). Zúčastnilo se ho 42 zástupců ze 33 sportovních svazů.

Seminář se nesl ve velmi otevřené atmosféře a byl platformou pro užitečnou výměnu informací, což bylo patrné i z diskuzí v rámci workshopu v menších skupinách k jednotlivým tématům.

Těmi hlavními tématy byly řízení svazu bez profesionálních zaměstnanců, tedy problematika svazů postavená na dobrovolnících, pořádání mezinárodních akcí (co to svazům přináší, jaké jsou zdroje financování) a komunikace směrem k oddílům a členům.

„Byli jsme už před seminářem velmi příjemně překvapeni, jak velký byl zájem ze strany svazů. Pozitivní ohlasy nám ukázaly, že podobné aktivity mají smysl,“ řekl Filip Šuman, místopředseda ČOV a předseda Komise neolympijských sportů.

„Musím ocenit otevřenost, se kterou svazy k semináři přistoupily. Nejvíc to bylo poznat na příkladu porovnávání finančních podmínek zaměstnanců nebo funkcionářů v jednotlivých svazech. Právě vzájemné srovnání a možnost zjistit, jak moc se české svazy mezi sebou v některých věcech liší, bylo hodně inspirující. Stejně jako sdílení společných problémů,“ doplnil Filip Šuman.

Mezi přednášejícími, kteří uváděli jednotlivá témata, byli např. František Nejedlo (billiard), Viktor Novotný (šachy), Jan Přikryl (šipky), Gabriel Waage (softbal), Jan Bloudek (horolezectví), Filip Šuman (florbal) a Jitka Literová (aerobic).

Valná hromada Českomoravského billiardového svazu

Valná hromada Českomoravského billiardového svazu

    Dne 27. 5. 2018 se na Strahově v Aule Čeké unie sportu uskutečnila Valná hromada Českomoravského billiardového svazu, která následně vyústila ve Valné hromady sekcí karambol, pool a snooker.

    VH, kterou svolal VV ČMBS, podle stanov ČMBS, byla svolána na desátou hodinu dopolední. Bohužel se nedostavil nadpoloviční počet z pozvaných delegátů, a tak se v 10:30 konala Náhradní valná hromada ČMBS.

    Nejdůležitějším bodem programu VH bylo schvalování rozpočtu ČMBS pro rok 2018. Návrh rozpočtu byl schválen plným počtem hlasů přítomných delegátů.

    Za zmínku určitě stojí fakt, že Valná hromada sekce snooker se vůbec neuskutečnila pro nedostatek zástupců snookerových klubů. 

VV ČMBS

I. kolo Lioness ČMBS OPEN

I. kolo Lioness ČMBS OPEN

V neděli 25.2.2018 se konal v pražské herně Billiard Centra na Harfě historicky první turnaj nové série Lioness ČMBS Open hraný v 8-ball. Série se skládá ze tří dílčích turnajů, ze kterých ti nejlepší postupují na finální kemp se světoznámým trenérem Ralphem Eckertem. Turnaje se mohli zúčastnit výhradně žáci základních škol, v případě víceletých gymnázií hráči do 15 let věku. Nakonec se i díky nešťastným úrazům a nemocem, které si děti přivezly z jarních prázdnin turnaje zúčastnilo 21 dětí celkem ze 7 klubů napříč celou ČR.

Kalouda,Švancara,Nejedlo,Kostelecký, Burian

Olympijský festival v Brně 2018

Olympijské hry, které se konaly ve dnech 9.2 – 25. 2. 2018 v Pchjongčchangu v Jižní Koreji, jsou minulostí. Se slavnostním zakončením her, se také uzavřely brány Olympijských festivalů, které byly jejich součástí.

Po Olympijském parku Rio - Lipno v roce 2016, jsem náš sport prezentoval i v Brně. Pavilonem Z, na brněnském výstavišti, prošlo přes 150 tisíc lidí a to převážně rodin s dětmi. Ve všední dny v dopoledních hodinách potom hlavně školy a školky.

Olympijský park 2018

Olympijský festival 2018

Do moravské metropole zavítal projekt Olympijský festival poprvé. Brno, druhé největší město České republiky, a Jihomoravský kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem přeměnil pavilon brněnského výstaviště po dobu 17 dní na místo, kde se u příležitosti olympiády v Pchjongčchangu 2018 setkávají sportovní nadšenci, aby fandili českým sportovcům v dějišti her a sami si aktivně zasportovali.

Kejval byl zvolen stým členem MOV

Kejval byl zvolen stým členem MOV

Předseda českého olympijského výboru Jiří Kejval byl ve středu zvolen členem Mezinárodního olympijského výboru. Padesátiletý Kejval je sedmým českým či československým členem MOV. Plénum může mít maximálně sto patnáct členů, předseda ČOV je aktuálně stým členem.Radek Malina (Pchjongčchang), Sport.cz 

Předseda ČUS - Miroslav Jansta

MŠMT letos nevyhlásí programy III a V

MŠMT pozastavilo vyhlášení klíčových programů. ČUS varuje před Kocourkovem!
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nevyhlásí v letošním roce neinvestiční programy pro činnost sportovních střešních organizací a svazů. Kvůli volbám a změně vedení MŠMT se programy připraví počátkem ledna. Podle České unie sportu to však významně zkomplikuje činnost sportovních svazů a organizací, na začátku roku se ocitnout bez peněz. „Nebudou vědět, co si mohou v roce 2018 naplánovat.
 
Calvin Washburn získal bronzovou medaili na ME!

Calvin Washburn získal bronzovou medaili na ME!

Naši tři junioři, kteří odcestovali na ME v Portugalsku, již mají za sebou dvě disciplíny a v třetí bojují.

Pořadí disciplín na ME je 14.1, 10 ball, 8 ball, 9 ball.

Výzva zástupců sportovních svazů vládě ČR

Výzva zástupců sportovních svazů vládě ČR

Vážení zástupci sportovních svazů,

Český olympijský výbor, Česká unie sportu, Česká obec sokolská a celkem 84 zástupců dalších sportovních svazů a spolků společně dopisem vyzvalo vládu ČR a premiéra České republiky Bohuslava Sobotku k urychlenému vyřešení kritických finančních potíží českého sportu. Společný dopis podepsali zástupci sportovního prostředí na dnešním (7.6.2017) mimořádném setkání v Aule Sokola v Tyršově domě v Praze.

Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě. Přikládáme také slíbené skeny dokumentů, které byly doručeny do sídla vlády ČR.

S pozdravem

Petr Graclík
Generální sekretář ČOV

František Nejedlo

Volby složky ČKSOI

Dne 24.5.2017 se v budově České národní banky konala volební Valná hromada složky Českého klubu sportovních svazů, organizací a institucí, pod Českým olympijským výborem. Složka volila svého zástupce do VV ČOV, kterým byl zvolen Viktor Novotný (Šachy) a dále zástupce do předsednictva složky, kterým byl zvolen zástupce našeho svazu v ČOV, pan František Nejedlo.

VV ČMBS gratuluje ke zvolení.

Aleš Šlambor - prezident ČMBS

Co všechno přinesl čas

Vážení sportovní přátelé,

standard propagační mašinérie a následného volebního show koncem funkčního období nabízí zejména prostor a jedinečnou příležitost k eskalaci superlativ, famóznímu hodnocení a zásadnímu bilancování. Především pak zde je výjimečná příležitost k vyzvednutí dosažených neskutečných úspěchů, nabízí se místo ke zviditelnění úmorné a nekonečné práce, je časem zdůraznění příkladné obětavosti, osobního nasazení a vynaloženého nadlidského úsilí ve prospěch nás všech. Tak toto je definice naší práce.

Radovan Hájek mistrem Evropy

Radovan Hájek mistrem Evropy

Fantastického úspěchu dosáhl Radovan Hájek na ME v Brandenburgu, když v trojbandu na malém stole získal titul Mistra Evropy.

Jedná se o historický zápis do dějin českého kulečníku. Radovan Hájek se totiž stal jako 1. český hráč individuálním seniorským mistrem Evropy. Radek ve finále porazil obhájce titulu Belgičana Kenny Miattona. Zápas ukončil sérií 11 karambolů !

VV ČMBS 

 

DBC Bochum

Skončilo ME v Praze

DBC Bochum slaví premiérové vítězství

18.4.2017

Pouze tři vítěze v osmi ročnících mělo Mistrovství Evropy klubových týmů v technických disciplínách. Dva holandské Cubri – 1 titul, Etikon – 5 titulů a český BC Vítkov – 2 tituly.  Až 9. ročník, který se odehrál v Divadelním sále žižkovské sokolovny, přinesl vítěze nového.


 

Vítězíme v 5. ročníku FEDERAL CUP!

Vítězíme v 5. ročníku FEDERAL CUPU!

V sobotu 4.3.2017 proběhnul pátý ročník Federal Cup.

Naší velmi silné reprezentaci se podařilo přehrát Slovenskou republiku, avšak  bylo to velmi těsné.

 

ME klubových týmů

ME klubových týmů

V termínu 7. až 9. dubna se Praze na Žižkově v budově Sokola uskuteční finále Mistrovství Evropy týmů v klasických disciplínách. Pořadatelem této akce jsou kluby BC Vítkov Prague a TJ Sokol Žižkov ve spolupráci s Českomoravským billiardovým svazem a záštitou Evropské billiardové federace (CEB).
 

Světové hry 2017 - Wroclaw

Světové hry 2017 - Wroclaw

Polské město Wroclaw, čítající cca 640 tisíc obyvatel, bude od 20 do 30 července hostit největší sportovní akci roku, Světové hry 2017. Světové hry se pořádají jednou za čtyři roky a jsou protipólem her olympijských. Představí se zde sporty, které nejsou zařazeny na program OH, například florbal, inline hokej, billiard, korfbal, karate, tanec a mnoho jiných. Celkově se bude zápolit ve více než třiceti sportovních odvětvích, klání se zúčastní přes sto zemí, více než 3500 sportovců a tv přenos se bude vysílat do více než 120 zemí.

 

 

PF 2017

PF 2017

Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu,

přeje všem svým členům, příznivcům, fanouškům a jejich blízkým, krásné prožití svátků vánočních a mnoho úspěchů v osobním i profesním životě v roce 2017.

Všem přejeme rovný strk

VV ČMBS

Zemřel Miloslav Kotil

Zemřel Miloslav Kotil

S hlubokým zármutkem oznamujeme všem příznivcům naší krásné hry,

že v pondělí nás navždy opustil dlouholetý funkcionář Českomoravského billiardového svazu pan Miloslav Kotil. Kdo jste jej znali, zavzpomínejte s námi.

Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu projevuje všem pozůstalým hlubokou soustrast.

VV ČMBS

František Nejedlo

Valná hromada ČKSOI

Dne 27.9.2016 se v kongresovém sále České národní banky, konala volební Valná hromada Českého klubu sportovních svazů, organizací a institucí (ČKSOI), která je jednou ze složek ČOV.

 nástupová kolekce pro LOH v Riu

Rio 2016

Výjimečná událost si zaslouží exkluzivní atmosféru. Ta patřila oficiálnímu zveřejnění české olympijské nominace pro Rio. Rudolfova galerie na Pražském hradu hostila plénum Českého olympijského výboru. Do Brazílie se postupně za pár týdnů vydá 105 reprezentantů. Ti budou opět po čtyřech letech bojovat pod pěti letními kruhy.

Výprava bude nejmenší od vzniku České republiky. Doposud bylo nejméně sportovců v roce 1996, tehdy vyrazilo bojovat o medaile do Atlanty 115 Čechů, opakem byly Atény o osm let později, kam vyrazilo 142 reprezentantů. Svůj podíl na nejnižším obsazení má také fakt, že po dvaceti letech se pod pět kruhů nedostal žádný tým.

 

Dlouhou dobu byl český sport Popelkou, což se projevilo i na fyzické zdatnosti naší nejmladší generace, ale hovořím v minulém času, věřím, že nyní přijde čas zlepšování. Ale zpět k 105 nominovaným. Jsou to podle mého pohledu hrdinové, splnili kritéria," řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Na slavnostním nominačním plénu nás zastupoval GS ČMBS pan František Nejedlo.

VV ČMBS

odkaz na celý článek https://www.sport.cz/ostatni/ostatni/clanek/792777-v-nominaci-do-ria-je-105-cechu-sablikova-chybi-presto-poleti-zeman-kritizoval-svaz.html#hp-sez

Lipno 2016

Lipno 2016

Ve dnech 5. 8. - 21. 8. 2016 bude po dobu konání Olympijských her v Riu, probíhat i Olympijský park na Lipně.

Českomoravský billiardový svaz bude u toho! V parku budeme mít zastoupení na dvou stanovištích. Jedno bude v centru dění v Lipně nad Vltavou a druhé v Dětském domově v Horní Plané. Během průběhu her se v našem kulečníkovém stanu představí i slavné osobnosti. Hosty budou Jiří Korn, Antonín Panenka, Pavel Richter, Kryštof Michal a Ladislav Vízek. Nebude chybět ukázka trénování dětí, exhibiční zápasy veřejností s reprezentanty a mnoho dalšího. Celý program bude upřesněn až v druhé polovině července.

Pokud by někdo měl zájem pomoci přímo v dění, obraťte se prosím na GS ČMBS.

VV ČMBS

Příchovice - Hora, Květoň

Školský pohár ČMBS 2016

Dne 17. 6. 2016 se v herně Harlequin v Praze, konal první ročník Školského poháru Českomoravského billiardového svazu.

Pohár byl prvním vyústěním projektu ČMBS zaměřeného na mládež "Kulečník do škol". V příjemném prostředí herny Harlequin Praha, se utkalo čtrnáct dvoučlených družstev, o historicky prvního vítěze školského poháru. Komise mládeže připravila pro všechny zúčastněné velmi atraktivní systém soutěže, ve kterém se do posledního kola bojovalo o umístění.

Celý projekt financoval ČMBS z dotací ČOV, vyhrazených na činnost mládeže. První ročník ovládlo družstvo Příchovic ve složení Květoň, Hora, které za celý turnaj nepoznalo hořkost porážky. Blahopřání je však třeba poslat všem zúčastněným družstvům. Poděkování si zaslouží i trenéři družstev, bez jejich ž práce by se tito školáci nepotkali. Zvláštní poděkování je třeba vyslovit doprovodu, který zajišťoval dopravu a fanouškovskou podporu.

Závěrem musíme zhodnotit akci jako velmi zdařilou a pevně doufáme v pokračování v příštích letech.

VV ČMBS

 

Ondra Hošek je zlatý na ME

Ondra Hošek je zlatý na ME

Nesmazatelně se jednadvacetiletý Ondra Hošek zapsal o uplynulém víkendu do historie českého kulečníku.

Svůj poslední juniorský turnaj na mezinárodní scéně totiž promělil v zisk nejcennějšího zlatého kovu. Ve finále juniorského šampionátu ve volné hře na velkém stole v dánském hlavním městě Kodani po urputném boji porazil největší hvězdu juniorské kategorie posledních let Holanďana Sama van Ettena.

Po remíze 300:300 na jeden náběh, dokázal Ondra zdolat Sama až ve třetím rozstřelu ! Je to třetí zlato z tohoto turnaje pro český kulečník. V roce 1994 vyhrál v Brně Marek Faus, v roce 2000 v holandském Grubbenvorstu Slávek Tauterman a po dlouhých 16-ti telech se to nyní povedlo Ondrovi.

VV ČMBS upřímně gratuluje Ondrovi ke skvělému úspěchu

Školský pohár

Školský pohár

Českomoravský billiardový svaz pořádá dne 17. 6. 2016 v herně Harlequin Praha, první ročník Školského poháru v billiardu. 

Školský pohár je prvním výstupem z projektu ČMBS: "Kulečník do škol".

Propozice budou rozeslány na oficiální klubové adresy. Přihlášky a veškeré dotazy směřujte na GS ČMBS, na kontaktech hospodar@cmbs.cz, nebo na telefonním čísle 608 222 519

VV ČMBS

Proběhla 33. VH ČUS

Proběhla 33. VH ČUS

ČUS bilancovala, doplnila stanovy a přijala plán rozvoje na další čtyřleté období

Sportovní centrum v Nymburce hostilo 33. Valnou hromadu největší české sportovní organizace letos již podruhé. Zatímco v lednu si sportovci zvolili staronové vedení, na sobotním programu bylo bilancování a především  priority spolku na další čtyřleté období zaměřené na zlepšení a podporu sportovního prostředí v ČR a podmínek pro sport obecně.

 

Eva Mašková

Kulečník do škol

         První postupové zkoušky v kulečníku v Horní Plané

         V září minulého roku se rozběhl kroužek kulečníku v Dětském domově v Horní Plané, který je součástí projektu Českomoravského billiardového svazu (ČMBS) “Kulečník do škol”, zaměřeného na děti a mládež. Na realizaci projektu byly použity peníze z Českého olympijského výboru, účelově poskytovány na práci s mládeží. 

        

ME klubových týmů

ME klubových týmů

Vážení přátelé billiardu,

dovolujeme se Vás pozvat na finále Mistrovství Evropy klubových týmů v klasických disciplínách (kádr 47/2, kádr 71/2, jednoband), které se uskuteční 22. – 24. dubna 2016 v budově TJ Sokol Praha – Žižkov, Koněvova 19.

Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Českomoravský billiardový svaz, přeje všem svým členům, fanouškům a příznivcům, krásné prožití velikonočních svátků.

VV ČMBS

Gavenčiak,Hajdovský,Urban,Balaštík,Meisner

Federal Cup 2016

Nejtěsnějším výsledkem 11:10, obhájila Česká poolová reprezentace, ve složení Gavenčiak, Hajdovský, Urban, Balaštík a Meisner, každoroční Federal Cup, který se letos konal v Trenčíně. Každoroční mezinárodní zápas mezi Českou republikou a Slovenskem v poolbilliardu, skončil obhajobou loňského vítězství pro naši reprezentaci. Blahopřejeme ke skvělému výsledku.

VV ČMBS

Podrobnější informace :

 

http://www.poolbilliard.cz/zpravodajstvi/hlavni-zpravy/federal-cup-2016-je-nas

Stuart Bingham, Michael Wild

Exhibice snooker

Dlouho očekávaná exhibice naplnila očekávání. Skvěle zorganizovanou exibici nevynechali ani představitelé ČMBS.

Stuart Bingham nakonec přece jenom potvrdil roli favorita a po výhře 4:3 nad Michalem Wildem vyhrál 1. ročník Prague Snooker Champions.

Miroslav Jansta

Volby ČUS

Dnes 30.1.2016 se konala v Nymburku 32. Valná hromada České unie sportu.

Podle očekávání obhájil post předsedy ČUS Miroslav Jansta, který neměl protikandidáta. Účastníci VH jej podpořili z 99,27%, když pouze jeden delegát ze všech, se zdržel hlasování. Gratulujeme Mirkovi Janstovi ke zvolení a přejeme mu mnoho úspěchů při vedení největší sportovní organizace v ČR. Miroslav Jansta ve svém projevu mimo jiné poukázal na potřebu podpory malých sportů, tělovýchovných jednot a okresních a krajských sdružení ČUS. Dále poukázal na potřebu vzniku Ministerstva sportu a cestovního ruchu, s jehož koncepcí seznámil delegáty VH v krátkém příspěvku. 

Eva Poskočilová

Ohlédnutí Evy Poskočilové

Naše nejvýznamější mezinárodní rozhodčí ve snookeru a poolu Eva Poskočilová se ohlíží zpět rokem 2015. Z níže uvedeného výpisu je zřejmé, že rok to byl bohatý a úspěšný. Je nesporné, že na rozhodcovském poli máme osobnost, na kterou můžeme být právem hrdi. Evo gratulujeme a děkujeme.

VV ČMBS 

 

PF 2016

PF 2016

Českomoravský billiardový svaz přeje všem svým členům, fanouškům a příznivcům našeho sportu, krásné prožití vánočních svátků a mnoho profesních i osobních úspěchů v roce 2016.

VV ČMBS

Vznik komise mládeže ČMBS

Vznik komise mládeže ČMBS

Vážení sportovní přátelé,

včera, dne 5. 11. 2015, schválil VV Českomoravského billiardového svazu vznik komise mládeže. Zároveň jmenoval do této komise pány Tomáše Kejlu (SK Billard Centrum Praha), Tomáše Elise (MPC Pardubice) a Václava Vančuru (BC Casablanca Tábor). Dalším členem komise bude GS ČMBS.

Změna názvu spolku

Změna názvu spolku

Neziskovky, které byly založeny jako občanská sdružení a od ledna 2014 se staly spolky, mají podle přechodných ustanovení k občanskému zákoníku povinnost do 1. 1. 2016 upravit svůj název tak, aby odpovídal požadavkům zákona. Pokud patříte mezi spolky, které chtějí plně využít delší lhůty (do 1. 1. 2017) pro plné uvedení stanov do souladu s občanským zákoníkem a doplnění informací do spolkového rejstříku a chcete zatím pouze změnit název, tento příspěvek vám ukáže, jak na to.

Program VIII další změny

Program VIII další změny

Vážení sportovní přátelé,

MŠMT zveřejnilo vyjádření k nejčastějším dotazům týkajícím se podávání žádostí o dotaci z programu VIII na rok 2016.

Bez titulku

Grand Prix Praha

Skvělý Careaux vítězem evropské Grand prix – Praha

Suverénním výkonem se Francouz Olivier Careaux prezentoval na evropské Grand prix v kádru 71/2. 42-letý profesionální sommelier, který žije ve francouzském Castelnau-De Montmiral (region Midi Pyrenees), tak o uplynulém víkendu zaznamenal svůj první velký úspěch na mezinárodní scéně.

Bez titulku

Grand Prix kádr 71/2

Hned na začátku října nás čeká jedna z vrcholných akcí karambolové sezony 2015/2016.

Celkem 27 hráčů se zúčastní v termínu od 2. do 4. října evropské Grand prix v kádru 71/2 pořádaném Českomoravským billiardovým svazem ve spolupráci s kluby BC Vítkov Prague a TJ Sokol Žižkov.

Valná hromada Českomoravského billiardového svazu

Valná hromada Českomoravského billiardového svazu

Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu svolává dne 6. 9. 2015 Valnou hromadu Českomoravského billiardového svazu.

Brancuský st.,Hajšman,Brancuský ml.,Nechvíle

ME juniorů Rakousko

Mistrovství Evropy juniorů v Rakousku již pro naše reprezentanty skončilo. Bohužel nevezou medaili, ale věříme, že si vezou cenné zkušenosti, které do budoucna zúročí, spousty zážitků, poznatků nejen z kulečníkového prostředí, ale například z podniknutých výletů v krásné přírodě. Patří jim poděkování za výbornou reprezentaci a pevně věříme v ještě lepší výsledky v letech příštích. 

Bez titulku

Změny při přechodu na spolky podle OZ

Nezapomeňte na důležité změny!

Zákon ponechává spolkům čas 2 roky, tedy do 1. 1. 2016, na uvedení názvu spolku do souladu
s OZ a 3 roky, tedy do 1. 1. 2017, na uvedení stanov do souladu s OZ, přičemž ustanovení stanov,
která jsou v rozporu s kogentními ustanoveními OZ, pozbývají platnost s účinností zákona.
 
Bez titulku

Kdo na olympijské hry 2020

Dvacet šest mezinárodních světových federací, požádalo o zařazení na OH v Tokiu 2020.

 
Tokio 12 červen 2015 - Tokio pořádající OH v roce 2020, obdrželo žádosti od dvaceti šesti mezinárodních federací, se zvážením o zahrnutí na hry XXXII Olympiády (Tokio 2020). Žadatelé byli představeni na tiskové konferenci 12. června 2015.
 
BC Ostrava - vítěz Dunajského poháru 2015

Dunajský pohár 2015

Ve dnech 30-31.5.2015 proběhl v německém Kemptnu 6. ročník Dunajského poháru. Naše barvy hájil tým BC Ostrava ve složení Heřman Onderka, Jan Dvořáček, Radovan Hájek a Rostislav Skořupa. Rakousko reprezentoval klub BSK Stockerau v čele s Gerhardem Kostistanským a Bavorsko domácí klub BC Kempten s osminásobným mistrem Německa Dieterem Steinbergerem.

Úvodní utkání týmu BC Ostrava proti rakouskému klubu BSK Stockerau. V prvním kole si Heřman Onderka hladce poradil se svým soupeřem a partii do 200 karambolů ukončil na 6 náběhů. Volnou hru Rostislav Skořupa po nervózním výkonu prohrál na 8 náběhů. Ve druhém kole se utkal favorizovaný Rakušan proti Radovanu Hájkovi. Radek však začal velmi slibně a diktoval tempo hry. Kostistanský ale zabojoval a sériemi 8 a 10 nakonec zvládl utkání a 50 karambolů dohrál na 21 náběhů. V posledním utkání se Honza Dvořáček střetl s Kurtem Mastným v jednobandu. Honza začal dobře a velmi rychle se dostal do vedení.  Mastný ale náskok smazal, dostal se do vedení a vše vypadalo na to, že partii vyhraje. Honza ale nakonec sérií 51 partii dohrál a zajistil BC Ostrava spravedlivou remízu.

V další utkání hrál BC Ostrava proti domácímu Kemptenu. Heřman Onderka nedal svému soupeři v kádru žádnou šanci, zahrál nejlepší výkon turnaje a partii dohrál na 2 náběhy. Svou reputaci si vylepšil i Rosťa Skořupa, který dobrým výkonem zahrál volnou hru na 4 náběhy a přesvědčivě vyhrál. Stejně postupoval i Radovan Hájek když porazil domácího hráče na 40 náběhů. Jediné drama přineslo utkání v jednobandu. Dieter Steinberger vykopl sérií 60 a hrál velmi jistě. Honza Dvořáček se snažil utkání zvrátit, ale Dieter stále kupil karamboly. Situace nevypadala pro Honzu dobře, ale nakonec opět zvítězil, když partii dohrál v devátém náběhu sérií 67.

Po těchto utkáních byla pravděpodobnost, že by klub BC Ostrava nezískal pohár jen velmi teoretická, a tak poslední utkání mezi domácími BC Kempten a BSK Stockerau bylo zápasem o druhé místo. K radosti domácího publika tým BC Kempten svůj zápas zvládl a obsadil druhé místo.

Jsme rádi, že jsme turnaj zvládli a mohli jsme jej dovézt do ČR. Dále bychom chtěli poděkovat představitelům svazu za podporu při náročné cestě. 

 

Napsal Jan Dvořáček

 

úpravy: František Nejedlo

Bez titulku

ME ve snookeru poprvé v Praze

Ve dnech 3 - 13. června proběhne v Praze ME ve snookeru. Jde historicky o první ME pořádané v České republice.

JIž nyní je jisté, že Praha "táhne". Pokud nedávno proběhnuvší šampionát v ledním hokeji pokořil rekord v návštěvnosti, je již jisté, že ME v Praze ve snookeru pokoří rekord účastnický, protože 200 hráčů a hráček ještě ME nikdy nehrálo.

Přijďte podpořit naše reprezentanty.

Více na http://ceskysnooker.cz/mistrovstvi-evropy-2015

VV ČMBS

 

BC Vítkov

Skvělý úspěch českého týmového karambolu

BC Vítkov dosáhl historického úspěchu, když získal titul Mistra Evropy.  Historickým úspěchem pro Českou republiku skončilo Mistrovství Evropy týmů v klasických disciplínách, které se odehrálo v holandském Rosmalenu. Náš BC Vítkov jako historicky první český tým získal mistrovský evropský titul!

          Poté, co BC Vítkov vyhrál suverénním způsobem skupinu, odehrál v neděli semifinále s francouzským Andernos. Francouzi vstoupili do zápasu dobře. Gerrasimupoulos od začátku tlačil na Leppense v kádru 47/2 a Baudoin vyhrával o 50 karambolů nad Zenknerem v jednobandu. Marek se naštěstí chytil a ve druhém náběhu se dostal do série a zápas se mu povedlo ukončit. Eddy se velmi trápil s Gerrasimupoulosem. Zato Wolfgang po špatném začátku, kdy měl 7 bodů na 5 náběhů, se pomalu dostával do hry a smazával náskok soupeře. Wolfgang pak zápas dohrál skvělou sérií 52 a rozhodl zápas v náš prospěch. Eddyho zápas byl díky jasnému skore předčasně ukončen.

          Náš tedy slavil postup do finále. V něm se utkal s překvapivým soupeřem. DBC Bochum si totiž v semifinále vyšlápla na domácí Etikon. Nockemann zahrál skvěle na Niessena, který nedal úvodní pozici a famozně hrající Němec mu zápas dohrál v prvním náběhu. Havlik dostal hned v prvním náběhu, kdy zahrál sérii 53, pod tlak favorita jednobandového zápasu de Bruijna. Havlik hrál koncentrovaně, a i když to chvílemi vypadalo na zvrat v utkání, tak Němec dotáhl zápas do vítězného konce a vyhrál v poměru 120:78 na 10 náběhů. Vyrovnaný zápas v kádru 47/2 mezi Tilemannem a van Ettenem byl za stavu 200:199 na 3 náběhy předčasně ukončen. DBC se tak konečně po dlouhých letech povedlo porazit Etikon a zajistili si postup do finále. Finálový zápas byla repríza skupinového sobotního utkání. A i když Němci porazili Etikon, tak stále favoritem zápasu byl jasně náš tým. Skvěle do finálového zápasu vstoupil Eddy Leppens. Eddy vyhrál tempo a pustil se do závodu do 250 karambolů. V jednobandu od začátku vedl Wolfgang nad Havlikem. Wolfgang si rychle vypracoval náskok okolo 50 bodů. Marek hrál těžký zápas s Nockemmanem. Oba udělali v prvních dvou nábězích velké chyby, bohužel Nockemann zápas ve třetím náběhu sérií 171 dohrál. Eddy hrál ovšem skvěle a zanedlouho po Nockemannovi se sálem ozval hlasitý potlesk, protože Eddy svůj zápas odehrál v prvním náběhu. Na jednobandovém stole si nadále skvěle vedl Wolfgang. Mezitím než se dohrál jednoband vynechal van Etten, udělal pouze 17 karambolů a bylo jasné, že našemu týmu stačí na výhru pouze remíza v jednobandu. Wolfgang ale ukázal své nesmírné zkušenosti z finálových klání. Každý jeho karambol byl promyšlený, když měl obtížnou pozici, zahrál defenzivní strk a tím držel Havlika neustále pod tlakem. Zkušenosti z takovýchto zápasů rozhodly o tom, že Wolfgang svůj zápas v sedmém náběhu dotáhl do vítězného konce a obrovská radost našeho týmu a obzvláště Wolfganga mohla propuknout naplno.

        JSME MISTŘI! BC Vítkov předvedl na tomto týmovém šampionátu dokonalý týmový výkon. Hlavně finálový den si naši hráči velmi pomáhali. V semifinále výpadek Eddyho zastoupil Marek, ve finále se nedařilo Markovi, zahrál Eddy. Tak to má při týmové soutěži vypadat. Wolfgang znovu předvedl, že nepatří do starého železa a předvedl výkon bez ztráty bodu se skvělým konečným GP 10,91. Marek hrál rovněž fantasiticky, zahrál GP 56,10! Tým BC Vítkov je tak historicky prvním českým evropský seniorským šampionem ! Je zde třeba velmi poděkovat panu Jiřímu Vítkovi. Jeho nadšení pro hru, vytvořené zázemí pro hráče a realizační tým má hlavní podíl na tomto historickém týmovém triumfu. Pane Vítku, děkujeme, byl to neuvěřitelný zážitek! Speciální poděkování patří rovněž klukům z Ostravy, kteří neváhali a podpořili náš tým jak na kvalifikačním kole v Praze, tak na finále přímo v Rosmalenu !

Převzato ze stránek http://karambolzizkov.g6.cz/

 

 

Ivo Gazdoš a Mirek Bača

Další cenné kovy našich karambolistů

Druhá edice evropského šampionátu ve všech karambolových disciplínách v německém Brandenburgu je minulostí. Festival toho nejlepšího, co může evropský karambol nabídnout napříč všemi disciplínami, slavil tentokrát velký úspěch. Evropská billiardová federace (CEB) neměla v roce 2013 dostatečné zkušenosti s organizací tak velkého turnaje. Letošní ročník byl o poznání profesionálnější a povedly se odstranit chyby, které kazily dojem z turnaje. CEB má velké štěstí, že existuje v kulečníkovém společenství francouzská firma Kozoom. Nebýt Kozoomu, tak s dovolím tvrdit, že zmatek byl zůstal podobný jako před dvěma roky. Poděkování patří hlavně tvůrci výsledkového servisu Kozoom Competition Holanďanovi Geoffrey Molenschotovi. Jeho software zpracovává výsledky ihned po dohrání zápasu, takže fanoušci s připojením na internet byli okamžitě v obrazu. Bohužel my, kteří jsme trávili drtivou část dne v hale, jsme byli v podstatě bez možnosti získat informace o tom, kdo jak a s kým hrál. To je stále velká mezera, kterou CEB nevyřešil.  Skvělou práci odvedla rovněž firma Loonjens, která zabezpečila turnaj 20 stoly. Dějiště bylo připraveno skvěle. Problém nadále zůstává, že ve východním Německu nemá karambol takovou popularitu jako v Německu západním. Takže ani účast toho nejlepšího, co může Evropa nabídnout, nedokáže přilákat místní občany do haly Stahlpalast. Uvidíme, jestli se s tímto faktem povede něco udělat, CEB totiž na svém kongresu schválil, že tento šampionát bude ve stejném formátu v Brandenburgu, jak v roce 2017, tak v roce 2019.

      Pojďme se ale věnovat sportovní stránce šampionátu a to z hlediska výkonů našich reprezentantů. Upřímně musím říci, že to, co předvedli naši hráči, jsem vůbec nečekal. Stále je cítit, že západní vyspělé karambolové země jako je Francie, Holandsko, Belgie či Německo, nás stále neřadí mezi tuto nejlepší společnost. Tento šampionát z českého hlediska nebyl pouze o našem nejlepším hráči Markovi Fausovi, ale přidali se k němu i další hráči, což je jasné potvrzení toho, že výkonnost našich hráčů stoupá a západní znalý kulečníkový fanoušek to začal vnímat. Jasně největší stopu zanechal Martin Boháč. Styl jakým prezentoval svoji hru, byl na úrovni těch nejlepších hráčů Evropy. Byl to naprosto vyspělý výkon podceňovaného hráče z Brna. Pro Martina to znamená strašně mnoho, je to potvrzení, že se vydal na správnou cestu, a i když třeba v minulosti výkony nebyly dle jeho představ, tak účinkování v Brandenburgu, bylo zadostiučiněním. Postup mezi nejlepších osm a konečné sedmé místo s faktem, že vyřadil hráče kalibru Sancheze a Buryho, je možné považovat za historický úspěch. Martin navíc pokračoval v nastoleném tempu i ve dvojicích, tam sehrál vyrovnanou partii s Caudronem a pak znovu porazil Sancheze. Byl to pro všechny české fanoušky neuvěřitelný zážitek. Martine, děkujeme.

        Ve skvělém světle se ukázali naši junioři. 14-ti letý Milan Ettel sehrál na svém prvním klání na evropském poli hezké výkony. Milan působil klidně u stolu a jednoduše se snažil pouze hrát. Navíc sehrál celkem 9 zápasů ve třech různých turnajích, což jsou zkušenosti k nezaplacení. Milan sice nepostoupil ze skupinové části, ale v kategorii kadetů ho čekají ještě tři dlouhé roky. A za tu dobu se může vyšplhat velmi vysoko. Radek Štok také nezklamal. Hrát stejný průměr v Česku a stejný průměr na ME na nových stolech bez zkušeností je velmi obtížné. Radek i Milan to ale dokázali. Skvělý turnaj má za sebou Ondra Hošek. Poprvé se své kariéře vybojoval individuální medaili bronzového lesku. K němu se přidal Adam Kozák, který skončil rovněž třetí. Nedá mi to, ale v tomto turnaji jsme pomýšleli na víc. Jak pro Adam Kozáka, tak pro Adama Baču to byl poslední turnaj ve volné hře juniorů. Adam Kozák vybojoval bronz dva roky zpět, Adam Bača stříbro minulý rok. Na tomto turnaji tedy nemohli mít jiný cíl než získat zlato. To se bohužel nepovedlo. Holandští soupeři stále této kategorii neohroženě vládnou.

           V technických disciplínách seniorů měl jako vždy vysoké cíle Marek Faus. Marek hrál opravdu skvěle. Nejprve postoupil do čtvrtfinále v jednobandu, kde mu nevyšla partiie s Gerassimopoulosem. Obsadil konečné osmé místo. V kádru 47/2 hrál GP ze skupiny 100 a byl nasazený jako jednička do čtvrtfinále. Tam ale na něj neskutečně zahrál na jeden náběh Nockemann. Smůla, znovu konečné osmé místo. V kádru 71/2, kde Marek obhajoval stříbro, se musel Marek zachraňovat skvělým výkonem v partii s Leppensem, aby postoupil dále. Markovi se to povedlo, ale ve čtvrtfinále znovu ztroskotal na svém soupeři. Do třetice konečné osmé místo. Markovi chyběl i kousek štěstí, který, jak mi řekl Arnim Kahofer, je na tomto typu turnaje více než potřeba.

          Naši další hráči v technických disciplínách měli málo šancí. Mirek Bača dostal v jednobandu Caudrona. Ota Truksa měl rovněž obtížné soupeře, Milanovi Ráčkovi dali soupeři v kádru 71/2 pouze tři šance, Jan Frieda odehrál v kádru 47/2 svůj standart. Ovšem zazářit se povedlo Adamovi Bačovi. Ten sice do prvního zápasu vstoupil špatně a vypadalo to na jasný konec. Francouzský soupeř ale nedokázal partii dohrát a Adam mu zápas dohrál sérií 122. A tím začala jeho spanilá jízda. Ve večerním zápase dokázal porazit čerstvého mistra Evropy v kádru 47/2 Xaviera Gretillata. Ze skupiny postoupil s GP 30. Ve čtvrtfinále to dlouho vypadalo slibně. Bohužel chyba 9 bodů před koncem byla osudová. Němec Nockemann byl nekompromisní, zápas dohrál sérií 194. Nicméně představení Adama Bači na jeho prvním seniorském mistrovství Evropy, zanechalo v Brandenburgu skvělý dojem, konečné páté místo a na jeho poměry neskutečný GP 37,77 jsou fantastickými výsledky. Vstup do seniorské kategorie z říše snů.

          Velké naděje jsme přikládali i našim hráčům v trojbandu na malém stole. A nezklamali. Čtvrtfinálová účast v turnaji jednotlivců v podání Radka Hájka a Štěpána Kohouta je další skvělý výsledek. Štěpán byl velmi blízko postupu do semifinále, prohrál s pozdějším vítězem Belgičanem Miattonem až ve čtvrtém rozstřelu. V turnaji klubových dvojic se bohužel nepodařilo těsně postoupit týmu z Kladna. Vše ale vynahradili Ivo Gazdoš a Mirek Bača hrající za Havířov. Po postupu ze skupiny se jim povedlo zvládnout nejdůležitější čtvrtfinálový zápas a měli jistotu medaile. V semifinále čelili naši hráči obtížnému soupeři. Ivo Gazdoš zazářil, když porazil aktuálně desáté hráče světa Rolanda Forthomma. Bohužel Mirek Bača nestačil na dalšího excelentního hráče Petera de Backera a náš tým tak vypadl v semifinále. Bronzová medaile na posledním medailovém ceremoniálu celého šampionátu je ale skvělý úspěch.

        Celkem jsme tedy získali tři bronzové medaile, věčná škoda mnohých prohraných čtvrtfinálových zápasů, naše sbírka mohla být daleko početnější. Ale i tak hodnotím toto Mistrovství Evropy z pohledu naší země jako velmi zdařilé. Naši hráči prokázali svou kvalitu a chtěl bych jim tímto poděkovat za předvedené výkony s tím spojené nezapomenutelné zážitky.

Převzato ze stránek http://karambolzizkov.g6.cz/

Fotogalerie http://karambolzizkov.g6.cz/gallery3/index.php/ME-Brandenburg

Napsal Libor Bača

Upravil František Nejedlo

 

Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu gratuluje medailistům a děkuje všem zúčastněným za výbornou reprezentaci jak na poli sportovním, tak na poli diplomatickém. Zvláštní poděkování patří Liborovi Bačovi za toto skvělé zhodnocení celého ME 2015 v Brandenburgu.

 

Bez titulku

Jak pracovat s mládeží

Vážení sportovní přátelé,

dovolte mi, abych Vás jménem VV ČMBS pozval na workshop zaměřený hlavně na práci s mládeží.

Svoji účast na tomto semináři prosím potvrďte na: hospodar@cmbs.cz.

Základní informace naleznete v příloze této zprávy, nebo na tomto odkazu:https://drive.google.com/file/d/0B4Itfmw9z7huV0FmbXhWRTlIbHc/view?usp=sharing

Přeji Vám všem hezký den a těším se na setkání.

František Nejedlo

Generální sekretář ČMBS

Eva Poskočilová

Seminář pro rozhodčí

Seminář pro snookerové rozhodčí a zájemce o mezinárodní zkoušku Class 3

Ve spolupráci s EBSA zvu všechny uchazeče o mezinárodní zkoušku Class 3 na seminář.

Seminář se bude konat v OC Galerie Harfa ve spolupraci se Sportovním klubem Billard Centrum Praha. V sobotu bude probíhat teoretická i praktická část semináře, v neděli 12. dubna pak zkoušky.

Seminář je otevřen pro všechny zájemce, kteří se chtějí dovědět něco víc o snookerových pravidlech, účast neznamená nutnost skládat zkoušku.

Seminář povedou Eva Poskočilová a Franz Meszáros z Rakouska.

Seminář i zkoušky budou vedeny v angličtině, eventuální problémy mohou být vysvětleny v češtině, zkouška však bude celá probíhat anglicky.

Cena pro jednotlivé účastníky bude stanovena podle počtu přihlášených.

Uzávěrka přihlášek je 8. dubna.

Přihlášky zasílejte na adresu eposkocilova@gmail.com, do předmětu zprávy prosím uveďte „Snooker – zkouška“

Eva Poskočilová

Federal cup 2015

Češi ovládli Federal cup

Federal cup je náš!

Minulou sobotu 21. 3. 2015 proběhl Federal cup 2015.

Cesta k úspěchu reprezentace České republiky byla velmi těžká.

Utkání se zúčastnilo pět nejlepších jednotlivců z každé země. Utkání se hrálo na 11 vítězných, ve dvanácti směnách. Hrálo se na dvou stolech, kromě první a poslední směny. Kapitáni týmu vždy psali sestavu na tři kola dopředu. Na stole byl časový rozhodčí; pro tyto účely byl vyroben scoreboard on-line se stavem utkání a časomírou.

Celé utkání bylo zaznamenáno na kamery, o to se přičinil Martin Galuška, který momentálně video zpracovává. Dále byla přítomna televize ČT sport, která natočila pár záběrů a rozhovorů a bude je vysílat ve čtvrtek 26. 3. 2015 v regionálním zpravodajství, podrobnosti ještě nejsou známy.

Na začátku utkání Slováci předvedli, že nejsou žádná ořezávátka a hladce vedli 3:0. Naši potom dotahovali, potom o bod vedli; v desáté směně byl stav 10:9 pro ČR.

Po dohodě se slovenskou stranou jsme sjednali, že poslední dvě směny se budou hrát naráz, to znamená dvojice v jedenácté směně a nejlepší jednotlivci nominovaní kapitánem týmu ve dvanácté směně zároveň. ČR stačilo vyhrát jeden zápas a bylo by hotovo.

Jednoduché to napsat o dost těžší to provést.

Ve dvojicích neměli jednoduchou úlohu Bröschel – Urban vs Hajdúch – Köles a Marek Hajdovský hrál proti stříbrnému medailistovi z minulého ME – Jakubovi Koniarovi.

Začátek byl hrůzostrašný – Marek prohrával 0:3 a ve dvojicích jsme taktéž prohrávali – 1:3.

Potom všichni, jakoby politi živou vodou, zabrali, Marek srovnal na 3:3, dvojice taktéž. Marek dohrává, i dvojice přestaly hrát a sledovaly vítěznou Markovu dohrávku.

Po poslední kouli nastal vítězný ryk, jak Marka, tak všech diváků a zúčastněných.

Byly to velké nervy, pro přihlížející i pro hráče, se sladkým koncem – pohár pro tento rok je náš!

Třetí ročník Federal cup byl podařený, nejen kvůli výsledku, ale i výborné divácké kulise, organizaci a propagaci.

Velké poděkování patří:

Reprezentantům – jména:  Marek Hajdovský, Jan Meisner, Jan Bröschel, David Erös, Petr Urban

Dále pak za podíl na organizaci a propagaci

Petr Misák a Martin Galuška – časoví rozhodčí, natáčení, zpravodajství na Facebooku, propagace na facebooku, zpracování promo videa, zpracování záznamu zápasů

Tomáš Vančura – zjištění informací od hráčů, zpracování, propagace na Facebooku

David Žalman – vytvoření momentek reprezentantů

Veronika Hubrtová – zajištění dresů

Radovan Kováč – vytvoření plakátu Federal Cup 2015

Pan Šlechta – za vytvoření výborných podmínek v čajovně Utopia a poskytnutí herny

Franta Nejedlo – zajištění ubytování, komunikace s hráči a slovenskou stranou

Davidu Erösovi a Marku Hajdovskému za pomoc při návrhu soutěžního formátu

Pavlu Halamkovi a středočeské oblasti za zapůjčení závodních koulí

Všem ostatním, kteří se podíleli, a jejich jména se zde neobjevila.

Poděkování patří i fandům, kteří vážili i dlouhou cestu – přijeli z Hradce Králové, Pardubic, Prahy také samozřejmě z Brna a vytvořili úžasnou atmosféru, bylo to výjimečné.

Díky.

Napsal Robin Vladyka

Zleva E.Leppens,M.Faus,Ing. Vítek,W. Zenkner

Kvalifikace na ME

BC Vítkov postupuje po skvělém výkonu - ME TD týmů

Světový kulečník byl o tomto víkendu k vidění v pražském klubu BC Vítkov. Čtyři týmy se v klubu pana Vítka utkaly o postupové místa do finálového turnaje, který se bude konat v květnu v holandském Rosmalenu. Další dvě kvalifikační skupiny byly v německé Bochumi a holandském Doetinchemu.

Do Prahy přijela dánská Kodaň, která byla outsiderem skupiny, španělský Coral Colon včele se silným Joanem Espinasou, francouzský Chartres - největší soupeř domácího BC Vítkov, který hrál v hvězdné sestavě Marek Faus, Eddy Leppens a Wolfgang Zenkner.

Každý z hráčů týmu hrál jednu z disicplín kádr 47/2, kádr 71/2 nebo jednoband. Sobotní začátek turnaje byl ze strany hráčů velmi rozpačitý. Hráči měli se skvělými stoly velké problémy a výkony byly velmi průměrné. Jediný, kdo všechny převyšoval byl od začátku Eddy Leppens. Tento belgický všestranný hráč hned první partii v kádru 47/2 do 250 karambolů zahrál na 2 náběhy. V prvním náběhu vynechal 145 karambol jenom díky šoku koulí. Domácí BC Vítkov si vedl v prvním zápase velmi dobře, porazil Kodaň jasně 6:0. Druhý večerní sobotní zápas byl ale o poznání těžší. Na naše hráče čekal silný francouzský tým Chartres v sestavě Gerimont, Gretillat a Justice. A právě Justice zařídil v první partii výhodnou pozici pro Francouze, protože jasně porazil Zenknera, navíc po pěkném výkonu 120 na 11 náběhů. V posledním sobotním kole tedy musel vyhrát jak Leppens kádr 47/2, tak Faus kádr 71/2. Leppens znovu ukazoval proč patří mezi nejlepší hrče součastnosti. S obrovským přeheledem hrál naprosto všechny karamboly. Po 45 minutách rozhodčí hlásí 250, na drc. Na druhém stole se Faus chytil proti Gretillatovi a porazil ho jasně 200:23 na 4 náběhy. Domácí BC Vítkov se touto výhrou velmi přiblížil postupu do finále.

V neděli výkony našeho týmu gradovali na neskutečnou úrověň. Zenkner jako první porazil Španěla Gassa, když v 5. náběhu dohrál skvělou sérií 86 karambolů. V posledním kole celé kvalifikace pak byl k vidění bezchybný kulečník. Leppens vyhrál tempo začal a znovu zahrál drcovku. V zápase Espinasa-Faus začal Španěl a udělal 27 karambolů. Faus se skvěle dostal do tempa, chvíli po Leppensovi zápas rovněž ukončuje v 1. náběhu. BC Vítkov potřebuje na zápas proti týmu Coral Colon pouhých 7 náběhů ! Neskutečné. O rekord se ale nejedná, holandský Etikon zahrál dvakrát zápas na pouhé 4 náběhy (de Bruijn 1B na drc, Niessen 71/2 na drc, Tilleman 47/2 na 2).

BC Vítkov tedy suverénně vyhrává skupinu C se 6 body a skore 16:2. Druhé místo obsadil francouzský Chartres, třetí Coral Colon, čtvrtá byla Kodaň.

BC Vítkov si zajistil postup do finále, druhý Chartres rovněž jako poslední postupující.

Všechny účinkující hráče ale naprosto neuvěřitelným způsobem zastínil Eddy Leppens. To, co tento bývalý svěřenec skvělého Belgičana minulosti Emileho Wafflarda, předváděl u kulečníkové stolu bylo až neuvěřitelné. Nebyla to strojová hra na čáře jako předvádí ku příkladu Patrick Niessen, ale naprosto skvělou technikou, fantastickými výběry správných řešení pozic a neuvěřitelným tempem se v podstatě nedostával do problémů. Leppens hrál partie ve vysokém tempu s neuvěřitelným přehledem a vznikl z toho historický výkon. Ano v kádru 47/2 byly zahrány vyšší generální průměry, ale nutno dodat z vyšších limitů. Ale aby někdo zahrál z limitu 250 generální průměr 187,5, to znamená, že udělal pouze jednu chybu, to tu ještě nebylo. Obrovský zážitek sledovat tohoto korunního prince belgického kulečníku při tomto výkonu. Pro srovnání Frederic Caudron zahrál svůj nejlepší generální průměr z kádru 47/2 200,00 ze čtyř partií. Bylo to partie do 300 karambolů a udělal chyby dvě.

BRAVO EDDY !

Ve skupině A vládla domácí Bochum. Domácí hráli bez zdravotně indisponovaného Blondeela, kterého nahradil mladý junior Sam van Etten. A ten potvrdil svoji super kvalitu a všechny zápasy v kádru 47/2 vyhrál s GP 46,88. Bochum v posledním zápase o první místo s francouzským Oissel vyhrála v poměru 4:2. Prohrál pouze Nockermann s Petitem. Třetí skončila holandská Horna. Náš tým BC Vítkov B obsadil konenčné čtvrté místo. O jediný dílčí úspěch se postaral Adam Kozák, který porazil v těsné partii Bota 250:217 na 9 náběhů. Naši hráči měli velmi silné protivníky. Ziogas prohrál své zápasy na pouhých 5,3 a 7 náběhů. Adam Bača na tom byl v jednobandu stejně. Kahofer na 9, Havlik na 11, Kenter na 11. To je úroveň, na kterou zatím nedosahuje nikdo z českých hráčů. Naši hráči nicméně posbírali další cenné zkušenosti, průměrově to od nich nebyl špatný výkon.

Ze skupiny A si kromě vítězné Bochumi zajistil postup rovněž francouzský Oissel.

Skupina B byla nejsilněji obsazená a dal se očekávat tuhý boj a postupové pozice. Skupinu vyhrál francouzský Andernos, což bylo možná trochu překvapení. Druhé místo obsadili domácí. Ale sestava Swertz, van Silfhout a van Geel bude velmi zklamaná. Jsou totiž první nepostupujcí tým. Vlivem nejhoršího skore týmů z druhých míst se do Rosmalenu nepodívají. Třetí skončila dobře hrající španělská Sueca v sestavě Mata, Cuenca a Garriga, čtvrtý byl německý Hilden.

Tudíž přímo nasazený Etikon jakožto minulý vítěz Mistrovství Evropy doplní pětice týmů: DBC Bochum, BC Vítkov, Andernos, Oissel a Chartres.

Finálový turnaj se hraje systémem dvou skupin po třech, první dva si zajistí postup do semifinále. Skupiny byly měli vypadat následovně:

Skupina A:

Etikon - Tilleman, Niessen, de Bruijn

Andernos - Gerassimupoulos, de Backer, Baudoin

Oissel - Devogelaere, Petit, Kahofer

Skupina B:

DBC Bochum - Havlik, van Etten, Nockermann, Blondeel

BC Vítkov - Faus, Leppens, Zenkner

Chartres - Gerimont, Gretillat, Justice

Na závěr je třeba pokěkovat panu Jiřímu Vítkovi. Podařilo se mu znovu udělat turnaj na skvělé úrovni a chvílemi to vypadalo, že se nejedná o kvalifikaci, ale o finálový turnaj. Hráči byly z vytvořených podmínek nadšeni a těší se na další turnaj v klubu BC Vítkov. Možnost pro českého diváka vidět takovýto skvělý kulečník je neocenitelná. Kdo se nebyl podívat, prohloupil.

Převzato z http://karambolzizkov.g6.cz/

 

Kvalifikační turnaj na ME družstev

Kvalifikační turnaj na ME družstev

O víkendu 14. - 15. března se v klubu BC Vítkov Prague odehraje kvalifikační turnaj Mistrovství Evropy v technických disicplínách družstev.

Začátek v sobotu v 9:00. Hrají se disciplíny kádr 47/2 - 250 karambolů, 71/2 - 200 karambolů a jednoband - 120 karambolů.

 

Domácí tým ve složení Marek Faus, Eddy Leppens a Wolfgang Zenkner narazí na soupeře z Francie, Španělska a Dánska.

 

Chartres (FR): Gerimont, Gretillat, Justice.

Coral Colon (ES): Espinasa, Gasso, Barrientos

KBK/BNV (DK): Mikkelsen, Henriksen, Nielsen

Sponzorem této akce je i firma REGEST CENTRUM sro, která poskytla na tuto akci plátna firmy   Simonis. 

ČMBS děkuje za podporu.

Odkazy na tuto akci:

 bcvitkov.cz

Událost na facebooku

Jarda Javůrek

Mistrovství ČR 2015 pool - junioři

Krátké ohlédnutí za odehraným MR Juniorů 2015 v poolu očima předsedy pořádajícího klubu Jaroslava Javůrka.

Vítězem čtyřboje se stal Josef Nechvíle, srdcem a kulečníkovou výchovou Východočech, nyní však již v dresu SK Billard Centra Praha, potvrdil ve svém posledním roce působení mezi juniory, svoji suverenitu. Předváděl parádní kulec a bez obav může namířit vzhůru mezi dospělé, jak v kulečníku, tak v životě. Držíme palce.

Druhé místo ve čtyřboji obsadil Láďa Hajšman - tentokrát v dresu oddílu, vzorně se starajícího o své borce, BC Příchovice. MR ho vidělo trošku zasmušilého, ale s odstupem času jistě oprávněně spokojeného s předvedenou hrou. Příští rok určitě zaútočí na metu nejvyšší.

Třetí místo Jakub Vondrák - MPC Pardubice. Bohužel bez vysněného titulu na rozloučenou s juniorskou kategorií, ale rozhodně s nadějným vykročením do kategorie dospělých.

Čtvrté místo Petr Brancuský - MPC Pardubice, odměna za tréninkovou snahu a jasnou hlavu. Velký příslib do dalších čtyř let v juniorské kategorii. Páté místo Calvin Washburn - BC Řipská Praha, potrénovat a vyhrávat, šlo by to. Šesté místo snookerový specialista se dvěma účastmi na letošním MR juniorů Aleš Herout - SK Billard Centra Praha, srovnání pro poolové hráče na zamyšlení. Tomáš Zajíček, Martin Novák, Filip Lebduška, Radek Musil, Patrik Koberle - MPC Pardubice. Vydržet a makat. Dvanácté místo Honza Zbořil, super, ale již jenom deset let v této kategorii, bude to chtít máknout, aby byla nějaká ta medaile, třeba i z ME. Anička, Klárka, Terezy a Magdaléna, zatím mezi kluky, třeba příště už mezi děvčaty. Vašek Květoň, velký sympaťák a naděje BC Příchovice. Ale také Lukáš Brázda, Luboš Čížek, Dan Brunclík, Kuba Ouhrabka, Tom Vlasák, Zdenda Šturma, Matouš Hora, Michal Dome, Miloš Kakrda, Pepa Červenka a Vojta Horák, Marek Šlauf a Míša Javůrek, předvádějící nadějné výkony.

Letos se MR zúčastnilo 31 účastníků bojujících o krásné poháry. Bude jich za rok dvakrát tolik? Bude za dva roky nutná kvalifikace na MR v oddílech a oblastech? Na to nám zcela jistě odpoví nejbližší měsíce a roky.

VV ČMBS velmi děkuje pořadatelskému oddílu MPC Pardubice za skvělé zorganizování všech MR pro juniory v roce 2015 a pevně doufá v naplnění posledních dvou otázek tohoto článku.

Za VV ČMBS

František Nejedlo  

Bez titulku

Kulečník do škol

Vážení sportovní přátelé. V říjnu 2014 byl odstartován projekt „Kulečník do škol“ cílený zejména na děti a mládež.

Metodika tohoto projektu je vyvěšena na stránkách svazu v rubrice dokumenty. Celý projekt je schválen Výkonným výborem Českomoravského billiardového svazu a nadále řízen prezidentem svazu a generálním sekretářem svazu.

Co se za tři měsíce podařilo?

Kulečníkové stoly byly zakoupeny a postaveny (s výjimkou Žarošic, realizováno bude v nejbližších dnech) do těchto škol:

Pardubice-Ohrazenice – garantem MPC Pardubice – pool

Gymnázium Matyáše Lercha Brno – garantem BC Delta Brno – pool

ZŠ Přeštice – garantem BC Příchovice – pool

ZŠ Hradec Králové – garantem BC Hradec Králové z. s. – pool

ZŠ Tábor – garantem BC Casablanca Tábor – pool

ZŠ Hodonín – garantem TJ Sokol Hodonín – karambol

ZŠ Žarošice – garantem SK Billiard Žarošice – karambol

 

Všechny zakoupené stoly jsou majetkem ČMBS. Ve školách vznikají billiardové kroužky, ve kterých jsou pod vedením zástupců klubů ČMBS (garantů)učeni základům billiardu všichni zájemci o náš sport.

Mnozí z nich se již stali novými členy našeho svazu.

Co se tedy podařilo? Na komplexní hodnocení je zřejmě ještě brzy, ale již lze napsat, že ČMBS vyrazil správným směrem.

Závěrem bych rád poděkoval všem garantům tohoto projektu. Děkuji tedy MPC Pardubice, BC Delta Brno, BC Příchovice, BC Hradec Králové z. s., BC Casablanca Tábor, TJ Sokol Hodonín a SK Billiard Žarošice za to, že přiložili ruku k dílu a snaží se o řešení generačního problému.

 

Za VV ČMBS přeji všem rovný strk.

 

František Nejedlo

 

 

Miro Bača

ČMBS pomáhá polskému karambolu

Ve středu začíná historická spolupráce mezi ČMBS a Polským svazem.

Polský svaz zakládá karambolovou sekci s výhledem účasti na Světových hrách v Polsku v roce 2017 a požádal ČMBS o podporu, spolupráci a pomoc při rozvoji tohoto druhu sportu v Polsku. První akcí bude tréninkový kemp pro tři polské hráče v klubu BC Havířov, kde se o ně postará Mirek Bača. Věřme, že nám tato vzájemná spolupráce půjde k duhu:))

VV ČMBS

Vše nejlepší ........

PF 2015

Českomoravský billiardový svaz přeje všem svým členům, jejich blízkým a všem ostatním příznivcům našeho krásného sportu, mnoho úspěchů v roce 2015 a to jak v osobním tak i v profesním životě.

VV ČMBS

Kubín,Urban,Nohynek,Hajdovský,Dorobant,Vladyka

MR 8 ball jednotlivci

Poslední letošní MR v poolu se odehrálo v Brně v herně Utopia. Hrála se disciplína 8 ball.

Titul získal Marek Hajdovský (Billiard Centrum Praha) když ve finále poráží Slavomíra Dorobanta (BC Mladá Boleslav) poměrem 8:3. Poraženými semifinalisty a tedy bronzovými medailisty jsou Petr Urban (DUNS Benátky nad Jizerou) a Dušan Nohynek (BC Mladá Boleslav).

Letošní šampionáty v jednotlivcích ovládl Marek Hajdovský, který se ziskem tří titulů a jedním třetím místem, stal nejúspěšnějším účastníkem letošních MR.

Podrobnější informace o tomto MR http://www.poolbilliard.cz/zpravodajstvi/hlavni-zpravy/mr-8-ball-finis

VV gratuluje všem medailistům

Zleva Gavenčiak, Erös, Houdek, Hajdovský

Mistrovství republiky ve 14.1 nekonečné

Ve dnech 29. – 30. listopadu se odehrálo třetí kolo letošního Mistrovství republiky v technické disciplíně 14.1 nekonečná.

Jedná se o disciplínu, která je všeobecně považována za nejtěžší z poolových disciplín. Domácí hernou byl pražský klub Billiard Centrum Praha v obchodním centru Galerie Harfa, kterému patří poděkování za umožnění uspořádání tohoto MR. Titul mistra republiky vybojoval Michal Gavenčiak, když po velkém boji ve finále porazil Dávida Erőse. Bronzovou medaili vybojoval Adam Houdek a Marek Hajdovský.

Podrobnější informace o tomto MR najdete na stránkách sekce pool.

http://www.poolbilliard.cz/zpravodajstvi/hlavni-zpravy/mr-14-1-vysledky

VV ČMBS

Eva Poskočilová

Rozhovor s Evou Poskočilovou

   Popovídali jsme si s Evou Poskočilovou, mezinárodní snookerovou a poolovou rozhodčí a členkou klubu Harlequin Praha, o turnajích na profesionálním okruhu.

   Jako rozhodčí jsem absolvovala již třetí turnaj PTC v této sezóně a musím říct, že si zápasy s profesionály užívám stále víc a víc. O ten první v Rize jsem přišla, protože termín kolidoval s poolovým ME juniorů v Portoroži, ale na druhou stranu jsem ve Slovinsku nabrala cenné zkušenosti. 

    Ve Fürthu jsem při srpnovém turnaji PTC měla tu čest být u stolu s Ronniem O’Sullivanem při jeho zápase s Barrym Hawkinsem. Není moc běžné, že se člověku splní a zhmotní sen, ale přesně to tento zápas pro mě znamenal. Krom toho jsem zažila zápasy s Anthonym Hamiltonem, Lucou Brecelem a dalšími, ovšem Ronnie to všechno jaksi přehlušil.

     Po krátké pauze následovalo PTC v Sofii a tam jsem mimo jiné při zápase zažila natáčení dokumentu o Marku Selbym pro společnost SkySports. Selby se také blýsknul náběhem 132 bodů. Turnaj jsem si užila až do čtvrtfinále, kdy jsem se opět u stolu sešla po delší době s Peterem Ebdonem a Michaelem Wasleym. Třešinkou na dortu bylo klavírní vystoupení Shauna Murphyho, který oslavoval vítězství v turnaji a v hotelovém baru nás všechny bavil svou skvělou hrou.

     Zatím poslední turnaj se odehrál v německém Mülheimu a tam jsem mimo jiné u stolu uvítala Marka Allena, Stuarta Binghama či Joea Perryho. Posledně jmenovaný také okořenil zápas proti Ratchayothinovi Yotharuckovi náběhem ve výši 135 bodů v rozhodujícím framu. Největší hvězdou turnaje byl ale Shaun Murphy, který ve čtvrtfinále proti Marku Williamsovi, které jsem měla čest zapisovat, zahrál náběh 122 bodů, všechny červené zkombinoval s černou a zastavila ho až poslední zelená, která měla tak malou rychlost, že se zastavila v čelistech kapsy. Všichni jsme v duchu foukali a tlačili ji dopředu. Škoda, byla by to moje první 147, tak snad někdy příště. Shaun si to vynahradil a maxima dosáhl ve finále proti Robertu Milkinsovi. Lepší závěr turnaje jsme si nikdo nemohli přát.  

 

 V prosinci mě čeká ještě PTC v Lisabonu a pak se uvidí, co přinese nový rok.

 

VV ČMBS děkuje Evě za rozhovor a přeje mnoho úspěchů

Autoři fotek: Alex Rider, Guido Hermann , Eva Poskočilová

 

 

Vladyka,Erös,Hajdovský,Meisner,Galuška, Bartoňková

Mistrovství 2014 v disciplíně 10 ball

O víkendu se v Brně odehrálo další mistrovství republiky, tentokrát v disciplíně 10- ball.

Nová herna Utopia v Brně, které patří poděkováníbyla hostitelem dalšího svátku českého poolu. Mistrem ČR pro rok 2014 se stal  Marek Hajdovský (BC Praha), když ve finále porazil klubového kolegu Jana Meisnera. Bronzové medaile obdrželi Dávid Erős (BC Praha) a Martin Galuška (Delta Brno).

Tři medaile pro BC Praha a jedna pro DELTA Brno. Turnaje se zúčastnilo 24 hráčů. 

Podrobnější informace na stránkách sekce http://www.poolbilliard.cz/

 

VV ČMBS gratuluje všem medailistům

Miss billiard 2014

Miss billiard 2014

Dne 22. 11. 2014 se v billiardovém klubu Harlequin Praha, koná již devatenáctý ročník Turnaje paní a dívek, s následnou volbou Miss billiard 2014.

Českomoravský billiardový svaz je jedním z partnerů této akce. Více k akci naleznete na úvodním obrázku nebo v příloze tohoto odkazu. Akce je veřejně přístupná.

VV ČMBS

Vladyka,Gavenčiak,Bernášek,Žalman,Hajdovský,Kubín

O titulu mistra republiky rozhodla poslední hra

Ve dnech 15. a 16. listopadu, se v herně Billard Centrum Praha, v galerii Harfa, odehrálo letošní první Mistrovství republiky jednotlivců. Favoritem byl bezesporu vítěz všech šesti turnajů České poolové tour, reprezentant BC Příchovice, Michal Gavenčiak. Asi nejsilnější sestava účastníků za poslední roky, slibovala zajímavou podívanou.

Z přihlášených 32 top hráčů České poolové tour, nepřijeli pouze dva. Doplnili je první dva náhradníci na 33 a 34 postupovém místě. Před zahájením turnaje byli hráči rozděleni do čtyř výkonnostních košů a podle vylosovaných čísel, byli nasazeni do pavouka. Turnaj se hrál systémem pavouk DBKO, dvě kola v B straně, tedy 16 SKO.

Mistrovství republiky v disciplíně 9 ball nakonec rozhodla až poslední možná hra finále, při které byl šťastnější Marek Hajdovský (BC Praha) a poráží letošní jedničku Michala Gavenčiaka 9:8. Medaili si odnesli i David Žalman (MPC Pardubice) a Lukáš Bernášek (Balabuška Praha).

První kolo:

Favorité potvrzují svoji dobrou formu a tak jsme viděli jen pár překvapivých výsledků. Vítěz turnaje „O mistra Pardubic“ Erik Kůs (Royal Jihlava) se tentokrát musel smířit s prohrou od Miroslavova Dorobanta (BC Kralupy) 5:9. Klubový souboj mezi Dušanem Nohynkem a Mirkem Kraušnerem, skončil ve prospěch Mikiho vysoko 9:3. Dále se potkali dvě velké jména Jiří Hofman a Slavo Dorobant. Lepší byl avšak Slavo a vítězí 9:4. Největším překvapením byla výhra Brněnského Petra Jelínka nad Petrem Urbanem 9:8. Náš bývalý nejlepší junior nezvládl zápas za stavu 8:8 s Lukášem Bernáškem a musel se smířit s prohrou 9:8.

Druhé kolo, postup mezi 16:

V této fázi jsme už viděli opravdu kvalitní zápasy. Michal Gavenčiak vítězí 9:0 nad Mirem Dorobantem. Jan Bröschel poráží velice zkušeného Honzu Janatu 9:3. Zajímavý průběh jsme viděli v zápase mezi Pavlem Zemanem a Davidem Erősem. Pavel celou dobu vedl 4:0,8:4, ale David srovnal na 8:8. Nešťastný faul na kouli číslo 6, znamenal prohru pro Davida.  Mirek Kraušner vysoko poráží Pavla Balaštíka 9:4 Podobný průběh, jako zápas Dávida s Pavlem, měl i souboj Davida Žalmana s Adamem Houdkem. D. Žalman se dostal do vedení 8:5, avšak Adam se dokázal srovnat na 8:8. Obrovský boj na kouli číslo 9 rozhodl o vítězství Davida Žalmana. Honza Meisner poráží Slávka Dorobanta 9:6 a Marek Hajdovský Pavla Hajna 9:2. Jediný kanár jsme viděli v zápase Bernášek-Suchánek. Jeden z našich nejlepších seniorů, Honza Suchánek, byl nezastavitelný a vítězí 9:0.

První kolo prohrané strany:

Zajímavých výsledků bylo opravdu málo. Vyzdvihnout bychom měli rozhodně výbornou hru Jana Diviše 7:5 nad Danielem Pokrývkou, překvapivou výhru Robina Vladyky nad Erikem Kůsem 7:6 a vítězství Jirky Hofmana nad Radkem Majerčíkem 7:4.

Konec B-strany, postup mezi 16:

Stejně jak v předchozím kole i tentokrát překvapil Robin Vladyka, když vyřazuje Pavla Balaštíka 7:3. Dávid Erős nedal žádnou šanci Ondrovi Pospíšilovi a registrujeme druhého kanára v turnaji, tentokrát v poměru 7:0. Jan Janata poráží skvěle hrajícího juniora Jana Diviše 7:3. Vyrovnaný zápas, se šťastnějším koncem pro sebe, sehrál Miro Dorobant, který zvítězil nad Dušanem Nohynkem 7:5. Probudivší se Lukáš Bernášek vyřazuje Tomáše Prause vysoko 7:1. Hodně brzy se s turnajem rozloučil Petr Urban, když postupový zápas vůbec nezvládá a prohrává 1:7 se Slávkem Dorobantem. Jirka Hofman se musel smířit s porážkou 5:7 proti skvěle hrajícímu Petrovi Jelínkovi. Bývalý několikanásobný mistr republiky v devítce Adam Houdek a náš nejlepší junior Josef Nechvíle hráli na plný možný počet her. Zkušenosti vyhrály a s výsledkem 7:6 postupuje dále Adam.

Single KO LAST 16:

Další los rozhodl o nasazení do KO pavouka MR. Bylo jasné, že lehký soupeř na letošní MR nebude, jelikož na dnešním turnaji byla opravdu celá špička.

Dramatický boj přinesl zápas Houdek vs Gavenčiak. M. Gavenčiak vedl 8:5, avšak Adam Houdek stáhnul na 8:8. Za tohoto stavu 8:8 rozstřeluje Adam. Po rozstřelu má hodně těžkou pozici na dvojku. Podle svých slov: „jistota tam nebyla, musel jsem to risknout, zbytek stolu byl lehký“, však těžkou dvojku netrefuje, přenechává rozehraný stůl Michalovi, který už Adama ke stolu nepouští a postupuje mezi osm nejlepších těsným výsledkem 9:8.

Slavomír Dorobant jednoznačně přehrál Jana Broschela 9:4 a stejným poměrem vítězí Lukáš Bernášek nad Pavlem Zemanem. Mirek Kraušner vysoko zdolává Petra Jelínka 9:3.

David Žalman nedává žádnou šanci na výhru Robinovi Vladykovi 9:1. Jan Meisner zapnul na šestý rychlostní stupeň s Mirem Dorobantem a za pár minut bylo hotovo 9:2.

Marek Hajdovský byl jednoznačně lepší než Jan Janata 9:2. Dramatický byl zápas mezi Dávidem Erősem a Janem Suchánkem, ve kterém prvně jmenovaný vítězí 9:7.

Čtvrtfinále:

Horní strana pavouka přinesla jednoznačné výsledky. Michal Gavenčiak podává super výkon a Slávka ke stolu skoro nepustí 9:2. Lukáš Bernášek v zápase o medaili proti Mirkovi Kraušnerovi byl hodně sebejistý a vyhrává poměrně vysoko 9:5.

Dolní strana pavouka přinesla opravdu velké drama. Dá se říci, že nejúspěšnější  čtyřka soutěžících po Michalovi Gavenčiakovi, se sešla v dolní polovině pavouka. Proč? Dávid Erős, Jan Meisner a Marek Hajdovský vyhráli Mistrovství republiky týmů. Dávid Erős je mistrem republiky ve dvojicích a stříbrný ve smíšených dvojicích a krom toho má dvě bronzové medaile z České poolové tour. Jan Meisner kromě titulu z MR týmů, byl dvakrát finalistou a jednou bronzový na turnajích ČPT a celkově třetí v jejím žebříčku. Stejných úspěchů dosáhl i Marek Hajdovský, který byl v celkovém žebříčku tour na druhém místě. David Žalman se letos stal vítězem MR ve smíšených dvojicích, byl stříbrný na MR dvojic a třikrát byl semifinalistou na turnajích ČPT.

Zápas dvou rychlíku, Davida Žalmana a Jana Meisnera, nás dostal do stavu 8:8. Honza měl velkou šanci zápas dotáhnout k vítězství. Potřeboval trefit těžkou pětku, zbytek stolu již byl velice jednoduchý, avšak kouli netrefuje. David jeho chybu trestá a postupuje dál.

Poslední čtvrtfinále mezi Dávidem Erősem a Markem Hajdovským přineslo velký boj. Marek vedl 4:1, avšak Dávid to nevzdával a stav otočil na 6:4. Za stavu 7:5 pro Dávida předvedl Marek opravdu dva velké „lucky shots“ a snížil stav na 7:6. Následující perfektní hrou pustil Davida pouze na jeden jump a zápas vyhrává 9:7.

Semifinále:

První semifinále bylo jednostrannou záležitostí.  Marek Davidovi nedává šanci a postupuje do finále výsledkem 9:3. Lukáš Bernášek hrál do stavu 6:6 s Michalem Gavenčiakem vyrovnanou partii, ale jak známe Michala, v tu pravou chvíli zapnul svoji extrémně precizní a pomalou hru a zápas dotáhl do vítězného konce poměrem 9:6.

Finále:

Žebříčková jednička a dvojka ve finále. Favoritem byl bezesporu zkušenější Michal Gavenčiak. Zápas se také vyvíjel podle tohoto předpokladu, Michal 3:0, 4:1, 6:2, 7:4. Nutno podotknut, že chyby byly z obou stran. Marek se nedokázal vyrovnat s tempem stolu a často zabasoval sám sebe. Přesto dokázal po chybách Michala stav zápasu srovnat na 7:7. Následně uhrál Michal hru a poté Marek. Takže o titulu mistra republiky musela rozhodnout poslední možná hra za stavu 8:8. Marek rozstřeloval. Nepříjemná pozice po breaku donutila Marka hrát push-out. Těžkou pozici nechal pro Michala. Bílá blízko krátkému mantinelu a kombinace 2-7 extrémně těžká. Michal kombinaci riskuje, avšak netrefí a Markovi zbyde lehká pozice na dohrání celého stolu. Po potopení poslední koule jsme viděli velkou radost Marka. Titul při účasti všech TOP hráčů republiky má velkou váhu.

Titul mistra republiky patří Marku Hajdovskému plným právem, celý den podával výborné výkony a dokázal velikou psychickou odolnost.

Gratulujeme!

Na závěrečném ceremoniálu předával ceny Jaroslav Kubín, zástupce hlavního sponzora sekce poolbilliard, firmy Simonis pro ČR a SR.

Napsal Dávid Erős, upravil František Nejedlo

 

Robin Vladyka

Sekce pool má nové vedení

Dne 8. 11. 2014 se v Praze konala Valná hromada ČMBS - sekce pool.

Na VH bylo přítomno 18 delegátů z nichž 17 mělo právo hlasovat. Hlavním tématem VH byly volby do vedení sekce. Prezidentem sekce pool byl zvolen Robin Vladyka a členy VV sekce pool byli zvoleni Veronika Hubrtová a Tomáš Vančura. Usnesení z této VH je uloženo v záložce dokumenty (zápisy a usnesení 2014) na této stránce.

VV ČMBS děkuje předchozímu VV sekce pool za odvedenou práci a přeje všem jeho členům mnoho dalších úspěchů v profesním i osobním životě.

Zleva Žalmanová,Kaslová,Hubrtová a Mlejnková

Pět titulů pro Veroniku Hubrtovou

Závěr letošní sezony se mimořádně povedl Veronice Hubrtové.

Hráčce Harlequinu Praha se podařil vyjímečný sportovní výkon. K již dříve získanému titulu ve smíšených dvojicích, který získala společně s Davidem Žalmanem, dokázala během dvou uplynulých víkendů vytěžit maximální počet zlatých medailí z Mistrovství České republiky v poolbilliardu.

Nejdříve minulý víkend v Brně získala tituly v disciplínách 10 ball a 8 ball a tento víkend v Praze  kralovala v disciplínách 14.1.nekonečná a 9 ball.

Lze tedy pouze konstatovat, že Veronika Hubrtová, se ziskem pěti mistrovských titulů, stává pro letošní rok, královnou České billiardové scény.

Veroniko gratulujeme a přejeme Ti mnoho dalších úspěchů.

VV ČMBS

Marek Faus třetí zleva

Marek Faus mistr ČR v novém rekordu

 O uplynulém víkendu se v klubu BC Vítkov uskutečnilo Mistrovství České republiky v kádru 71/2.

         Podmínky pro hru byly skvostné, bylo nově potaženo a tak se daly očekávat kvalitní výkony. Do turnaje se přihlásilo deset hráčů. V kvalifikaci neuspěli Veselý s Vrabcem, které porazili Frieda s Hoškem. Zbylých osm hráčů bylo rozděleno do dvou skupin po čtyřech. Ve skupině A suverénně vládl Marek Faus, když všechny zápasy vyhrál a dosáhl generálního průměru 30,00. O druhé, tedy postupové, místo svedli hned v prvním kole tuhý boj Ota Truksa s Adamem Bačou. Nakonec se po hezkém výkonu od obou hráčů radoval zkušenější Ota Truksa, když vyhrál 150:131 na 7 náběhů. Adam Bača pak v boji o třetí místo porazil také v nádherné partii dalšího juniora Ondru Hoška v poměru 150:116 na 6 náběhů. Bača nepostoupil dál, přestože dosáhl skvělého generálního průměru 18,94! Skupina B měla zamotanější průběh. Kozák v prvním kole podlehl Ráčkovi, který na něj udělal 97 sérii a zkomplikoval si naděje na postup. Ráček porazil Friedu a měl 4 body. Ziogas si jak s Friedou, tak s Ráčkem poradil a již před posledním zápasem s Kozákem měl jistotu postupu. Kozák potřeboval nutně vyhrát a spoléhat, že bude mít vyšší GP než Ráček. Ziogas byl ale proti a za stavu 107:100 partii sérií 50 dohrál. Ze skupiny spolu s ním tedy postoupil Ráček. Ziogas dosáhl generálního průměru 20,00. V nedělním semifinále tedy proti sobě nastoupili Faus s Ráčkem a Ziogas s Truksou.

           První semifinále mělo jasný průběh, a i když Faus nehrál dobře, Ráček se vůbec nedostal do hry a prohrál 200:27 na 8 náběhů. Druhá partie byla plná chyb a nervozity. Oba hráči hráli podprůměrně a z vítězství se nakonec na náběhy radoval Ziogas, když vyhrál v poměru 179:167. To, co se ale dělo ve finále, čekal málokdo.

           Ziogas nedal úvodní pozici a to bylo všechno k čemu ho Faus pustil. Precizní třetinovou hrou pak zápas do 200 karambolů zahrál za hodinu na jeden náběh a radoval se ze svého dalšího titulu. Průměr 200 a série 200 jsou navíc novými českými rekordy. Dosavadní rekordy byly v držení Marka a měly hodnotu průměr 100 a série 195. Marek také atakoval rekord v generálním průměru 37,5, ten mu ale o dva náběhy utekl, Marek dosáhl GP 35,41. Díky skvělému postavení Marka v evropském žebříčku v této disciplíně nás bude jistě na Mistrovství Evropy reprezentovat také poražený finalista Janis Ziogas. Poděkování znovu patří panu Vítkovi, který uspořádal krásné mistrovství, na kterém byly k vidění opravdu nádherné zápasy.

VV ČMBS gratuluje Markovi k novému rekordu.

Převzato ze stránek Karambolu Žižkov

ZŠ v Přešticích

Projekt "Kulečník do škol" je odstartován

Dlouho očekávaný projekt Českomoravského billiardového svazu "kulečník do škol" se stává realitou. První školou, kam byl v rámci tohoto projektu postaven kulečníkový stůl, byla základní škola v Přešticích

Hlavním cílem tohoto projektu je ukázat dětem a mládeži na vybraných školách krásu a obtížnost billiardového sportu. A také snaha o založení školních klubových družstev.

Díky Billiard clubu Příchovice, který je garantem za ČMBS na této škole, bylo tedy možné odstartovat novou etapu práce s mládeží v Českomoravském billiardovém svazu.

Dalšími místy, kde se již podařilo umístit stoly, je Tábor, garantem je klub Casablanca Tábor a Pardubice, kde dík za garanci patří klubu MPC Pardubice. Další místa budou následovat. Předjednané je Brno, Hradec Králové, Praha a další. 

V rámci tohoto projektu však chce Českomoravský billiardový svaz využít i škol, kde již kulečníkové stoly stojí (Plzeň, Praha a další), nebo škol, které mají zájem o spolupráci s místními billiardovými kluby. Jedním z příkladů je otevření kulečníkového klubu  v Ostravě - Moravská Ostrava, kterého se osobně zúčastnili  viceprezident sekce karambol Miroslav Bača, ředitelka školy ing. Magda Dirgasová a zástupce Vítkovické střední obecně prospěšné společnosti, pod kterou nově vzniklý oddíl patří, Dušan Doležal.

Pevně věříme, že jde opravdu pouze o první kroky a že projekt "Kulečník do škol", bude úspěšně pokračovat.

O všech dalších aktualitách budeme pravidelně informovat.

VV ČMBS děkuje všem, kteří již přiložili ruku k dílu, jmenovitě - Luboš Louda a BC Příchovice, Jarda Javůrek a MPC Pardubice, Václav Vančura a Casablanca Tábor a billiardovému klubu Moravská Ostrava.

František Nejedlo

Náš zástupce v ČOV povýšil

Dne 10. 9. 2014 Výkonný výbor ČOV na svém zasedání schválil jmenování zastupce našeho svazu v ČOV, pana Františka Nejedlo, do Komise neolympijských sportů ČOV

Jedná se o nejvýznamější postavení zástupce ČMBS, na půdě ČOV, v celé historii Českomoravského billliardového svazu. Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu blahopřeje Františkovi Nejedlo k jeho jmenování.

Jmenovací dopis je přílohou této zprávy. 

Tomáš Náhlík a Maxime Cassis

EBSA dává Praze zelenou

Maxime Cassis, prezident EBSA přijel zkontrolovat přípravy na největší Českou snookerovou událost letošní sezóny, Mistrovství Evropy mužů, žen a Masters, které se připravuje v Top Hotelu Praha. V Praze strávil celkem tři dny.

První neformální jednání “prezidentů” proběhlo hned v neděli po příletu. Kromě zdvořilostní konverzace byl už představený program a jednotlivá témata a klíčové body následujících jednání.   Hlavní celodenní oficiální jednání se odehrálo na půdě Top Hotelu Praha v pondělí 15. 9. 2014 za účasti hlavní manažerky hotelu ing. Renaty Tatouškové.  

 Po velmi příjemném, ale zároveň vyčerpávajícím, sedmi-hodinovém maratonu bylo rozhodnuto. Praha dostává zelenou a přípravy mohou pokračovat v plném tempu. 

Pro české hráče je domluveno až 16 startovních spotů v kategorii mužů, 8 spotů v kategorii Masters a 4 spoty v kategorii  žen. Kvalifikační kritéria budou schválené výkonným výborem v nejbližší době. 

Po dvouhodinové přestávce pokračoval program prohlídkou hlavních pražských pamětihodností. Většina trasy vedla pěšky, malostranskými a staroměstskými uličkami. Tady se projevilo, že Maximovou profesí je stavitelství. Mnohokrát se zastavil a nevěřícně kroutil nad pražskými historickými “klenoty” hlavou. Po pracovní večeři, která už probíhala ve velmi přátelském duchu, následovala prohlídka Pražského hradu a Katedrály svatého Víta.  Právě u pozdně večerní Katedrály si bylo možné uvědomit, co takový obraz udělá s člověkem, který takovou stavbu vidí poprvé a dokáže jí ocenit.  

Maxime Cassis slíbil, že bude prezentovat Prahu ostatním svazům jako skutečný historický unikát.  

Schválení České republiky co by organizátora Mistrovství Evropy valnou hromadou EBSA v červnu loňského roku byl první krok. Lví podíl na tomto výsledku měla prezentace Jakuba Rendly. Nyní byl tedy učiněn další zásadní krok.

 

Tomáš Kejla

Tomáš Kejla představuje snooker

Snooker

Komentátor Tomáš Kejla představuje snooker

Snooker nelze na obrazovkách Eurosportu přehlédnout, lze říci, že Eurosport je domovem snookeru. Více a více diváků se dotazuje do redakce na snooker, více a více diváků začíná snookerové turnaje sledovat. Především pro snookerové nováčky jsme připravili rozhovor s komentátorem, hráčem a trenérem Tomášem Kejlou, který je považován za snookerovou komentátorskou jedničku v České republice.

Je snooker u nás v začátcích? Zvláště, když to porovnáte s Polskem a dalšími evropskými zeměmi?

Snooker je u nás v začátcích v porovnání se západní Evropou. Budeme-li se srovnávat s postkomunistickými zeměmi, je to víceméně podobné. Všude se začalo pár let po pádu komunistických režimů. Polsko je v tomto ohledu specifické, jelikož vedení kulečníkového svazu dokázalo velice brzy získat státní dotace z různých programů, zejména pro mládež. Ve spojení s velikostí členské základny šel polský snooker rychle dopředu a polští hráči už se dostali mezi profesionály.

Na mistrovství ČR zaznamenal Lukáš Křenek první stovkový náběh v historii českého snookeru. Bude se postavení českého snookeru v Evropě zlepšovat?

Určitě bude. Lukáš má mnohaleté zkušenosti jako poolový hráč, který vyhrál všechny trofeje, které se u nás vyhrát daly. Také hrál německou ligu a patří k tomu nejlepšímu, co český kulečník má. Nebude to však trvat věčně, přeci jen už není nejmladší. Teď je to na nové generaci, na teenagerech. Máme několik vynikajících hráčů, kteří jsou do snookeru zapálení, tvrdě trénují a myslím, že oni budou těmi, jimiž se budeme v budoucnu chlubit. Já jsem moc rád, že mohu být u toho. Aleš Herout je ve třinácti letech naší největší nadějí, společně trénujeme již tři roky a už se nám povedlo nejen několik turnajů vyhrát, ale i získat nominaci na cenu „Star of the Future“ udělovanou evropskou asociací.

Snooker je distingovanou hrou, mohl byste ho několika větami přiblížit divákům, kteří ho nesledují pravidelně...

Snooker patří do kategorie senzoricko-koncentračních sportů. Z toho se asi moc nepozná. Do stejné kategorie patří lukostřelba, golf apod. Zjednodušeně se jedná o sporty, ve kterých se tolik nezapotíte fyzicky, ale především psychicky. Snooker je kulečníková hra, při které se potápí koule do kapes. Dříve byl kulečník obecně brán jako zábava kavárenských povalečů, v době komunistických režimů to tak bylo prezentováno a v myslích lidí to utkvělo. I díky Eurosportu se toto vnímání mění.

Proč by měl divák, který dosud snooker nezná, usednout k obrazovce a nadýchat se atmosféry snookerového duelu?

Snooker má obrovskou sledovanost, to nebude náhoda. Osobně mi přijde, že je to díky klidnému prostředí, ve kterém se hraje, pravidly, která striktně dodržují sami hráči a tím, že jsou všichni v oblecích. V dnešní uspěchané době je to jeden z mála sportů, u kterých se nekřičí, nelítá a nesimuluje. A to je něco, co pohladí po duši. Navíc má snooker několik vyhlášených hráčů, kteří dokáží hrát fantasticky a dost často to na obrazovce předvádějí i v nejdůležitějších zápasech. Divák si tak najde svého favorita a ten ho vtáhne do víru dění.

 

Snookerové MS vidělo na Eurosportu více než 54 milionů diváků, samotné finále 16 milionů. Popularita snookeru tedy stoupá?

Snooker je stále více populární a myslím, že jeho popularita bude nadále stoupat. Hra se dá vcelku rychle pochopit, divák se tak dokáže během pár přenosů na stole orientovat v základních intencích. Čím víc se kouká, tím více se objevuje. Snooker má jasné principy, ty se však musí aplikovat na stále jiné situace. Tím, že není rychlým sportem, dává divákovi čas se nad situací zamyslet a vžít se do role hráče. Já se při přenosech snažím tento pocit co nejmíň narušovat a dost často nechávám hru plynout. Myslím, že to vymýšlení, luštění a objevování je pro snookerového diváka ten největší zážitek.

Jaké postavení má ve Velké Británii Ronnie O´Sullivan? Je to hvězda srovnatelná s ragbisty, fotbalisty, herci?

Ve Velké Británii určitě. A nejen on. Celá snookerová špička se objevuje v médiích. Už to sice není boom, jakým procházel snooker v sedmdesátých a osmdesátých letech, ale více a více hráčů se stává tzv. celebritami, které svou popularitou přesahují rámec snookeru. Například Steve Davis byl v reality show na jednom ostrově atd.

Čína se zdá být zemí snookeru zaslíbenou...

Čína je obrovská země s velkým potenciálem. Mám několik čínských kamarádů a vnímám, že technické sporty jsou přesně to, co jejich mentalita potřebuje. Asiaté jsou velcí dříči a vše chtějí dělat perfektně až strojově. Snooker je pro ně ideální. Navíc díky velikosti a rozvoji země se v Číně najdou i potřebné finance.

Ve sluchátkách roky slýcháváte komentování v angličtině, jak Vám postřehy a způsob komentování Britů pomohl v komentování na Eurosportu?

Dříve jsem s nimi soupeřil. V duchu jsem si počítal, kolikrát jsem vyhodnotil situaci dřív než oni. Dnes už to vnímám tak napůl. Britové mají výhodu, že komentují z místa dění a mají tím pádem lepší přístup informacím. Ty samozřejmě využívám ke svému komentování. Anglický komentář je trochu jiný než ten můj. Musíme mít na paměti, že ve Velké Británii se snooker vysílá už desítky let a diváci snooker podrobně znají. U nás se stále ještě najdou noví diváci a je potřeba na to myslet. Upozorňovat na pravidla, občas více rozebrat situaci, která je pro snookerového znalce zřejmá, ale pro snookerového nováčka snadno přehlédnutelná.

Snooker je klidná hra, ale v minulosti měl své rebely, vzpomeňme například Alexe Higginse. Dovedete si představit podobné výstřelky i v současnosti, nebo byla prostě jiná doba?

Tenkrát to byla trochu jiná doba. Jak jsem říkal, v těchto letech byl snooker obrovsky populární. Fanoušci byli na každém rohu, každý znal hráče tak, jako u nás známe herce. Pro hráče bylo hodně těžké najít si „chvilku pro sebe“. Únik od reality hledali podobně jako například hollywoodské hvězdy v alkoholu, drogách a vykřičených domech. A to se projevilo i u stolu. Alex Higgins nebyl jediným rebelem. Když to přeženu, tak jediným „normálním“ byl Steve Davis.

Prý se snookeru přezdívá šachy v akci. Jak daleko dopředu snookerový šampion kombinuje?

Jak který, třeba Ronnie je schopný se podívat na stůl a ví, jak těch 36 potřebných strků k uklizení stolu zahraje. Šachy v akci se snookeru říká kvůli nutnosti nejen řešení situace nalézt, ale i jej provést. Ono je hezké vymyslet sled třeba 20 strků, ale museli byste být robot, aby se vám povedlo je přesně odehrát a vždy umístit bílou do ideální pozice pro plánované pokračování. Hráči proto přemýšlejí tak 3–4 strky dopředu.

Často hráváte snooker s bývalým zpěvákem kapely Support Lesbiens dnes Portless Kryštofem Michalem, který patří k našim předním hráčům. Kdysi si Kryštof zahrál i se Stephenem Maguirem, s jakou největší hvězdou jste hrál Vy? A hrál jste snooker ve Velké Británii?

Kryštof si zahrál i s Ronniem! Já jsem si zahrál se Stephenem Leem. Měl jsem hrát s Juddem Trumpem, ale nepřišel... asi se bál... :-) Na ostrovech jsem hrál, reprezentoval jsem na ME v Irsku. Tam jsem pochopil, že bez systematického tréninku to nepůjde a začal se trénování věnovat. Složil jsem náročné trenérské zkoušky EBSA a věnuju se mladým. Já sám už hraju mnohem méně. Ale s Ronniem bych udělal výjimku... :-)

Snooker vznikl v Indii, jak to tehdy bylo?

Všechny velké věci vznikají náhodou. Snooker není výjimkou. Britští vojáci se v Indii v období monzunů nudili, zkombinovali tedy několik kulečníkových her dohromady a vznikla hra nová, která se pak díky jejich veliteli stala slavnou. Sir Neville Chamberlain se znal s nejlepším hráčem kulečníku a po návratu zpět do Anglie mu novou hru ukázal. Základní kámen snookerové slávy byl položen.

Převzato ze stránek tv.eurosport

Sporťáček 2014 - Plzeň - celý team

Sporťáček 2014 - Plzeň

Dne 13.9.2014 se v Plzni konal festival sportu "Sporťáček 2014 - Plzeň"

Stejně jako před týdnem v Praze, tak i nyní v Plzni, Českomoravský billiardový svaz prezentoval, na akci pořádané především pro mládež, billiardový sport, který může oslovit každého. Akci zajišťoval ve spolupráci s generálním sekretářem ČMBS klub BC Biosystém Plzeň

Poděkování za výbornou prezentaci billiardového sportu patří Vlastovi Hájkovi, Janě Měsíčkové, Jirkovi Hejmanovi a Jirkovi Martanovi.

VV ČMBS

Honzík Zbořil, Tomáš Elis, Terezka Páclová

Sporťáček 2014 - Praha

Dne 6. 9. 2014 se v Praze konal další ročník festivalu sportu pro děti "Sporťáček".

Českomoravský billiardový svaz na tomto festivalu reprezentoval zástupce klubu MPC Pardubice Tomáš Elis a generální sekretář ČMBS František Nejedlo. Hlavním důvodem účasti ČMBS na tomto festivalu, byla prezentace billiardového sportu a jeho tří hlavních druhů sportu, karambolu, poolu a snookeru. 

Druhou hlavní snahou na tomto festivalu sportu, bylo především oslovení dětí,  které se o své budoucí sportovní dráze teprve rozhodují. Právě z tohoto důvodu byl za zástupce ČMBS vybrán Tomáš Elis, který v klubu MPC Pardubice vykazuje dlouhodobě výborné výsledky při práci s mládeží. Při prezentaci dětského billiardu mu vydatně sekundovali Honzík Zbořil a Terezka Páclová.

VV ČMBS děkuje všem za výbornou prezentaci.

Bez titulku

Kulečník do škol, podpora rozvoje mládeže

Novou, velmi důležitou aktivitou Českomoravského billiardového svazu, je projekt "Kulečník do škol, podpora rozvoje mládeže".

        Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu schválil rozdělení první části peněz poskytnutých ČOV na činnost mládeže. V první vlně je hlavním zájmem ČMBS zakoupení kulečníkových stolů a jejich následné umístění do vybraných škol, kde budou pod vedením certifikovaných trenérů probíhat nábory dětí a jejich následné zapojení do tréninkového procesu a do soutěží Českomoravského billiardového svazu.

        Výkonný výbor zároveň pověřil GS ČMBS zpracováním metodiky, týkající se dotací na mládež. Příslušné metodické pokyny projektu "Kulečník do škol, podpora rozvoje mládeže" jsou vyvěšeny na hlavní stránce ČMBS v záložce dokumenty a jsou i přílohou této zprávy.

VV ČMBS očekává Vaše žádosti  a s vybranými žadateli se těší na úzkou spolupráci. Pevně věříme tomu, že takto nastoupená cesta zvýší zájem mládeže o náš sport.

Uprostřed Veronika Hubrtová

Pardubice open 2014 mezinárodní poolbilliardový turnaj

Ve dnech 10.-13.7.2014 se v malé pardubické hokejové aréně konal mezinárodní turnaj v poolbilliardu, který pořádal sportovní oddíl Maple Pool Club Pardubice. Turnaje se zúčastnilo 108 hráčů v hlavní kategorii, 16, žžen a 19 juniorů z 10ti států Evropy a dokonce i z Japonska. Mezi nejznámější účastníky turnaje patřili mistři světa Daryl Peach z Anglie a Huidji See z Nizozemí, mistři Evropy z Polska Tomasz Kaplan a Mateusz Sniegocki, letošní více mistr Evropy ze Slovenska Jakub Koniar, výborný Chorvat Ivica Putnik, Japonec Masato Hiroaka, vítěz několika významných turnajů Angličan Phil Miles Burford a samozřejmě česká špička Roman Hybler, Michal Gavenčiak, David ŽŽalman, Marek Hajdovský a další.
Turnaj se uskutečnil ve třech kategoriích: hlavní mužžská/otevřená, žženská a juniorská.
V kategorii juniorů zvítězil Polák Wiktor Zielinski, druhý byl jeho krajan Daniel Maciol a třetí místa obsadili společně Tomáš Zajíček z Pardubic a Josef Nechvíle z Prahy.
ŽŽenskou kategorii vyhrála česká reprezentantka Veronika Hubrtová, která ve finále porazila Polku Izabelu Lackou. Třetí místa obsadily Kamila Khodjaeva z Belgie a Ewa Bak z Polska.
Vítězem hlavní kategorie se stal Brit Phil Miles Burford, který v dramatickém finále zdolal juniora Wiktora Zielinskeho z Polska. Na třetích místech skončili český reprezentant Roman Hybler a Polák Mateusz Sniegocki.
Turnaj by nemohl být uskutečněn bez významné podpory statutárního města Pardubice a ostatních sponzorů.

 

VV ČMBS děkuje pořadatelskému oddílu Maple Pool Club Pardubice za skvělou propagaci poolbilliardu. 

 

 

SENIOR CUP 2014

SENIOR CUP 2014

Ve dnech 23.-24.8.2014 se bude konat mezinárodní turnaj v poolbilliardu seniorů v Hradci Králové. Je to turnaj jednotlivců narozených v roce 1974 a starších.

Bude se hrát disciplína 10ball.Startovné do soutěže je 400,- na cenách mezi 1. až 4. místo se bude rozdělovat garantovaných 15000,- Kč.

Oblečení je dress code B – tedy polo tričko, jednobarevné společenské kalhoty a obuv (nejsou dovoleny džíny a sportovní oblečení a boty)

Další informace naleznete v propozicích (dole pod článkem) a také na www.billiardclubhk.cz.

 

Bez titulku

Kladno - Sachsen-Anhalt

V létě dojde k zajímavé konfrontaci mezi mistrem ČR pro roky 2013 a 2014, týmem Ekvita Kladno a výběrem spolkové země Sachsen-Anhalt.

Zápas proběhne 8-9. 8. 2014 v herně BC Ekvita Kladno.

Za výběr spolkové země Sachsen.Anhalt nastoupí takové veličiny karambolového sportu jako je:

Dick Jaspers (NL) 5. hráč světového žebříčku, vítěz MS 2000,2004,2011. Vítěz ME 2003,2008,2010, 2011.

Dion Nelin (DK) přední světový hráč, medailista MS 2002 a  ME 1994,1997,1999,2001

Více o programu naleznete na stránkách www.bckladno.cz

 

Pardubice Open 2014

Pardubice open 2014 mezinárodní poolbilliardový turnaj

Maple Pool Club Pardubice, největší billiardový klub ve Východních Čechách, pořádá ve dnech 10. až 13. července 2014 jeden z největších mezinárodních turnajů v poolbilliardu v České republice.

Turnaj proběhne v malé hokejové hale ČEZ arény v Pardubicích. Ve čtvrtek a v pátek jsou soutěže mužů a žen ve skupinách, v sobotu se uskuteční juniorská soutěž ve skupinách a v neděli je velký finálový den. Vždy se začíná od 10 hod a hraje se až do večera.

Turnaj je opravdu mezinárodní. Účastní se hráči světové úrovně:

Daryl Peach (Velká Británie) – mistr světa v 9ball

Phil Miles Burford (Velká Británie) - vítěz z roku 2012 Steinway 10 ball Open - New York City, vítěz z roku 2013 GB9 Midlands Classic, vítěz z roku 2013 GB9 British Grand Prix

Hiudji See (Nizozemí) – mistr světa v 10ball

Jakub Koniar (Slovensko) – vicemistr z letošního Mistrovství Evropy

Kompletní česká špička – Michal Gavenčiak,  David Žalman, Marek Hajdovský, Roman Hybler a další výborní hráči z Čech.

Kromě uvedených hráčů jsou na turnaj přihlášeni reprezentanti Slovenska, Polska, Německa, Itálie, Srbska, Litvy, Velké Británie a Nizozemí.

Neméně zajímavé budou soutěže žen a juniorů. Pardubičtí junioři patří mezi nejlepší v České republice.

Turnaj je pořádán za podpory ČMBS, Městského rozvojového fondu a dalších partnerů.

Divácká podpora je vítána. Vstupné je zdarma, občerstvení zajištěno.

Více informací můžete získat na www.maple.cz.

Adam Bača - první zleva

Další karambolové stříbro z ME juniorů

Deset nejlepších hráčů Evropy ve volné hře na velkém stole se o tomto víkendu sjelo do belgických Antverp, aby bojovali o tento prestižní titul, který v minulosti získali dnes velmi slavní hráči. Českou republiku na tomto šampionátu zastupovala dvojice Adamů Bača a Kozák. Adam Kozák obhajoval třetí místo, Adam Bača páté místo z loňského ME juniorů konaném v německém Brandenburgu. Hráči byli rozděleni do dvou skupin po pěti, první čtyři si zajistili postup do čtvrtfinále. Ve skupinách se hrálo do 250 karambolů, vyřazovací boje do 300 karambolů.

Adam Kozák byl nasazen do skupiny A, ve které na něj čekali Andy de Bondt, Ferry Jong, Jessy Maillard a Andres Henriksen. Adam v prvním utkání s Maillardem otočil vývoj a získal důležité dva body za výhru v poměru 250:219 na 9 náběhů. Ve druhém zápase ale Adam jasně nestačil na Jonga a podlehl mu 250:26 na 6 náběhů. Třetí důležitý zápas se ale ústeckému hráči povedl náramně a smetl Dána Henriksena 250:19 na 2 náběhy. Poslední čtvrtý zápas sehrál Adam v sobotu s domácím Andy de Bondtem, ve kterém ale prohrál 250:14 na 3 náběhy. To znamenalo, že Adam si se ziskem čtyř bodů zajistí třetí příčku ve skupině a postup do čtvrtfinále. Skupinu A ovládl jasným způsobem de Bondt, který neprohrál a dosáhl nejvyššího generálního průměru 66,66. Druhý byl Jong, třetí již zmíněný Kozák a poslední místo zaručující boje o medaile obsadil Francouz Maillard.

Adam Bača spolu se Samem van Ettenem patřil ve skupině B k favoritům. Adam ale ve skupinových zápasech nepodával průměrově optimální výkony. Do turnaje vstoupil jasnou výhrou nad Rakušanem Gürtlerem na průměrných sedm náběhů. Druhý zápas s mladým Francouzem Petitem byl vůbec nejhorší zápas k vidění na turnaji. Oba hráči hráli velmi pod svoje možnosti, Bača nakonec vyhrál až na 19 náběhů. V sobotu ráno odehrál Bača třetí zápas s domácím Caluwaertsem. Papírově ho měl porazit, Belgičan byl ale proti a na limit 250 karambolů potřeboval 6 náběhů. První zaváhání. Bača ihned po tomto zápase nastoupil do posledního utkání skupiny se silným van Ettenem. V případě prohry mu hrozil pád až na čtvrté místo, které by znamenalo nelehkého soupeře do čtvrtfinále. Bača se ale vzchopil a Holanďana porazil na 5 náběhů. Bača tedy získal 6 bodů, stejně jako van Etten, ale díky horšímu generálnímu průměru obsadil druhé místo. Třetí skončil Caluwaerts, čtvrtý Petit.

Ještě v sobotu večer se odehrály čtvrtfinálové zápasy a složení dvojic bylo následující: Andy de Bondt vs. Jason Petit, Adam Bača vs. Adam Kozák, Ferry Jong vs. Thomas Caluwaerts a Sam van Etten vs. Jessy Maillard. Je velká škoda, že už tato část přinesla čistě český souboj. Oba Adamové měli na to, bojovat o medaili se zahraničními soupeři.

Od 19:00 byly na programu první dvě čtvrtfinále. A byly to zápasy zcela jednoznačné. Jong porazil Caluwaertse 300:4 na 3 náběhy. Český souboj přinesl nejlepší výkon na turnaji. Adam Kozák nechal začít svého jmenovce a ten mu partii do 300 karambolů zahrál na jeden náběh. Adam Kozák z dohrávky udělal pouze 3 karamboly. Adam Bača tak slavil jistotu minimálně bronzové medaile. Ve zbylých čtvrtfinálových zápasech se překvapení nezrodilo a oba favorité Andy de Bondt a Sam van Etten s přehledem postoupili.

V neděli, od 11:30, se odehrálo semifinále. Pavouk turnaje určil následující dvojice: Andy de Bondt vs. Adam Bača a čistě holandský duel mezi Samem van Ettenm a Ferry Jongem.

Nejdřive bylo dohráno na prvním stole. A zrodil se poněkud překvapivý výsledek, když Ferry Jong dokázal porazit svého papírově silnějšího kolegu z týmu BV Horna Sama van Ettena v poměru 300:25 na 3 náběhy. Druhé semifinále s českým obsazením ale bylo naprosto odlišné. De Bondt byl jasným favoritem, ale Bača vstoupil do zápasu lépe, z výkopu udělal sérii 162. Bohužel špatně vynechal a dal šanci de Bontovi kontrovat. Ten udělal 132 sérii a v dalších nábězích Baču předehnal. Oba hráči byli za stavu okolo 215:220 velmi nervozní a dělali velké chyby. Naštěstí se Bačovi povedlo jako prvnímu partii v osmém náběhu dohrát a dostal tak domácího Belgičana pod tlak. De Bondt se ale vzchopil a partii sérií 58 zremizoval. Na řadu tak přišel rozstřel do 30 karambolů. Bača ve třetím náběhu znovu jako první dohrál a de Bondt musel udělat 25 na remízu. Belgičan rychle postavil ameriku a zremizoval. Pokračovalo se druhým rozstřelem. Bača znovu začal a dohrál 30 karambolů z výkopu. De Bondt tentokrát netrefil začáteční pozici ideálně a druhý strk nedal. Po třech hodinách vypjatého boje tak Bača slavil své první juniorské individuální finále. Pro domácího Andyho de Bondta to byla při jeho poslední účasti na ME juniorů jistě krutá porážka.

Po 30-ti minutovém odpočinku nastoupil Adam Bača k finálové partii s Ferry Jongem. Jednu finálovou partii spolu již sehráli, bylo to minulý rok na ME juniorských družstev na malém stole. A partie to byla překrásná, Jong zahrál 300 z výkopu, Bača 300 zremizoval. Bohužel tentokrát měl Jong nespornou výhodu delšího odpočinku před finále. Bača sice začal, ale nedal počáteční strk. A to Jong dokonale potrestal. Sice na stole zůstala obtížná pozice, ale Jong si s ní poradil a rychle se dostal do americké řady. Brilantní technikou mu body postupně narůstaly, až se zastavil na 273, když uspal. Pak sice trefil první pozici, následně vynechal. Bača šel ke stolu za stavu 0:274 a musel partii dohrát. Zahrál sice první čtyři strky, pak ale vynechal double a Jong si už svůj titul Mistra Evropy utéct nenechal a 26 bez problémů dohrál. A nutno podotknout, že si titul opravdu zasloužil. Na 900 karambolů ve vyřazovací části potřeboval pouze 8 náběhů a byl jasně nejsilnějším hráčem. A tak po nedávném titulu Mistra Evropy z juniorských týmů přidal při své první účasti na ME juniorů jednotlivců svůj druhý titul Mistra Evropy.

Pro Adama Baču je to druhá individuální medaile a znovu je barvy stříbrné. V roce 2010 rovněž obsadil druhé místo na ME kadetů v holandském Welbergu. Škoda, že se Adamovi tentokrát nepovedlo turnaj dotáhnout do vítězného konce. Na druhou stranu jeho výkony ve skupině nebyly optimální a druhé místo bude s odstupem času hodnotit pozitivně. Čekání České republiky na zlato z ME juniorů trvá již dlouhých 14 let. Naposledy zvítězil Slávek Tauterman v roce 2000. Ve finále jsou pro naše hráče tvrdými oříšky hráči holandští. Pavla Böhma v letech 2008 a 2009 ve finále zastavil Raymund Swertz, letos je to po pěti letech znovu Holanďan Ferry Jong.

Nicméně je to další obrovský úspěch české juniorské reprezentace, za který je nutno Adamovi poděkovat.

 

Převzato ze stránek Sokola Žižkov

Český tým uprostřed s červenými znaky na vestě

Stříbrná medaile juniorů na ME - volná hra

O tomto víkendu se v lucemburském Dudelange odehrálo Mistrovství Evropy mládežnických týmů do 19 let. Mezi osmičkou týmů nechyběl ani český Anag tým ve složení Adam Bača, Adam Kozák a Richard Vintrocha, který oproti posledním dvěma vítězným turnajům z roku 2011 a 2013 nahradil Ondřeje Hoška, který tentokrát nemohl reprezentovat díky studijním povinnostem. Týmy byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech a obě skupiny měli jasného favorita. Skupina A loňského poraženého finalistu holandskou Hornu a skupina B český Anag. Jedině vítězství ve skupině zaručovalo boj ve finále o zlato.

Skupinu A jasně vyhrála holandská Horna s generálním průměrem 49,77. Hlavně jednička týmu Sam van Etten byl ve skvělé formě, protože ani v jednom ze tří zápasů neudělal chybu. Druhé místo obsadilo francouzské Oissel, třetí byl výběr Belgie a čtvrtý německý Hilden.

Ve skupině B Anag začal jasnou výhrou nad výběrem Lucemburska 6:0. V sobotu ráno pak naši hráči absolvovali druhý zápas proti francouzskému Albertinu a taktéž vítězně v poměru 4:2. Třetí rozhodující zápas s německou Bochumí vyhráli rovněž 4:2 díky výhrám Bači na 3 náběhy a Kozáka, který zahrál partii na drc. To znamenalo jasné vítězství ve skupině a jistotu nedělního finále s holandskou Hornou. Druhé místo obsadil Albertin následovaný Bochumí. Poslední bylo Lucembursko.

Poté, co v neděli proběhly zápasy o konečné umístění od osmého do třetího místa, zhruba v 16:00 bylo na programu finále. Loňské finále ve stejném obsazení bylo velmi napínavé a jednu chvíli to dokonce vypadalo na výhru Holanďanů. Sestava Hošek, Bača a Kozák nakonec ale partie otočila nebo zremizovala a slavila titul po skvělých výkonech. V obou týmech ale od loňska došlo k jedné změně. Bohužel třetí hráč holandského týmu Jordy Jong se jevil silně a před finále se dalo očekávat, že Richard Vintrocha bude mít i přes handicap velmi malou šanci ho porazit. A tak cesta k titulu vedla pouze přes první dva hráče. Finále ale pro náš tým začalo nejhůř, jak mohlo. Jak van Etten, tak Ferry Jong vyhráli tempo a začali. A bohužel také skončili v prvním náběhu drcovkou (zahráli partii na jeden náběh). Na třetím stole si Jordy Jong poradil s Vintrochou s přehledem na tři náběhy a bylo jasné, že ani případná remíza od obou Adamů nebude nic řešit. A asi to také podvědomě tušili a oba vynechali velmi záhy. Holandskému týmu finále opravdu vyšlo a je třeba sportovně uznat, že letos byly jejich výkony opravdu skvělé. Hlavně 17-ti letá jednička týmu Sam van Etten ukázal neuvěřitelnou kvalitu, když za celý turnaj neudělal ani jednu chybu a jeho GP byl 270,00. Horna dosáhla generálního průměru týmu 59,59 a slaví titul Mistrů Evropy v mládežnických týmech.

Našemu týmu se tak sice nepovedlo navázat na poslední dva vítězné ročníky tohoto Mistrovství Evropy, ale i stříbrná medaile je velkým úspěchem pro český juniorský karambol. Pro dvojici Adam Bača a Adam Kozák to byla poslední účast v této kategorii do 19 let a jejich bilance je opravdu skvostná - dvě zlata, jedno stříbro. Spolu s Ondrou Hoškem a nyní Ríšou Vintrochou utvořili jednoznačně nejúspěšnější juniorský tým v historii ČMBS, za což jim patří velký dík.

Převzato ze stránek BC Sokol Žižkov

Valná hromada ČUS a jednání Iniciativy Sport 2012

Valná hromada ČUS a jednání Iniciativy Sport 2012

Dne 26.dubna 2014 se konala v Nymburku již 29. Valná hromada České unie sportu.

Naším zástupcem na této VH byl generální sekretář našeho svazu pan František Nejedlo.

Základním bodem programu VH bylo vložení majetku SC Nymburk, které je majetkem ČUS, do Národního sportovního centra Nymburk, zapsaný spolek. Dále potom návrh na prodej Staromísečné a Novomísečné chaty.

V neposlední řadě došlo také k volbám, ve kterých bylo třeba doplnit řady KRK ČUS a také VV ČUS. Novými, v dodatečné volbě zvolenými členy KRK se stali pánové Josef Hrazdíra a Jakub Picka.

V dodatečné volbě člena VV ČUS byl zvolen pan Filip Hobza.

Delegáti dále schválili přijetí České asociace sport pro všechny, Českého svazu aerobiku a fitness a České asociace sleddog sportů za členy ČUS.

Bližší informace o usnesení VH ČUS naleznete v příloze tohoto článku.

 

Dalším významný počinem po skončení této VH bylo jednání zástupců Iniciativy Sport 2012. Jak již mnozí víte, impuls ke vzniku této iniciativy dal na začátku roku 2012 zástupce našeho svazu pan František Nejedlo, když zjistil, že osmnáct sportovních svazů by mělo skončit zcela bez prostředků od státu. Vyvolal jednání těchto svazů a dodnes je jedním z jejich hlavních tahounů, který tuto iniciativu zastupuje hlavně na půdě ČOV (zastoupeni v ČOV jsou z této skupiny  pouze billiard, metaná a korfbal). O tom, že Iniciativa Sport 2012 se stává součástí sportovního prostředí a že již není přehlíženou skupinou, svědčí zvolení pana Filipa Hobzy do VV ČUS.

Protože Iniciativa Sport 2012 (dále jen Sport 2012) sdružuje podstatnou část sportovních subjektů tzv. pod čarou(mimo osmdesátku sportů a organizací přímo dotovaných státem), měla by tato skupina navrhnout způsob dělení peněz z hazardu pro sporty mimo osmdesátku. Z klíče pro dělení těchto peněz, které musí být použity výhradně na mládež, vyplývá, že pro sporty mimo osmdesátku připadá částka ve výši 3% z celkového objemu.

Právě seznámení všech zástupců Sportu 2012 se snahou o vytvoření transparentního klíče pro dělení těchto peněz, bylo hlavní náplní jednání. 

Zasedání Pléna ČOV

Zasedání Pléna ČOV

Dne 24.dubna 2014 se v Praze v Centru pohybové medicíny konalo zasedání Pléna ČOV.

Zástupcem našeho svazu na tomto plénu byl pan František Nejedlo, který byl zároveň delegátem složky ČKSOI (Český klub sportovních svazů, organizací a institucí), s právem hlasovacím.

Plénum bylo zahájeno v 15 hodin a po úvodních organizačních "povinnostech" přišlo ocenění významných osobností.

Atletka Zuzana Hejnová obdržela Cenu Jiřího Stanislava Gutha - Jarkovského, dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová se stala první nositelkou Ceny Věry Čáslavské. Dlouholetý redaktor Českého rozhlasu Aleš Procházka pak získal Cenu Oty Pavla

Následovaly kontroly plnění usnesení, zpráva o činnosti ČOV a závěrečná zpráva z XXII.ZOH Soči 2014.

Velmi zajímavá byla zpráva o úspěšném projektu "Olympijský park Soči - Letná 2014". Z prezentace bylo jednoznačně patrné, že zájem o tento projekt , byť ne právě nejlacinější, byl obrovský.

Následovalo stručné vystoupení ombudsmana ČOV, který shrnul své působení ve funkci a v krátkosti delegáty seznámil se svoji činností.

Zpráva auditora potvrdila zprávu o hospodaření ČOV s výstupem, "bez závad", a zástupce revizní komise ve své zprávě seznámil členy Pléna ČOV s výsledky kontrol, které KRK provedla.

Dalším bodem jednání byly výstupy zástupců komisí ČOV a prezentování jejich činnosti. Pro náš svaz bylo důležité vystoupení předsedy složky ČKSOI, pana Filipa Šumana (florbal). Ve své zprávě poukázal na specifičnost této komise a seznámil účastníky jednání s činností ve složce. Jedním z hlavních úkolů, který se podařil ve složce vyřešit, bylo vytvoření a schválení statutu složky a v neposlední řadě také vytvoření a schválení zásad pro přijímání nových členů do ČOV. Komise neolympijských sportů, do jejíž činnosti se aktivně zapojuje zástupce našeho svazu František Nejedlo, vytvořila dokument, který přesně definuje podmínky uznání sportovní , tělovýchovné, pohybové, nebo jiné činnosti za sport a konkrétně specifikuje podmínky pro přijetí do ČOV.

Prvními nově zvolenými členy ČOV na základě výše popsaného dokumentu, jsou Klub Českých turistů a Český horolezecký svaz.

Po schválení návrhu rozpočtu, který popvé počítá s navýšením o částku z hazardu ve výši cca 400 mil. ročně, a následné velmi krátké diskuzi, předseda ČOV Jiří Kejval ukončil jednání Pléna ČOV.

 

zleva:Jan Suchánek,Veronika Hubrtová,David Žalman

ME Kyrenia Severní Kypr

Ve dnech 29.3. - 9.4.2014 se konalo další ME v poolbiliardu. Místem setkání nejlepších evropských hráčů poolbilliardu, bylo město Kyrenia nacházející se na Severním Kypru.

ME které pořádá European Pocket Billiard Federations (EPBF), bylo slavnostně zahájeno 28.3. společným nástupem zástupců všech zúčastněných zemí, kterých se na tento šampionát přihlásilo třicet pět.

Naše naděje se upínaly k čtyřčlenné výpravě naší reprezentace ve složení : Veronika Hubrtová, Jan Suchánek, David Žalman a Roman Hybler. Nejlepším výsledkem na letošním ME pro naše barvy bylo 9-16 místo Veroniky Hubrtové v disciplíně 14.1. nekonečná. Umístění všech našich reprezentantů na tomto turnaji, nejlépe ukáže přehledná tabulka ze stránek sekce pool(viz odkaz): 

http://www.cmbs.cz/old/oblastky.php?name_obl=me14

Děkujeme všem za reprezentaci.

 

Matrika na stránkách ČMBS

Matrika na stránkách ČMBS

Vážení sportovní přátelé,

jedním z hlavních cílů nového vedení Českomoravského billiardového svazu, bylo vytvoření nové matriky v elektronické podobě. Dnešním dnem je tento úkol splněn a je již tedy možné všechny změny v matrice provádět elektronickou cestou, pouhým vyplněním formuláře.

Počínaje dneškem je tedy možné elektronickou cestou přihlásit klub, registrovat členy, řešit přestup nebo hostování hráčů a aktualizovat jakákoliv data, která se týkají matriky.

VV ČMBS

Bez titulku

Změna doručovací adresy

Vážení sportovní přátele,

od 14.3.2014 se mění doručovací adresa Českomoravského billiardového svazu. Novou adresu naleznete v záložkách kontakt a matrika na hlavní stránce ČMBS.

Dovolte mi, abych zde jménem Výkonného výboru Českomoravského billiardového svazu  poděkoval panu Jaroslavovi Mrkvičkovi, jak za dlouholeté pečlivé vedení matriky našeho svazu,  tak  za jeho ochotu, vést matriku i po skončení jeho volebního období.

Jardo, ještě jednou Ti jménem VV ČMBS děkuji za obrovské kvantum práce , které jsi pro náš svaz vykonal a přeji ještě mnoho a mnoho úspěšných let se sportem, kterému jsi se upsal.

Za VV ČMBS

František Nejedlo

Bez titulku

PF 2014

Příjemné prožití vánočních svátků, 

mnoho úspěchů,

štestí a spokojenosti  v profesním i osobním životě v roce 2014, 

přeje všem hráčům, hráčkám, jejich blízkým 

a  příznivcům našeho krásného sportu,

Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu

Lumír Macura, Pavel Bohm, Aleš Šlambor

Turnaj mistrů - Bohumín

Ve dnech 13. -15. 12. 2013 proběhl pod pořadatelstvím klubu BC Bohumín 11. ročník Turnaje Mistrů města Bohumína. Vítězem se stal český reprezentant v technických disciplínách pan Pavel Böhm AKK Brno, druhé místo vybojoval pan Otakar Truksa TJ Sokol Žižkov Praha, třetí místo pak obsadili semifinalisté panové Miroslav Andrejovský BC Bohumín a Ivo Gazdoš BC Havířov.

Na poli diplomacie garanta turnaje senátora Ing. Petra Víchu, starostu města Bohumína a předsedu sociálnědemokratického senátorského klubu, zastoupil místostarosta města Bohumína Ing. Lumír Macura, organizačně pak vše perfektně klaplo řediteli turnaje panu Petru Dudovi a hlavnímu rozhodčímu panu Janu Šlechtovi. Dále je potřeba poděkovat všem sponzorům a vidět za úspěchem celé akce pozitivní energii pana Mirka Andrejovského a celého klubu BC Bohumín.

Aleš Šlambor

 

Eva Poskočilová

Uznání pro Evu Poskočilovou

Skvělého úspěchu dosáhla na MS ve snookeru v Lotyšsku Eva Poskočilová. 

Jak všichni víte, hlavním zájmem Evy Poskočilové, mimo hraní snookeru, je její kariéra na postu mezinárodní rozhodčí. A právě na MS v Lotyšsku se Evě podařilo složit zkoušku na mezinárodní rozhodčí první třídy, což je vůbec nejvyšší možné ohodnocení rozhodčí nebo rozhodčího v soutěžích snookeru na mezinárodní scéně.

Dalším obrovským úspěchem je fakt, že mezinárodní snookerová federace ji pověřila řízením finálového zápasu na MS v Lotyšsku v kategorii žen.

Evě gratulujeme, přejeme ji mnoho podobně skvělých úspěchů na mezinárodním poli a pevně doufáme, že s její pomocí posuneme rozhodčí v našich sportech na vyšší úroveň.
 

VV ČMBS

Bez titulku

Valná hromada ČKSSOI

Dne 28.11.2013 se v prostorech České obce sokolské, v aule Tyršova domu v Praze, konala první valná hromada složky ČOV - Českého klubu sportovních svazů, organizací a institucí (ČKSSOI).

Jak již všichni víte, na posledním plénu ČOV, byl Českomoravský billiardový svaz přijat za řádného člena ČOV a byl zařazen do skupiny skládající se z neolympijských sportovních svazů, sportovních organizací a institucí. Této složce, ve které je 35 zástupců svazů, organizací a institucí, byla přidělena pro hlasování na plénu ČOV kvóta 14 hlasů. A právě volba čtrnácti kandidátů s právem hlasovat, byla hlavním bodem programu.

Jedním z navržených kandidátů na post zástupce složky ČKSSOI pro pléna ČOV, byl i náš zástupce v ČOV, pan František Nejedlo, který se v úzkém kruhu zástupců neolympijských sportů složky, aktivně zapojil do přípravy statutu složky a také do přípravy zásad pro přijímání nových členů do ČOV. 

Program valné hromady zahájil úvodním slovem místopředseda ČOV pan Filip Šuman, který poukázal na posílení pozice neolympijských sportů v ČOV. V dalším bodě programu vystoupil předseda ČOV Jiří Kejval a přislíbil finanční podporu neolympijským sportům pro světové hry. 

Třetím bodem programu byly volby zástupců složky ČKSSOI pro pléna ČOV. Náš zástupce v ČOV, pan František Nejedlo, byl zvolen  zástupcem složky ČKSSOI pro následné čtyřleté období. Gratulujeme.

Generální sekretář ČOV Petr Graclík potom účastníky VH informoval o možných způsobech komunikace s různými orgány ČOV.

Filip Šuman ještě seznámil účastníky VH s informacemi o přípravách zásad pro přijímání nových členů a potom se již s účastníky první VH složky ČKSSOI rozloučil.

Bez titulku

Změna občanských sdružení na spolky

Informace k novému Občanskému zákoníku

Je důležité, aby všechny sportovní kluby a tělovýchovné jednoty zaznamenaly, že od nového roku, počínaje 1. lednem 2014, bude, podle všeho, platit novela občanského zákoníku. V současnosti nikdo nedokáže s jistotou říct,  zda se do té doby podaří státním institucím schválit všechny související prováděcí předpisy. Proto nelze ke změnám, které se zcela určitě budou dotýkat i sportovních organizací, vydat úplné pokyny a doporučení.

Dle nového zákoníku, který je již schválen a je veřejně dostupný, se všechny sportovní organizace (občanská sdružení) automaticky přemění na spolky. Novela zákoníku bude požadovat od občanských sdružení, mimo jiné, úpravy stanov. Povinnost zapracovat změny do svých stanov je rozprostřena do horizontu tří let, příliš otálet ale nedoporučujeme.  

Na adaptování změn tedy mají občanská sdružení (tj. SK a TJ) tři roky. Realizovat hlášení změn či registraci stanov na Ministerstvu vnitra ČR lze podle současného zákona o sdružování občanů i v současnosti, ale po 1.1.2014 bude takový subjekt čekat další úprava stanov. Proto, není-li to nezbytné, doporučujeme se změnami vyčkat do začátku příštího roku, kdy by měl být již znám způsob a místa registrace stanov spolků.

Pro sportovní subjekty již byla vydána první ucelená informace, co je se změnou občanského zákoníku čeká. Informace je dostupná na webu ČMBS(složka dokumenty). Naléhavě doporučujeme všem sportovním subjektům tuto informaci nastudovat.

Česká unie sportu nyní připravuje vzorové stanovy, které již budou odpovídat znění nového občanského zákoníku. Připraví také přehledný návod, jak v klubu – tělovýchovné jednotě postupovat a vyhovět všem podmínkám nového zákona. V první fázi se bude jednat o úpravu stanov. Po schválení prováděcích předpisů ze strany státu pak bude návod doplněn o postup registrace nových stanov, kterou by měly provádět příslušné rejstříkové soudy. Dále bude připraven návod, jak získat statut veřejné prospěšnosti, který upravuje další připravovaný zákon, zatím čekající na schválení.

Jakmile budou známy další nové skutečnosti, budeme Vás obratem informovat. Sledujte  i stránky www.cuscz.cz. Pracovníci Servisních center sportu ČUS v krajích a okresech (pracoviště Krajských organizací ČUS a okresních sdružení ČUS) budou od listopadu tohoto roku proškolováni tak, aby servisní centra byla schopna poradit zástupcům SK/TJ se všemi změnami, které bude nutné se změnou občanského zákoníku v legislativě SK/TJ učinit.

Závěr? Vzhledem k tomu, že podle nové právní úpravy lze postupovat až v okamžiku, kdy začne platit, doporučujeme, aby sdružené subjekty, po zveřejnění vzorových stanov, zatím pouze začaly s přípravou nového znění svých stanov, tj. zpracovaly nové znění stanov, předjednaly konsens s jejich zněním uvnitř spolku (tj. seznámení  členské základny s jejich zněním apod.), případně využily i odbornou konzultaci ohledně správnosti textu. Po 1.1.2014 lze začít s realizací změny stanov, tedy je třeba svolat nejvyšší orgán spolku k jejich schválení.

Ing. Jiří Vítek - majitel firmy ANAG

Anag Billiard Cup 2013

Ve dnech 4.10. - 6.10.  2013 se konal v Olomouci již třetí ročník turnaje mistrů v karambolovém kulečníku "Anag Billiard Cup".

Majitel firmy Anag ing.Jiří Vítek a ředitel turnaje ing. Martin Hartmann, jsou hlavními hnacími motory této skvěle obsazené a organizačně mistrovsky zvládnuté akce. Největším tahákem tohoto divácky atraktivního turnaje byl Torbjörn BLOMDAHL, považovaný za jednoho z nejlepších hráčů billiardové historie.

Vítězem třetího ročníku se stal Xavier GRETILLAT, který po obsazení druhého místa ve skupině, již v další fázi turnaje nenašel přemožitele.

Všechny výsledky naleznete zde: http://www.anagbilliardcup.cz/cz/novinky

Anag Billiard Cup 2013 je již minulostí. Ve vzpomínkách všech zúčastněných  zůstane nejenom jeho výborně zorganizovaná sportovní část nad billiardovými stoly, ale i neformální společenské setkání všech účastníků.

Hlavní poděkování patří panu Jiřímu Vítkovi, majiteli firmy ANAG a panu Martinovi Hartmannovi.

Pánové děkujeme za skvělou propagaci billiardu!!!

Bez titulku

Schůzka zástupců Iniciativy Sport 2012 s Miroslavem Janstou

Dne 19.9.2013 se konala v Praze na Strahově schůzka členů Iniciativy Sport 2012 s předsedou České unie sportu JUDr Miroslavem Janstou. Hlavním tématem schůzky byla neutěšená situace malých sportů, tzv. pod čarou, které nedostávají již třetím rokem žádné přímé dotace od státu.

Pan Jansta vyslechl názory zástupců malých svazů a požádal nás o zpracování našich požadavků aby je mohl prezentovat. Ubezpečil nás, že v jeho očích není malých svazů, a že každý sportovní svaz potřebuje podporu pro rozvoj svého sportu. Zároveň nás ubezpečil o tom, že jeho podporu máme, a že se zasadí svým vlivem o zlepšení naší neutěšené situace.

Doufejme tedy, že se blýská na lepší časy. 

Bez titulku

Valná hromada ČMBS

Dne 7. 9. 2013 se konala v Praze Valná hromada Českomoravského billiardového svazu. V níže uvedené aktualitě jste byli seznámeni s novými funkcionáři ve Výkonném výboru Českomoravského billiardového svazu.

Co všechno volbě předcházelo a jak Valná hromada ČMBS proběhla? Ve zprávě mandátové komise, kterou přečetl její předseda pan Mrkvička, bylo delegátům oznámeno, že VH ČMBS, stejně jako Valné hromady všech tří sekcí (karambol, pool, snooker), jsou řádné a usnášeníschopné. Je třeba poděkovat všem klubům, které vyslaly své zástupce na VH a dokázaly, že jim rozvoj billiardového sportu a stav v Českomoravském billiardovém svazu není lhostejný.

Důležitým krokem a úkolem pro delegáty VH bylo schválení nově navržených stanov. Přestože šlo o významné změny, celá diskuse týkající se změny stanov byla věcná a konstruktivní. Celému procesu schvalování stanov zásadně pomohlo to, že byly dlouho před VH rozeslány zástupcům klubů k připomínkování a samotný proces schvalování na VH již nebyl tak zdlouhavý.

Po schválení stanov, byla VH ČMBS přerušena a aula spartakiádního stadionu na Strahově byla rozdělena na tři části čekající na zahájení VH jednotlivých sekcí.

V následném pokračování VH ČMBS byly jednotlivými zástupci přečteny zprávy prezidenta ČMBS, VV ČMBS,matrikáře, hospodáře, KRK a zástupce ČMBS v ČOV.

Následovala volba prezidenta svazu a generálního sekretáře svazu. Na tyto posty byli zvoleni pánové Aleš Šlambor a František Nejedlo. Předsedou Kontrolní a revizní komise ČMBS byl zvolen pan Jiří Mikysa. Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu doplnili zástupci jednotlivých sekcí pánové Jan Janata (pool), Tomáš Náhlík (snooker) a Miroslav Bača (karambol).

V následující diskuzi byly předneseny nové návrhy do usnesení VH ČMBS. Změna výše klubového příspěvku z 1500,-Kč na 1000,-Kč, a to za každý sport v klubu provozovaný. Návrh na vyloučení klubů z řad ČMBS, pokud si neplní své platební povinnosti po dobu tří let a návrh na změnu poměru procentuálního rozdělování financí do sekcí na 60% karambol, 30% pool a 10% snooker. Všechny tyto návrhy byly přijaty a schváleny. Zápis o Usnesení Valné hromady Českomoravského billiardového svazu naleznete jako přílohu ve zprávách Výkonného výboru ČMBS na těchto stránkách.

Závěrem je potřeba říci, že VH ČMBS proběhla korektně a s emocemi v mezích tolerance. Nově zvoleným funkcionářům popřejme mnoho zdaru v jejich práci a billiardu posun do vyšších pater sportovního činžáku.

Aleš Šlambor

Nový prezident Českomoravského billiardového svazu

Dne 7.9.2013 byl na Valné hromadě Českomoravského billiardového svazu v Praze zvolen nový prezident Českomoravského billiardového svazu pan Aleš Šlambor.

Generálním sekretářem byl zvolen pan František Nejedlo. Dalšími členy Výkonného výboru Českomoravského billiardového svazu jsou podle výsledků voleb v sekcích pan Jan Janata za sekci pool, pan Tomáš Náhlík za sekci snooker a pan Miroslav Bača za sekci karambol.

Přejeme nově zvolenému výboru mnoho úspěchů.

Podrobnější referát z Valné hromady Českomoravského billiardového svazu bude zveřejněn v nejbližších dnech.

Bronzová medaile z ME seniorů a seniorek

Bronzová medaile z ME seniorů a seniorek

Na ME seniorů a seniorek, které se koná v Sarajevu, dosáhla vynikajícího výsledku naše reprezentantka Ilona Žalmanová,když v disciplíně 10-ball, vybojovala bronzovou medaili.

Na cestě za medailí porazila v důležitém zápase o postup do semifinále  Němku Wienke Thamsen 5:3. V semifinále potom podlehla Švédce Ann-Sophie Lofgren 1:5.

 ,  Maminka našeho předního poolového hráče, tak opět dokázala, že medaile sbírat umí.

Děkujeme za výbornou reprezentaci a přejeme hodně štěstí do dalších disciplín.

VV ČMBS

První zleva bronzový Marek Faus

Grand prix v kádru 71/2 - Ronchin (FR) - bronz pro CZ

V doslova letním termínu se ve francouzském Ronchin odehrála vůbec první Grand Prix pořádaná Evropskou billiardovou federací (CEB). Konkrétně se hrál kádr 71/2 a v poli 27 hráčů měla velké zastoupení Česká republika. Marek Faus, jednička turnaje, Pavel Böhm, Janis Ziogas a junioři Adam Kozák a Adam Bača bojovali proti evropské špičce, mezi kterou nechyběl největší favorit turnaje Belgičan Frederic Caudron.

Hráči byli rozřazeni de devíti skupin po třech, z kterých postupovali vítězové a sedm nejlepších hráčů z druhých míst. Marek Faus vyhrál bez porážky skupinu A a s GP 30 si zajistil postup mezi 16 nejlepších. Pavel Böhm svou skupinu D, kde na něj čekali Dupont a Deraes, rovněž vyhrál. Janis Ziogas v první zápase porazil domácího Juliena Florenta a to mu zajistilo postup dál. Ve druhém zápase nestačil na Niessena, který mu partii zahrál na 3 náběhy a obsadil ve skupině E druhou příčku. Adam Kozák nedokázal získat ve velmi obtížné skupině I ani bod. V prvním zápase těsně prohrál s Gérimontem 150:143 a ve druhém mu Caudron partii zahrál na dva náběhy. Caudron druhý zápas s Gérimontem zahrál na drc a ze skupiny postoupil s GP 100. Adam Bača byl velmi blízko senzaci. První zápas remizoval se Španělem Gomezem a případná výhra v druhé partii by ho posunula do vyřazovacích bojů. V tomto boji na něj čekal letošní druhý vicemistr Evropy Řek Gérassimopoulos a Adam si vedl nad míru dobře. Za stavu 125:75 pro Adama vypadala situace nadějně, ale Řek prokázal své větší zkušenosti a nakonec partii otočil a vyhrál 150:137 /11. Adam obsadil ve skupině druhé místo, ale vlivem zisku pouze jednoho bodu se mu nepovedlo kvalifikovat do osmifinále.

Na Marka Fause v osmifinále čekal stejný soupeř jako ve skupině Španěl Gil. Po nepříliš dobrém začátku se povedlo Markovi otočit partii s Gilem a kvalifikoval se tak do večerního čtvrtfinále. Skvěle hrál Frederic Caudron. Belgičan držel opravdu vysoký standart GP 100, osmifinálový zápas dohrál v druhém náběhu sérií 200. V ryze českém osmifinálovém souboji byl lepší Pavel Böhm, když v šestém náběhu dohrál partii Janisovi Ziogasovi sérií 122 karambolů a na to už z dohrávky jablonecký hráč nedokázal reagovat. Do čtvrtfinále tedy postoupili dva naši hráči.

Marek sehrál velmi obtížné čtvrtfinále s Řekem Gérassimopoulosem. V desátém náběhu se nakonec povedlo Markovi zlomit odpor Řeka a vyhrál v poměru 200:128. Pavel Böhm měl v boji o semifinále proti Niessenovi své šance, nakonec mu ale podlehl 200:122 na 7 náběhů. Do semifinále dále postoupil Caudron, když porazil domácího Florenta a překvapivě také Španěl Garcia, který si poradil s Djoubrim.

Do nedělního semifinále Marek nastoupil proti zatím nejlepšímu hráči turnaje Caudronovi. Ale ani Marek nedokázal zastavit rozjetou mašinu jménem Frederic Caudron. Marek v začátku zápasu nevyužil dvě nabídnuté šance a to se ukázalo jako rozhodující moment. Caudron ve třetím náběhu zahrál sérii 170 karambolů a i když nedohrál, tak Marek se znovu nedokázal dostat do série. Caudron ve čtvrtém náběhu partii ukončil a vyhrál v poměru 200:42. Z druhého semifinále postoupil Patrick Niessen, který porazil Španěla Rafaela Garciu v poměru 200:128 na 5 náběhů.

Finále tedy bylo čistě belgickou záležitostí. Niessen měl ve finále velké šance, zápas mohl ve druhém náběhu dohrát, ale vynechal 33 karambolů před koncem. Caudron rovněž zápas nedohrál velkou sérií a dal tak další šanci Niessenovi. Ten ji nevyužil a Caudon zápas ve 4. náběhu dohrál. Niessen se v dohrávce dostal do náběhu a vypadalo to na rozstřel. Obrovskou chybou ale vynechal osmý karambol a promarnil velkou šanci zápas zremizovat, který skončil v poměru 200:174.

Frederic Caudron vyhrál Grand prix zaslouženě, dosáhl nejvyššího GP 64,7, zahrál nejlepší partii turnaje spolu s Niessenem 150/1 a v osmifinále zahrál nejvyšší sérii turnaje 200 karambolů. Na turnaji byla také poprvé zaznamenávána rychlost hráčů, která byla měřena v počtu karambolů za hodinu. Caudron prokázal svoji kvalitu i v tomto ohledu. Partii s Gérimontem do 150 karambolů zahrál na drc za 26,45 minuty a to v přepočtu znamená 338 karambolů za hodinu. Caudron se po celý turnaj pohyboval okolo 280-300 karambolů za hodinu. Průměrní hráči přitom dosahovali 170-180 karambolů za hodinu, nejpomalejší dokonce pouze 100 karambolů. Evropská billiardová federace se bude snažit prosadit tento parametr do oficiálních pravidel a tím zatraktivnit klasické disciplíny. Hráči by se měli pohybovat okolo 180 karambolů za hodinu.

Velmi dobře může tento turnaj hodnotit i česká reprezentace. Marek Faus potvrdil své kvality v kádru 71/2 a obsadil skvělé třetí místo. Pavel Böhm se umístil na šesté pozici, Janis Ziogas skončil 15., Adam Bača 18. a Adam Kozák 24.

autor Libor Bača

foto Martin Hartmann

PODĚKOVÁNÍ 

Poděkování generálnímu sponzorovi seniorské a juniorské reprezentace české republiky v technických disciplínách společnosti ANAG Olomouc a klubu ANAG Praha, především pak jmenovitě garantovi a mecenáši celého projektu panu Jiřímu Vítkovi Ing a v neposlední řadě pak diplomatovi ve službách kulečníku panu Martinu Hartmannovi Ing. Aleš Šlambor prezident sekce karambol ČMBS

BC Bohumín a ing. Petr Vícha

DONAUPOKAL - Dunajský pohár 2013 - vítězství

Poslední víkend před zahájením letních prázdnin, se v herně BC Bohumín nesl ve znamení mezinárodního kulečníkového turnaje, nesoucího název Dunajský pohár 2013.

Klání se zúčastnili mistrovské týmy České republiky, Rakouska a Bavorska /Německa/. Vítězem se, nutno říci suverénně, stali domácí borci z BC Bohumín.

BC Bohumín vítězná sestava Miroslav Andrejovský, Ivo Gazdoš, Jan Musil, Milan Ráček Ing a nehrající čestný kapitán týmu ing.Petr Vícha.

Generálním partnerem turnaje je město Bohumín, zastoupené patronem klubu senátorem horní komory Parlamentu ČR a starostou města Bohumína panem Petrem Víchou Ing.

Ostatní info naleznete na /www.bcbohumin.cz/.


 

Bez titulku

VÝZVA ČESKÉ UNIE SPORTU K POVODNÍM 2013

Vedení České unie sportu vyjadřuje hlubokou lítost nad lidským neštěstím, škodami a ztrátami, které postihly mnoho obcí a měst České republiky během letošních povodní. Na mnoha místech byla poškozena či zcela zničena také sportovní infrastruktura, sportoviště, hřiště, tělocvičny, loděnice a další zařízení.

Vysoce oceňuje obětavou a nezištnou pomoc sportovních organizací a zejména členů sportovních klubů a jednot v boji s povodní a odstraňování škod nejen na sportovním zařízení a majetku. Děkuje též všem, kdo nabídli pomocnou ruku svým spoluobčanům a obcím během povodní.

Vyzývá své členy v místech, která nebyla postižena povodní, aby projevili tradiční sportovní solidaritu a pomohli sportovním organizacím, které zasáhla povodeň, jakoukoliv formou. Ať již dobrovolnickou prací, či materiální podporou, např. zapůjčením prostor, sdílením sportoviště, poskytnutím nářadí, náčiní, úklidových prostředků, nebo potřebného sportovního či strojního vybavení, pomůcek a podobně.

Jsme přesvědčeni, že jako vždy v těžkých chvílích v naší zemi dokáží sportovci, že nejsou jen žadateli o pomoc druhých, ale sami umějí činy pomoci tam, kde je to potřeba. Věříme, že i tímto způsobem budeme umět přesvědčit své okolí, že sport je nejen zábava a zdravý pohyb, ale i životní styl, pozitivní způsob myšlení a chování, a že sport a sportovci si jsou dobře vědomi své společenské odpovědnosti.

Vedení České unie sportu bude usilovat u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR o uvolnění mimořádné dotace na odstranění škod na sportovní infrastruktuře.

Budeme všem sportovním klubům a TJ zavázáni za zprávy o povodňových škodách a za zprávy o činech povodňové pomoci a příkladech projevené solidarity. Až opadne velká voda, jsme připraveni zmapovat způsobené škody prostřednictvím krajských servisních center sportu ČUS.

Českomoravský billiardový svaz se ztotožňuje s výše uvedeným textem a připojuje se k výzvě a prohlášení České unie sportu.

Federal Cup 2013 Slovensko-Česko 13:5

Federal Cup 2013 Slovensko-Česko 13:5

Tento rok se FC odehrával na Slovensku v Bratislavě, v herně Lavos Bratislava. Byl to teprve druhý ročník, první byl v Deltě v Brně, kdy se české reprezentaci podařilo získat putovní pohár pro ČR.

Tento rok to bylo těžší, neboť po několikeré změně termínu, nevyšel tento termín dobře pro ČR; hrály se baráže týmů a někteří nominovaní hráči se nemohli zúčastnit, protože již měli domluvené jiné důležité turnaje. Takže odřekli Gavenčiak, Hajdovský, Žalman. Na slovenské straně stál proti ČR vůbec nejsilnější výběr.

Nakonec jeli tito hráči:

Suchánek Jan

Urban Petr

Erös David

Vladyka Robin

Nechvíle Josef

 

Systém turnaje

Po domluvě se slovenskou stranou hrálo na každé straně 5 hráčů, tři jednotlivci, senior a junior.

Hrálo se pět kol, disciplína 9ball, střídavý rozstřel, do celkových 13 vítězných.

Průběh

V prvním kole se hrálo systémem jako Mosconi Cup, to znamená na jednom stole, každý bod vždy dva předem nominovaní hráči. Do stavu 2:2 to bylo vyrovnané, potom se Slováci utrhli a zvítězili v prvním kole 5:2. Toto kolo bylo celkem za jeden bod; ještě nebylo nic ztraceno.

V druhém kole hráli proti sobě kapitány nominovaní hráči, Petr Urban, který tradičně hrál ve vysokém standardu, těsně prohrál s nejlepším slovenským hráčem Polachem 4:5, Jan Suchánek 3:5 Koniar; jediný, kdo zvítězil, byl Robin Vladyka 5:1 Sedmík. Těsné prohrané zápasy předznamenaly celý průběh dalšího dění.

V dalším kole se hrály dvakrát dvojice a jednou jednotlivec. Kapitán týmu Robin Vladyka nominoval, po dohodě s ostatními, jako jednotlivce Petra Urbana,  dvojice pak Erös-Vladyka a Suchánek-Nechvíle. Posledně jmenovaní rozsekali Koniara s Hladkým 5:1, Erös-Vladyka těsně prohrávají s dvojicí Polach-Sedmík, kdy se za stavu 4:4 těžká osmička vyklepala a zůstala v díře, dohrávka byla povinnost. Petr Urban opět 4:5 Klobučník.

Před obědem se za velice nepříznivého stavu pro ČR hrálo ještě jedno kolo, opět dvojice, avšak v jiném složení. Suchánek-Urban prohrávají za chvilku 1:5 s dvojicí Koniar-Klobučník, zápas byl smolný, naši se k ničemu nedostali. Prapor nahoře udrželi Vladyka-Nechvíle, vítězí nad dvojicí Sedmík-Hladký 5:3. David Erös hladce prohrává s Polachem 2:5.

Po obědě, na který českou reprezentaci pozvali Slováci, se odehrálo poslední kolo, Petr Urban po dvou výsledcích 4:5 zabral a porazil Koniara 5:2, stejným výsledkem Vladyka Hladkého. Ostatní naši hráči prohráli, Jan Suchánek opět těsný výsledek s Klobučníkem – 4:5.

Po tomto kole byl stav 12:5, Slovákům zbýval poslední bod do celkové výhry. Po dohodě kapitánů byl nominován vždy jediný hráč a hrálo by se do té doby, dokud některá ze stran nedosáhne 13 bodů.

Na první zápas byl nominován Petr Urban, za slovenskou stranu, jak jinak než Jaro Polach.

Zápas byl mimořádně kvalitní, hráči dohrávali velice těžké hry. Za stavu 4:4 dohrává Urban těžký stůl, po nepovedeném přívodu na devítku ji netrefuje a zároveň padá bílá – konec nadějí na další body pro ČR.

Putovní pohár tentokrát zůstává na Slovensku, za rok se hraje u nás, snad se nám podaří pohár opět získat.

Češi získali alespoň pamětní medaile, předvedli dobrý výkon, bylo hodně výsledků 4:5 v náš neprospěch, nicméně Slováci byli tento rok lepší, blahopřejeme.

19. mistrovství republiky v poolbilliardových disciplínách

18. mistrovství republiky v poolbilliardových disciplínách

Finálový den MR 2013 v poolbilliardu – Obchodní Centrum Letňany

V sobotu 27. dubna 2013 se konal 18. Finálový den poolbilliardových disciplín. Poprvé se uskutečnil v roce 1999 v hotelu Holiday Inn v Praze, dnes Crown Plaza. Do té doby se hrál vždy turnaj MR, který byl rovnou zakončen finálovým zápasem. Finalisté byli po celodenním maratonu zápasů unaveni a finále postrádalo kvality, které by mělo mít. Z toho důvodu vznikl Finálový den.

Na začátku Finálového dne byl dopis prezidenta ČMBS Martina Severy vedení OC Letňany. Pak řada jednání a příprav, aby se v sobotu 27. dubna rozsvítily světla nad třemi stoly Brunswick. Na pořadu dne bylo 18 finálových zápasů všech věkových kategorií a disciplín. Díky členu VV Kristianu Walachovi byl zajištěn živý internetový přenos všech osmnácti finálových zápasů. Došlo ke kuriózní situaci. Na Valné hromadě bývalého ČSTV, zástupce ČMBS František Nejedlo, sledoval o přestávce živý přenos spolu s prezidenty nebo předsedy fotbalového svazu, hokejového a spoustou jiných. V samotném OC Letňany sledovalo zápasy za celý den přes 30.000 návštěvníků! Takovou propagaci potřebuje kulečníkový sport jako sůl!

Ředitel turnaje – Pavel Halamka

Hlavní rozhodčí – Robin Vladyka, Petr Fikais

Zpracování výsledků, živý přenos – Kristian Walach

Rozhodčí – Lucie Werdheimová, Martin Sysel, Jan Meisner, Jakub Jestřáb.

Poděkování:
Nejprve poděkování panu Jakubovi Mertlovi, který jednal se zástupci ČMBS za OC Letňany. Vyšel ve všem vstříc a všem, kteří budou někdy někde něco pořádat, přeji takovéto partnery pro spolupráci. Na přípravě odvedl velký kus práce Martin Kudláček, Píďa z Příchovic, Pavel Balaštík a Daniel Pokrývka. Při samotném Finálovém dni děkuji za vynikající práci Robinu Vladykovi, Kristianovi Walachovi a Ivaně Tvrzníkové.

 

MR týmů 2013 - BC Mladá Boleslav 2:1 Billiard Centrum Praha A

Ve finále MR se utkaly dva nesourodé týmy. Obrovský favorit tým Billiard Centra Praha A a BC Mladá Boleslav. Za BC Praha nastoupili v osmičce Jan Meisner a za BC Mladá Boleslav Dušan Nohynek. Celý zápas Meisner vedl, ale v závěru nestačil na mocný finiš Nohynka a prohrál 7:8. A tak překvapivě vedla Boleslav 1:0. Vyrovnání přinesla devítka, kde za BC Praha nastoupil Marek Hajdovský proti Mirkovi Kraušnerovi. Hajdovský vítězstvím 9:4 vyrovnal stav zápasu na 1:1. O všem rozhodovala nejtěžší kulečníková disciplína 14.1 nekonečná. Za BC Praha nastoupil Dávid Erös a za Mladou Boleslav Slavo Dorobant. Erös po celý zápas vedl a nedal kouli za stavu 98:72. Slavo Dorobant chytil příležitost za pačesy a brejkem 28 bodů zápas otočil ve prospěch BC Mladá Boleslav. Vyhrál 98:100 a Mladá Boleslav tak získala svůj první mistrovský titul v týmech. BC Praha bylo podruhé po sobě ve finále MR, minulý rok podlehli ve finále 1:2 týmu Bonver Harlequin Praha, který hrál ve složení Pavel a Dominik Halamka, Pavel Balaštík a Josef Lomský.  Tak snad příště…

MR týmů 20123

1.místo BC Mladá Boleslav

Nohynek Dušan, Kraušner Miroslav, Dorobant Slavo, Rousek Pavel

2.místo Billard Centrum Praha A

Erös Dávid, Meisner Jan, Hajdovský Marek, Janata Jan, Williams Heat

3-4.místo Balabuška Praha A

Bernášek Lukáš, Hofman Jiří, Křenek Lukáš, Matéová Svatava

3-4.místo Řipská Praha A

Houdek Adam, Bröschel Jan, Sysel Martin, Onderek Tomáš

MR jednotlivců 2013

V minulé sezóně kraloval této kategorii otevřené všem hráčům bez rozdílu věku a pohlaví Marek Hajdovský. Vyhrál všechny disciplíny. Letos se mu MR nepovedlo, uspěl pouze v jedné disciplíně. Protože na MR přímo postupuje prvních šestnáct hráčů z extraligy jednotlivců, musel hrát kvalifikaci. A dokonce v jedné disciplíně se nedostal na MR. Ale popořádku. Všechny finále této kategorie byly díky rozličným finalistům „pestrobarevné“. V osmičce se ve finále střetli David Žalman (MPC Pardubice) a Petr Urban (Duns Benátky nad Jizerou) 8:2. Devítku a svůj první titul získal Tomáš Onderek (BC Havířov), když ve finále porazil Tomáše Čermína (BC Praha) 9:6. Zajímavostí je, že pro oba hráče je to první titul v kategorii jednotlivců. V desítce se ve finále střetli Jan Suchánek (Casablanca Tábor) a Petr Urban (Duns Benátky nad Jizerou). Honza Suchánek si nenechal titul ujít a poráží Petra vysoko 8:2. Nejtěžší disciplína 14.1 nekonečná se odehrála mimo Finálový den. Zvítězil Marek Hajdovský (BC Praha) nad Petrem Urbanem (Duns Benátky nad Jizerou) 100:83. Petr Urban se, díky třem finále a jednomu třetímu místu, stal nejúspěšnějším hráčem kategorie Jednotlivců. Svým výkonem si vybojoval nominaci na poolbilliardové ME 2013. Gratulujeme do Benátek nad Jizerou.

8 ball

1.místo - David Žalman (MPC Pardubice)

2.místo - Petr Urban (Duns Benátky nad Jizerou)

3-4.místo – Jan Suchánek (Casablanca Tábor)

3-4.místo – Daniel Milý (BC Praha)

9 ball

1.místo – Onderek Tomáš (BC Havířov)

2.místo – Čermín Tomáš (BC Praha)

3-4.místo - Petr Urban (Duns Benátky nad Jizerou)

3-4.místo – Dorobant Miroslav (BC Kralupy)

10 ball

1.místo – Jan Suchánek (Casablanca Tábor)

2.místo - Petr Urban (Duns Benátky nad Jizerou)

3-4.místo – Tichý jaroslav (Renda Roudnice )

3-4.místo – Hajdovský Marek (BC Praha)

14.1 nekonečná

1.místo – Hajdovský Marek (BC Praha)

2.místo - Petr Urban (Duns Benátky nad Jizerou)

3-4.místo – Bohůnek Jindřich (Delta Brno)

3-4.místo – Houdek Adam (Řipská Praha )

MR seniorů 2013 – hráči nad 40 let

Mistrovství republiky seniorů již po dvě sezóny ovládá Jan Janata z BC Praha. Tuto sezónu „zestárl“ Jiří Aust (Renda Roudnice) a hned to bylo výsledkově znát. Jirka v této sezóně uspěl i na MR ve snookeru, získal třetí místo. Perfektní výkony předváděl i v seriálu MR seniorů. Honzovi Janatovi byl víceméně důstojným soupeřem. Oba se dostali do finále v osmičce, dramatický zápas pro sebe rozhodl čistou hrou Honza Janata a v prvním společném finále vítězí těsně 6:5. Ve finále devítky Honza Janata nestačil na Petra Kavana z Casablanca Tábor. Petr přijel naprosto koncentrovaný a předvedl bezchybný výkon. Poráží Janatu 7:3 a získává svůj první individuální titul mistra republiky. V desítce se opakuje finále z osmičky. Jirka Aust má šanci podruhé na titul, ale Honza Janata je proti a vítězí 6:4. Poslední finále v 14.1 nekonečné. Zde vítězí Slavo Dorobant (BC Mladá Boleslav) nad Jirkou Austem (Renda Roudnice) 65:28. Vypadá to, že na dlouhou dobu ovládli MR seniorů čtyři hráči. Honza Janata, Jirka Aust, Petr Kavan a Slavo Dorobant. Nutno napsat, že všichni čtyři patří k České poolové špičce i v kategorii jednotlivců. V kategorii seniorů ukončili kralování Milana Stojky, Jirky Korna, Pavla Halamky a dalších. Kvalita této kategorie je nyní velmi vysoká.

8 ball

1.místo – Janata Jan (BC Praha)

2.místo – Aust Jiří (Renda Roudnice)

3-4.místo – Halamka Pavel (Harlequin Praha)

3-4.místo – Kavan Petr (Casablanca Tábor)

9 ball

1.místo – Kavan Petr (Casablanca Tábor)

2.místo – Janata Jan (BC Praha)

3-4.místo – Aust Jiří (Renda Roudnice)

3-4.místo – Škrhák Vladimír (Delta Brno)

10 ball

1.místo – Janata Jan (BC Praha)

2.místo – Aust Jiří (Renda Roudnice)

3-4.místo – Dorobant Slavomír (BC Mladá Boleslav )

3-4.místo – Vladyka Robin (Řipská Praha )

14.1 nekonečná

1.místo – Dorobant Slavomír (BC Mladá Boleslav )

2.místo – Aust Jiří (Renda Roudnice)

3-4.místo – Halamka Pavel (Harlequin Praha)

3-4.místo – Janata Jan (BC Praha)

MR žen 2013

Kategorie žen pro  letošní rok doznala velké změny. Skončila dlouhodobá liga žen a místo toho se hraje pouze MR s kvalifikací. Z čtyřboje MR se pak rozhoduje o reprezentaci na ME. MR mělo dvě favoritky, především mistryni Evropy a několikanásobnou medailistku z ME Veroniku Hubrtovou z Harlequinu Praha a bývalou hráčku Harlequinu Hanku Kaslovou, momentálně hrající za BC Praha. Nikdo nečekal vynikající hru Markéty Mlejnkové z Delty Brno. Ovládla osmičku, kde ve finále porazila Veroniku Hubrtovou 6:3. Svůj druhý mistrovský titul získala Markétka v devítce. Ve finále porazila Hanku Kaslovou těsně 7:6. Desítka byla v režii dvou favoritek Kaslové a Hubrtové. Hanka zahrála výborně a poráží Veroniku vysoko 6:2! V nekonečné se hrála odveta desítky. V této parádní disciplíně Veroniky Hubrtové bylo od začátku jasné, kdo vyhraje. Veronika hrála s přehledem a vrátila Hance porážku. Zvítězila 75:38. Obě ženy, jak Hubrtová, tak Kaslová, získaly stejný počet bodů do nominačního čtyřboje na ME. Obě si vybojovaly nominaci na ME 2013. Překvapením MR byla hra Markéty Mlejnkové a její dva tituly.     

8 ball

1.místo – Mlejnková Markéta (Delta Brno)

2.místo – Hubrtová Veronika ( Harlequin Praha)

3-4.místo – Mašková Eva (BC Praha)

3-4.místo – Kaslová Hana (BC Praha)

9 ball

1.místo – Mlejnková Markéta (Delta Brno)

2.místo – Kaslová Hana (BC Praha)

3-4.místo – Hubrtová Veronika ( Harlequin Praha)

3-4.místo – Venhodová Vladimíra (Delta Brno)

10 ball

1.místo – Kaslová Hana (BC Praha)

2.místo – Hubrtová Veronika ( Harlequin Praha)

3-4.místo – Příbanová Simona (Harlequin Praha)

3-4.místo – Mašková Eva (BC Praha)

14.1 nekonečná

1.místo – Hubrtová Veronika ( Harlequin Praha)

2.místo – Kaslová Hana (BC Praha)

3-4.místo – Příbanová Simona (Harlequin Praha)

3-4.místo – Mašková Eva (BC Praha)

 MR juniorů 2013 – kategorie do 18 let

Mistrovství republiky proběhlo v Pardubickém klubu MPC Pardubice. Favorité byli, stejně jako minulou sezónu Josef Nechvíle a Bohdan Ivanets oba z Harlequinu Praha. Bylo zajímavé, jak si povede mládí z nové Pardubické líhně talentů. Současně se hraje MR kadetů a juniorů. Nejprve juniorské výsledky. Ve finále osmičky se střetli favorité Ivanets a Nechvíle. Pepa Nechvíle se prosadil a těsně Bohdana poráží 6:5. V devítce se nedostal Ivanets mezi nejlepší čtyři. Nahradili jej tři talenti z MPC Pardubice Diviš, Novák a Šulc. Honza Diviš ve finále překvapil Pepu Nechvíleho a poráží jej těsně 7:6. Získává tak první mistrovský titul! Do finále desítky se nedostal zase Nechvíle. Opět jej nahradil Honza Diviš a hrál s Bohdanem Ivantsem. Opět těsný výsledek, vítězí zkušený Bohdan Ivanets 6:5. Finále nekonečné se stalo kořistí Josefa Nechvíleho. Josef získává v juniorské kategorii druhý titul, gratulujeme. Výborně se v této kategorii dařilo Honzovi Divišovi. Příští sezónu bude asi vše jinak, Honza se určitě prosadí i v extralize, kterou od příští sezónu bude hrát.  

8 ball

1.místo – Nechvíle Josef (Harlequin Praha)

2.místo – Ivanets Bohdan (Harlequin Praha)

3-4.místo – Diviš Jan (MPC Pardubice)

3-4.místo – Zajíček Tomáš (MPC Pardubice)

9 ball

1.místo – Diviš Jan (MPC Pardubice)

2.místo – Nechvíle Josef (Harlequin Praha)

3-4.místo – Novák Martin (MPC Pardubice)

3-4.místo – Šulc Filip (MPC Pardubice)

10 ball

1.místo – Ivanets Bohdan (Harlequin Praha)

2.místo – Diviš Jan (MPC Pardubice)

3-4.místo – Nechvíle Josef (Harlequin Praha)

3-4.místo – Zajíček Tomáš (MPC Pardubice)

14.1 nekonečná

1.místo – Nechvíle Josef (Harlequin Praha)

2.místo – Ivanets Bohdan (Harlequin Praha)

3-4.místo – Vondrák Jakub (MPC Pardubice)

3-4.místo - Šlégr Jan (MPC Pardubice)

MR kadetů 2013 do 16 let

Protože oba favorité Bohdan Ivanets a Josef Nechvíle jsou ještě poslední sezónu v kategorii kadetů. I zde se od nich čekali závěrečné souboje o medaile. Otázkou bylo i zde, jak se dokáže mezi ně vklínit Pardubické mládí. Hned v osmičce se do finále dostal Tomáš Zajíček, ale na zkušeného Ivantse nestačil a prohrál 2:6. Finále devítky bylo kopií osmičky. Ani v tomto finále neunesl Tomáš tíhu okamžiku. Hrát před publikem tvořeným jednak návštěvníky a i zkušenými hráči je těžké. Bohdan svůj klid využil a vítězí 6:1. Desítka, říká se, že je to nejspravedlivější disciplína. V souboji favoritů mezi Ivantsem a Nechvílem rozhoduje pro sebe Josef Nechvíle těsně 5:4. Posledním titulem byla kadetská nekonečná. Opět ve finále dva nejzkušenější hráči této kategorie Nechvíle a Ivanets. Finále v juniorech se Ivanetsovi nepovedlo, ale tentokrát vítězí 45:22. Získává tak tři tituly v kategorii kadetů a jeden v kategorii juniorů. Gratulujeme!

8 ball

1.místo – Ivanets Bohdan (Harlequin Praha)

2.místo – Zajíček Tomáš (MPC Pardubice)

3-4.místo – Diviš Jan (MPC Pardubice)

3-4.místo – Vondrák Jakub (MPC Pardubice)

9 ball

1.místo – Ivanets Bohdan (Harlequin Praha)

2.místo – Zajíček Tomáš (MPC Pardubice)

3-4.místo – Diviš Jan (MPC Pardubice)

3-4.místo – Nechvíle Josef (Harlequin Praha )

10 ball

1.místo – Nechvíle Josef (Harlequin Praha)

2.místo – Ivanets Bohdan (Harlequin Praha)

3-4.místo – Diviš Jan (MPC Pardubice)

3-4.místo – Novák Martin (MPC Pardubice)

14.1 nekonečná

1.místo – Ivanets Bohdan (Harlequin Praha)

2.místo – Nechvíle Josef (Harlequin Praha)

3-4.místo – Vondrák Jakub (MPC Pardubice)

3-4.místo – Zajíček Tomáš (MPC Pardubice)

Zápas Kryštofa Michala proti hostům finálového dne

V posledním bloku finálového dne si zahrál proti hostům zpěvák a skladatel Kryštof Michal (bývalá skupina Suport Lessbiens nyní Portless ). Za více jak hodinu hry zvládl odehrát sedm zápasů na dva vítězné body. Vyhrál jich šest, podlehl pouze v jednom zápase. Jeho zápas byl zpestřením Finálového dne.

Speed pool – rychlovka

Tato disciplína je nejbližší laickým divákům. Hudba hodně nahlas a hráči se snaží co nerychleji zahrát všech patnáct koulí do kapes. Systém hraný na třech stolech najednou je velmi atraktivní. V kvalifikaci startovalo celkem patnáct hráček a hráčů. Byl zde i desetinásobný mistr republiky v rychlovce Dominik Halamka, vítěz minulého roku Petr Urban a vítěz roku 2011 David Žalman. David zahrál nejrychlejší čas kvalifikace 53 vteřin! Druhý nejrychlejší čas zahrál Petr Urban 1,21 minuty. Mezi šest semifinalistů se nedostal Dominik Halamka, Honza Meisner a Pavel Balaštík. Do šestky se dostali Žalman, Urban, Dorobant, Zajíček a Čermín. Semifinále zahrál vynikajícím způsobem Bohdan Ivanets. Zahrál dva vynikající časy 1,01 a 1,03 minuty! Druhý petr Urban zahrál 1,07 a 1,13 minuty. Třetí nakonec skončil David Žalman výsledkem 1,09 a 1,12 minuty. Tito tři se dostali do finále. Po prvním kole se ujal vedení ve finále Bohdan Ivanets výsledkem 1,24 minuty. Byl o půl vteřiny rychlejší než David Žalman. V druhém kole zahrál Ivanets 1,15 minuty, David pouze 1,22. V posledním kole musel zahrát David pod 1,14 a Bohdan zlepšit 1,24. V ohlušujícím fandění zahrál Žalman 1,14 a Bohdan „pouze“ 1,29! Celé finále se nepovedlo Petru Urbanovi, ten zahrál pouze 1,26 a 1,28 minuty. Mistrem republiky v Speed-poolu 2013 se stal David Žalman (MPC Pardubice). Gratulujeme!

Závěrem:

Slavnostní vyhlášení proběhlo v plné parádě před kamerami České televize sport. Poháry a diplomy předával Jiří Korn. Ocenění hráči se střídali, přebírali ocenění. Speed-pool splnil účel hráči i hosté se odvázali a bavili u rychlovky. Navíc to byl předěl mezi jednotlivými vystoupeními. Celé vyhlášení zahájilo vystoupení vicemistryně ČR v Pole dance, akrobacii na tyči Růženky Halamkové. Strhující akrobacie uchvátila všechny diváky. Malou školu pole dance si vyzkoušel David Žalman. Hned na začátku poznal, že to co vidí při vystoupení a působí to velmi lehce, je velmi těžké. Nutno připomenout, že Růženka Halamková je mimo jiné i mistryní ČR 2008 ve smíšených dvojicích. Nejvíce titulů posbíral, stejně jako minulý rok Bohdan Ivanets z Harlequinu Praha. Bohdan plně využil startu ve dvou kategoriích kadetské a juniorské. Minulý rok získal 5 titulů, letošní rok čtyři. Příští rok už bude hrát pouze kategorii juniorů. V Pardubicích mu roste velká konkurence. Nicméně gratulujeme!

Pavel Halamka

    

 

 

Roman Hybler

Skvělý výsledek našich poolistů

Roman Hybler vyhrál "monstrturnaj" Ardennen Cup Luxembourg,

když ve finále porazil 6:1 Holanďana Holtze. Michal Gavenčiak podlehl ve čtvrtfinále Němci Ottermanovi, Adam Houdek o kolo dřív právě Romanovi, David Erös skončil v 2. kole KO64. Z šesti českých mládežníků se v startovním poli 42 "žáků" nejlépe umístili Josef Nechvíle a Jan Diviš na 9.-16. místě, nejlepším z 5 českých týmů byl Czech Attack, který skončil na konci B-strany kvalifikační skupiny DKO32.  Turnaje se celkem zúčastnilo 384 hráčů, 96 hráček a 128 týmů, z Česka se vypravil rekordní počet 21 účastníků (22. česká vlaječka je u Romana Hyblera). Hrála se disciplína 8 ball.

Miroslav Jansta

Změna názvu, nejdůležitější bod jednání 28.VH ČSTV

Konec Českého svazu tělesné výchovy, teď je to Česká unie sportu

Delegáti Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) na valné hromadě v Nymburku schválili nové stanovy a rozhodli o změně názvu. Největší sportovní organizace v zemi se od soboty jmenuje Česká unie sportu (ČUS).

"Někteří možná pocítí lítost a určitou nostalgii po názvu ČSTV, ale je to důležité a říkáme tím, že jsme vnitřním fungováním jinou organizací," řekl Miroslav Jansta ještě jako předseda ČSTV. Za pár minut před zraky prezidenta Miloše Zemana delegáti většinou hlasů schválili nový název.

"Změna musí být viditelná a rozhodující. Říkáme tím, že už nejsme polostátní organizací, která projedla své majetky, ale jsme schopni fungovat a jsme dobrou organizací," prohlásil Jansta.

Zeman, jenž přijal jako první český prezident pozvání na valnou hromadu a doufá, že změna názvu nebude jen přemalováním vývěsního štítu. "Kdyby to skončilo tím, že tady bude ČUS a nic víc a firma by nabízela stejné zboží, tak by to v podstatě bylo jen předstírání. Ale já věřím, že tady jsou krizoví manažeři a tu firmu povedou k lepším výsledkům," řekl novinářům.

Změnou názvu a úpravou stanov chce unie udělala čáru za minulostí a stala se součástí nově se tvořícího sportovního prostředí v České republice. Hlavní autoritou se v ní stává Český olympijský výbor, ČUS se proměnila v čistě servisní organizaci hlavně pro tělovýchovné jednoty a kluby.

"První fází byla záchrana holé existence a nastartování legislativních změn. Teď máme čas zaměřit se na spodek a pomáhat tam s transformací," řekl Jansta. "Jsme ve fázi, že máme schválenou výkresovou dokumentaci, možná už máme stavební povolení a teprve začínáme. Pád sportu trval dvacet let a stejnou dobu bude trvat dostat se nazpátek," uvedl šéf ČOV Jiří Kejval.

Upozornil na fakt, že dříve děti průměrně sportovaly tři hodiny týdně a nyní je to pouhých 46 minut. Jansta na toto téma uvedl, že by nebylo špatné zavedení třetí povinné hodiny tělocviku ve školách.

Český svaz tělesné výchovy vznikl v březnu 1990 jako nástupce Československého svazu
tělesné výchovy, který fungoval od roku 1957. V roce 2012 ČSTV sdružoval 73 sportovních svazů a 77 regionálních sdružení, v kterých bylo 1,42 milionu členů prostřednictvím 9029 tělovýchovných jednot a sportovních klubů.

Podle Jansty se stále uvažuje o změně sídla ČUS. Buď svazy zůstanou v areálu na Strahově, který má zrekonstruovat nový vlastník fotbalová asociace, ale možná se přestěhují k O2 areně, jejíž nákladná výstavba připravila sport o příjmy ze Sazky. "Nový majitel uvažuje o dostavbě původně plánované malé haly a u ní by mohlo být nové sídlo ČUS," řekl Jansta. 
Bez titulku

Další juniorská medaile na ME v Brandenburgu v karambolu

ME Brandenburg - Volná hra junioři U21

Čeští junioři o sobě dali znovu hodně vědět. Na Mistrovství Evropy juniorů do 21 let na velkém stole nás reprezentovali třetí nasazený Adam Bača a čtvrtý nasazený Adam Kozák. Do turnaje zasáhlo celkem 12 hráčů rozdělených do tří skupin po čtyřech, postupovali první dva ve skupině a dva nejlepší ze třetích míst.

Adam Kozák ve skupině B v prvním zápase narazil na Francouze Perrotina. Adam zápas sehrál ihned po skončení finále družstev na malém stole a vedl si výborně, Perrotina porazil jasně na 3 náběhy. Ve druhém utkání na Adama čekal belgičan Andy de Bondt a průběh byl velmi jednoznačný. Adam nedal první karambol a belgický express mu partii do 250 karambolů dohrál. V posledním zápase o jasný postup do čtvrtfinále hrál Adam s Rakušanem Karnerem. Adam sice zápas dohrál až v 9. náběhu, ale jednoznačnou výhrou si zajistil postup do čtvrtfinále z druhého místa. Skupinu vyhrál de Bondt s generálním průměrem 125,00 !!

Na Adama Baču čekala velmi vyrovnaná skupina C. První zápas sehrál s Němcem Ryllem. Adam měl na první čtyři náběhy pouze 13 karambolů a Němec v pátém náběhu zahrál sérii 124. Adam ale za stavu 153:13 partii sérií 237 dohrál a zápas otočil. Ve druhém zápase na něj čekal Holanďan Kauffeld, který rovněž první zápas vyhrál a byl to tedy důležitý zápas o jistý postup do čtvrtfinále. Kauffeld Adamovi ve druhém náběhu zahrál sérii 198 karambolů a ujal se jasného vedení. Adam nedokázal odpovědět, ale Kauffeld nabídnuté šance nevyužil a Adamovi se nakonec povedlo zápas zvrátit a vyhrát v poměru 228:250 na 8 náběhů a zajistil si tak jistý postup do dalších bojů. Ve třetím zápase na Adama čekal o postup bojující Španěl Montes. Začátek zápasu byl pro oba hráče velmi špatný, Montes v pátém náběhu od stolu odcházel s pouhými sedmi karamboly. Adam měl rovněž pouze sedm karambolů, ale dostal se do série a zápas dohrál 243 karamboly. Postoupil tedy z prvního místo s plným počtem bodů a generálním průměrem 41,66. Z druhého místa nakonec postoupil na průměr Němec Ryll a i třetí Kauffeld se mohl radovat z postupu, protože byl jeden ze dvou šťastných postoupivších ze třetího místa.
 
Ze skupiny A z prvního místa překvapivě postoupil Francouz Maillard před favoritem turnaje Holanďanem Veldhuizenem. Posledním čtvrtfinalistou byl Perrotin ze skupiny B. Složení čtvrtfinálových dvojic bylo následující: Maillard - Kozák, De Bondt - Ryll, Bača - Kauffeld a Veldhuizen - Perrotin.

Čtvrtfináloví soupeři pro naše hráče byli přijatelní a dávali naději na postup do semifinále. Adam Bača hrál se stejným soupeřem jako ve skupině, kdy ho těsně porazil. Tentokrát to ale byl zápas jiného ražení. Kauffeld začal a partii v prvním náběhu dohrál 300 karamboly. A na Adama čekal velmi složitý úkol, partii zremizovat a vynutit si rozstřel. Adam se dostal do série, ale zhruba při 220 karambolu uspal ameriku a i když zahrál úvodní pozici, tak 227 karambol vynechal a prohrál s průměrem 226. Velice hořká porážka v boji o medaili. Adam Kozák sehrál velmi nervozní čtvrtfinále se svým francouzským soupeřem Maillardem. Adam sice zahrál v úvodu utkání sérii 230 karambolů, ale posledních zhruba 60 karambolů se mu dlouho nevedlo dohrát a dal spoustu šancí svému soupeři. Ten byl ale naštěstí naprosto neschopný dostat se do série a Adam nakonec zápas vyhrál v poměru 300:211 na 14 náběhů. Ve třetím čtvrtfinále se povedlo doposud nejlépe hrajícímu de Bondtovi otočil nepříznivě se vyvíjející partii s domácím Ryllem a vyhrál v poměru 300:264 na 6 náběhů. Poslední čtvrtfinále se také moc dobře pro favorita Veldhuizena nevyvíjelo. Perrotin zahrál sérii 206 karambolů a ve čtvrtém náběhu vedl 227:142. Veldhuizen ale partii sérií 148 dohrál a mohl slavit postup do semifinále.

V semifinále na Adama Kozáka čekal Andy de Bondt. Adam nastoupil do tohoto důležitého utkání velmi brzy po náročném čtvrtfinále a bylo to na něm znát. Nedokázal se dostat do hry a jasně prohrál 19:300 na 6 náběhů. Druhé čistě holandské semifinále bylo ukázkou, že pouhá jedna chyba může rozhodnou o vítězi. Kauffeld vyhrál tempo, začal a partii stejně jako proti Adamovi 300 karamboly dohrál. Úřadující Mistr Evropy Veldhuizen měl stejně jako Adam velmi těžký úkol, partii zremizovat. Oproti našemu hráči se mu to ale povedlo a bez větších obtíží si vynutil rozstřel. Kauffeld ale ve finálovém dni nechyboval. Znovu si začal a zkrácenou partii do 30-ti karambolů dohrál. Veldhuizen na to již nedokázal zareagovat, protože nedal hned první karambol.

Ve finálovém zápase se tedy utkali Holanďan Kauffeld a Belgičan de Bondt. Určit favorita utkání bylo velmi těžké, de Bondt má sice více zkušeností na mezinárodní úrovni, ale nikdy se mu nepovedlo ve finále vyhrát. Za to Kauffeld mohl svoji první účast na Mistrovství Evropy přetavit k zisku titulu, navíc zahrál čtvrtfinále i semifinále na jeden náběh. Kauffeld znovu začal a znovu se velmi rychle dostal do ameriky, vzápětí ale poprvé ve finálovém dnu chyboval, jeho sečtená série se zastavila na 680 karambolech. De Bondt ale nebyl ve své kůži, nedokázal hrát přesně, v důsledku toho se nedostal do série a až do začátku sedmého náběhu oba hráči spíše hledali koule na stole. V sedmém náběhu ale Kauffeld zápas sérií 243 dohrál. De Bondt se pak z dohrávky rychle dostal do ameriky, ale zbytečnou chybou zápas ukončil a mohla tak naplno propuknout radost holandského hráče Guida Kauffelda, který na své první a zároveň poslední juniorské "Evropě" hned získal zlatou medaili s generálním průměrem 53,00. De Bondt po slibně rozehraném turnaji znovu nedokázal zvítězit ve finále a skončil tedy druhý s generálním průměrem 57,84. Třetí, obhájce titulu, Gert-Jan Veldhuizen dosáhl ze všech hráčů nejvyššího generálního průměru 72,12.

Zisk ME Brandenburg VH junioři bronzové medaile v podání Adama Kozáka je další velký úspěch českého juniorského karambolu. Hned za medailovými příčkami na pátém místě skončil Adam Bača s velmi slušným a čtvrtým nejvyšším generálním průměrem 51,37. Velká škoda byla, že ve čtvrtfinále narazil na skvěle hrajícího Kauffelda, Adam určitě měl na to postoupit minimálně do semifinále. Ale i tak zanechali naši dva junioři na tomto mistrovství velkou stopu a je to jistě velká motivace do dalšího tréninku.
 

 

Bez titulku

Další karambolová medaile z ME

Marek Faus vicemistrem Evropy v Kádru 71/2

Nejúspěšnějším českým jednotlivcem na ME v billiardu v německém Brandenburgu se stal Marek Faus v disciplíně Kádr 71/2, když ve finále turnaje podlehl po prodloužení pouze dvojnásobnému mistru Evropy Raymundu Swertzovi z Holandska a vybojoval stříbrnou medaili. O jeho fantastickém výkonu svědčí nejlepší generální průměr 45,45 i nejmenší počet náběhů. Druhý český zástupce Pavel Böhm vybojoval osmou příčku. 

Gratulujeme k výbornému výsledku a ke skvělé reprezentaci.

Více o postupu Marka turnajem ME v přílohách.

Bez titulku

Finálový den 18. Mistrovství České republiky v poolbilliardu

Českomoravský billiardový svaz

pořádá dne 27.4.2013,  ve spolupráci s OC Letňany Praha,

Finálový den 18. Mistrovství České republiky v poolbilliardu.

V jeden den na třech stolech proběhne vyvrcholení Mistrovství České republiky v poolbilliardu. Uvidíte šestnáct finálových zápasů všech věkových kategorií.

Dále zápas Jirky Korna a Kryštofa Michala proti zákazníkům OC Letňany (v 17 hodin), otevřené mistrovství v speed poolu (rychlovce), exhibici vicemistryně republiky v pole dance ( v 18 30 hodin). 

A na závěr slavnostní vyhlášení mistrů republiky pro rok 2013, kterého se zúčastní prezident Českomoravského billiardového svazu Martin Severa ( v 18 45 hodin).

Přijďte se podívat do OC Letňany v Praze dne 27.4.2013 

1.místo BC Ponětovice

Zlato na ME v Brandenburgu

Vynikajícího výsledku dosáhlo juniorské družstvo BC Ponětovice, reprezentující Českou republiku na ME v Brandenburgu, když v kategorii: "U19 klubových týmů malý stůl" ,získalo titul evropských šampiónů pro rok 2013.

Hráči Adam Bača, Ondřej Hošek a Adam Kozák, díky svému pozitivnímu přístupu, maximální podpoře v rodině a v neposlední řadě i díky vlivu mateřských oddílů, jmenovitě BC Ponětovice, SKP Ústí nad Labem a TJ Sokol Žižkov, se postarali o další skvělý zápis do historie karambolu.

Velký dík patří i oficiálnímu sponzorovi reprezentačního družstva pro tuto akci, kterým byl HOLIDAY-IN Brno, jmenovitě jeho zástupce pan Zündorf Egbert Franz.

 Ale také firmě ANAG, která svoji sérií Classic Tour umožňuje hráčům konfrontaci na nejvyšší úrovni.

Hlavní poděkování patří však bezesporu hráčům, kteří dokázali titul vybojovat a jim tedy patří naše poděkování a srdečná gratulace k výsledku, na který jsme všichni právem hrdi.

Bez titulku

Bronzová medaile z ME pro tým ANAG Vítkov Praha

První medaile z Mistrovství Evropy týmů

Bronzovou medaili na dubnovém Mistrovství Evropy družstev v klasickém karambolovém kulečníku, ve francouzském Soissons, získal klub ANAG Vítkov Praha. Historického úspěchu v 80leté historii českého kulečníku, v soutěži nejlepších týmů Evropy na velkých stolech, dosáhli hráči Marek Faus, Pavel Böhm a Janis Ziogas.

Jedná se o skvělý výsledek. Gratulujeme všem hráčům k výborné reprezentaci a děkujeme za podporu firmě ANAG spol.  s r.o. , která byla hlavním sponzorem našich zástupců nejenom na této akci, ale i na předchozí kvalifikaci. 

15. mistrovství republiky v poolbilliardu 2013  - senioři

15. mistrovství republiky v poolbilliardu 2013 - senioři

Kategorie seniorů nad 40 let

Kulečníkový klub Harlequin Praha
Jarní seriál poolbilliardových MR 2013 pokračoval o víkendu 23 a 24.3.2013 kategorií seniorů v disciplíně 14.1 nekonečná a 8ball. Hrálo se v kulečníkovém klubu Harlequin Praha. V klubu byl naprostý zákaz kouření nejenom pro hráče, ale i pro hosty.
Po celou dobu MR se tedy v klubu Harlequin nekouřilo. Kategorie seniorů v poolbilliardu se začala hrát v roce 1999 a končila Finálovým dnem v hotelu Holiday Inn. V letošním roce se bude hrát Finálový den 27.4.2013 v Obchodním Centru Letňany.

MR seniorů 2013 - 14.1 nekonečná
Hrálo se v sobotu 23.3. Ráno se zaprezentovalo dvacet osm hráček a hráčů. Nechyběli všichni favorité mistr republiky 2012 Petr Kavan (Casablanca Tábor), vicemistr Pavel Halamka (Harlequin Praha), držitel deseti titulů v seniorské 14.1 nekonečné po sobě. Přes neúspěch v minulé sezóně byl největším favoritem nejzkušenější hráč Honza Janata (BC Praha). Ale byli tu i další, do výsledků mohl promluvit nejmladší hráč Jiří Aust ( Renda Roudnice), který o minulém víkendu obsadil třetí místo na MR ve snookeru. Slavo Dorobant (BC Mladá Boleslav), který minulé MR odehrál s bolestí zubů. Nesmíme zapomenout na vynikajícího Otu Zemana a Robina Vladyku (oba Řipská Praha). Jedinou ženou ve startovním poli byla zkušená Ilona Žalmanová (MPC Pardubice).

Hrálo se systémem kvalifikace čtyřech skupin, do pavouka postupovali čtyři nejlepší. V první skupině překvapil „mladík“ Mark Schmitd (Harlequin Praha). Skupinu vyhrál, porazil všechny své soupeře. Postoupil z prvního místa, i když měl ve skupině favority Petra Kavana 45:39, Robina Vladyku 45:38 a Kristiana Walacha (Delta Brno) 45:32. Všichni tři jmenovaní postoupili. Z druhé skupiny postoupil z prvního místa Slavo Dorobant (Mladá Boleslav) s jednou prohrou 35:45 s Pavlem Halamkou, který v tomto zápase zahrál nejvyšší brejk kvalifikace 29 bodů. Druhý skončil Jirka Aust, třetí Pavel Halamka a jako čtvrtý postoupil Vladimír Urban (Duns Benátky). Ve třetí skupině potvrdil roli favorita Oto Zeman, vyhrál všechny zápasy. Druhý skončil Libor Mičkal (Harlequin Praha), třetí Ilona Ulmanová a čtvrtý Petr Michálek (oba MPC Pardubice). Z poslední skupiny postoupil Favorit Honza Janata ( BC Praha), druhý Tomáš Suchánek (Casablanca Tábor), třetí Ivo Krauskopf (Golden Horn Praha). Jako čtvrtý postoupil Rudolf Bílek ( BC Praha).

Pavouk MR 2013 - 14.1 nekonečná
Do pavouka byly nasazeni jedničky ze skupin proti čtyřkám a trojky proti dvojkám. Všichni vítězové skupin Slavo Dorobant (BC Mladá Boleslav), Oto Zeman (Řipská Praha) a Mark Schmidt (Harlequin Praha) suverénně postupují do druhého kola. Jen Honza Janata (BC Praha) svedl o postup těsný souboj s Vladimírem Urbanem (Duns Benátky) a vítězí nejtěsnějším možným rozdílem 65:64. Do druhého kola postoupili Petr Kavan, Robin Vladyka, Jirka Aust a Pavel Halamka. Z vítězů skupin postoupil pouze Honza Janata po vítězství nad Robinem Vladykou 65:5. Petr Kavan poráží Slavo Dorobanta 65:53, Jirka Aust Oto Zemana 65:36 a Pavel Halamka Marka Schmidta 65:48. Zde došlo ke kontroverzní situaci, kdy Schmidt použil kouli z kapsy a začal s ní vyměřovat strk na stole. Zápas by přerušen na cca půl hodiny, než se hráči podařilo vysvětlit, že se dopustil nesportovního chování a má faul. Následovaly zápasy o postup do semifinále. Honza Janata poráží Petra Kavana 65:45 a je prvním semifinalistou. Druhým semifinalistou se stal Pavel Halamka po těsné výhře 65:62 nad Jirkou Austem. Jirkovi při strku šokla koule a nedal jednoduchou kouli. Do semifinále se vrátili z B strany Jirka Aust, když porazil Marka Schmidta 55:50 a Slavo Dorobant po vítězství nad Petrem Kavanem 55:32. Semifinále se hrálo v neděli, během druhého hracího dne v 8ball. Nejprve deklasoval velmi nečekaně Jirka Aust (Renda Roudnice) Honzu Janatu (BC Praha) 65:11. Honza doplatil na netrefené rozstřely. Nedal brejk a zkušený Jirka Aust to dohrál. Překvapivě vysoké vítězství! V druhém semifinále došlo k odvetě za skupinu mezi Slavo Dorobantem (BC Mladá Boleslav) a Pavlem Halamkou (Harlequin Praha). Tentokrát nastoupil Slavo Dorobant  do zápasu tak jak se má. Zahájil brejkem 17 bodů a po chybě Halamky na deváté kouli přidal nejvyšší brejk turnaje 30 bodů. Vedení 47:8 postupně navýšil na 62:8. Halamka sice zahrál dvěma náběhy 27 bodů, ale jedna vyklepaná koule znamenala že Slavo Dorobant byl ve finále výsledkem 65:35. Slavo pokračoval i ve finále ve vynikajícím jistém výkonu. Jirka Aust nechodil do pozic a nakonec Slavo vítězí 65:38. Nezahrál vysoký brejk, ale hrál takticky jistě a vyzrále. Slavo má v tréninku zahrán brejk 106 bodů. Tím se jen tak někdo nemůže pochlubit! První seniorský titul je ve správných rukou.

Neděle 24.3.2012 MR seniorů 8ball

 Osmička je nejhranější a nejoblíbenější poolbilliardovou disciplínou. Startovalo 39 hráček a hráčů. Mezi hráči byl i prezident ČMBS Martin Severa (Harlequin Praha) a tři ženy Ilona Žalmanová (MPC Pardubice) Květa Kaslová (BC Příchovice) a Martina Hegerová (Bio Systém Plzeň). Hrálo se systémem osmi skupin a do pavouka MR postupovali tři nejlepší z každé skupiny. Favoritem byl opět hlavně Honza Janata (BC Praha), minulý mistr 2013 právě v osmičce. Honza také vyhrál první skupinu. Do pavouka jej doprovodili Josef Žemlička (Harlequin Praha) a Jan Dončuk (MPC Pardubice). Z druhé skupiny postupuje další favorit Petr Kavan, druhý Karel Hečko a třetí Ilona Žalmanová (MPC Pardubice). Třetí skupinu ovládl Oto Zeman (Řipská Praha), druhý Vladimír Urban (Duns Benátky) a Libor Mičkal (Harlequin Praha). Ve čtvrté skupině se sešli finalisté z 14.1 nekonečné a jako jednička postoupil Jirka Aust (Renda Roudnice) když porazil Slavo Dorobanta (BC Mladá Boleslav) 3:2. Jako třetí postoupil Jaroslav Mikeš (Casablanca Tábor). Přes jednu výhru nepostoupil Martin Severa. Z šesté skupiny postoupil z prvního místa Kristian Walach (Delta Brno), druhý Laďa Škrhák a třetí Saša Egner (všichni Delta Brno). Tomáš Suchánek (Casablanca Tábor) ovládl šestou skupinu. Do pavouka jej doprovodili Petr Michálek (MPC Pardubice) a Jindra Hochman (Lysá nad Labem). Sedmá skupina, postupuje Petr Zuklín (Řipská Praha) druhý Robert Božovský (Ekvita Kladno) a třetí Roman Jadrný (MPC Pardubice). Z poslední skupiny postupuje z prvního místa Pavel Halamka (Harlequin Praha), jako dvojka Ivan Kočí (BC Praha) a jako třetí Pavol Beleš (Balabuška Praha). Tím se odehrála kvalifikace a na hráče čekal pavouk DBKO.

Pavouk MR 2013 – 8ball
První kolo pavouka hráli hráči, kteří ve skupinách skončili na druhých a třetích místech. Vítězové postupovali k hráčům, nasazeným jako vítězové skupin. Přes nasazené vítěze na konec pavouka dokázali postoupit Libor Mičkal (Harlequin Praha) po vítězství nad Tomášem Suchánkem (Casablanca Tábor) 5:4. Petr Michálek (MPC Pardubice) poráží nasazeného Petra Zuklína (Řipská Praha) 5:4. Slavo Dorobant (Mladá Boleslav) vyřazuje Kristiana Walacha (Delta Brno) 5:2. Na konci DBKO pavouka se hrálo o postup do čtvrtfinále. Překvapivě vysoko 5:1 poráží Pavel Halamka (Harlequin Praha) finalistu nekonečné Jirku Austa ( Renda Roudnice). Honza Janata potvrzuje své zkušenosti a poráží Libora Mičkala 5:3. Petr Kavan přehrává Oto Zemana 5:3. Slavo Dorobant postupuje přes Petra Michálka výsledkem 5:0. Ti kteří prohráli bojovali na konci B strany pavouka o postup do vyřazovací části K. O. První semifinále hráli Honza Janata (BC Praha) postoupil přes Otu Zemana 6:0 a Pavel Halamka (Harlequin Praha) postoupil přes Tomáše Suchánka 6:3. Oba hráči postoupili do semifinále bez jediné porážky. Honza zahájil dvěma čistými a dostal se do vedení 5:1. Halamka dokázal přidat dvě hry, ale to bylo z jeho strany vše. Honza Janata tak bude obhajovat titul mistra republiky. Druhou semifinálovou dvojici tvořil Petr Kavan po vítězství nad Kristianem Walachem 6:2 a Jirka Aust, který podruhé porazil Slavo Dorobanta 6:4. V semifinále Jirka Aust zachytil Petra Kavana v takové té kulečníkové krizi, kdy nic nejde. Jirka zvítězil 6:1 a je ve druhém finále MR. Jirka Aust je v tuto chvíli s dvěma finále nejúspěšnějším hráčem po dvou odehraných MR seniorů. Na finálovém dni ve finále 8ball uvidíme Honzu Janatu (BC Praha) a Jirku Austa (Renda Roudnice). O víkendu 20 a 21.4. seniory čekají další dvě disciplíny. Desítka neboli 10ball a devítka 9ball. Startovat by měl i zpěvák a tanečník Jiří Korn (Harlequin Praha).

Výsledky MR seniorů 2013 poolbilliard 14.1 nekonečná

pořadí

jméno

klub

skóre

body

1.

Dorobant Slavomír

BC Mladá Boleslav

413 : 233

40

2.

Aust Jiří

BC Renda Roudnice n/L.

350 : 245

32

3-4.

Halamka Pavel

BC Harlequ´in Praha

230 : 198

25

3-4.

Janata Jan

Billard Centrum Praha

206 : 179

25

5-6.

Schmidt Mark

BC Harlequ´in Praha

272 : 235

19

5-6.

Kavan Petr

Casablanca Tábor

217 : 211

19

7-8.

Zeman Oto

Řipská Praha

184 : 193

14

7-8.

Walach Kristian

DELTA Billiard Brno

161 : 190

14

9-12.

Urban Vladimír

DUNS Benátky n/J.

160 : 152

10

9-12.

Bílek Rudolf

Billard Centrum Praha

110 : 155

10

9-12.

Vladyka Robin

Řipská Praha

97 : 163

10

9-12.

Michálek Petr

MPC Pardubice

91 : 166

10

13-16.

Žalmanová Ilona

MPC Pardubice

74 : 104

7

13-16.

Mičkal Libor

BC Harlequ´in Praha

75 : 109

7

13-16.

Suchánek Tomáš

Casablanca Tábor

69 : 117

7

13-16.

Krauskopf Ivo

BC Golden Horn Praha

61 : 120

7

17

Jaborník Michal

DELTA Billiard Brno

174 : 233

0

18

Žemlička Josef

BC Harlequ´in Praha

176 : 243

0

19

Hochman Jindřich

BC Lysá nad Labem

160 : 242

0

20

Téma Libor

SC Rozmarýn Brno, o.s.

150 : 228

0

21

Javůrek Jaroslav

MPC Pardubice

223 : 251

0

22

Dončuk Jan

MPC Pardubice

164 : 209

0

23

Vrzák František

BIO SYSTÉM Plzeň

179 : 256

0

24

Zuklín Petr

Řipská Praha

113 : 247

0

25

Louda Luboš

Billiard club Příchovice

166 : 253

0

26

Diviš Pavel

MPC Pardubice

144 : 270

0

27

Hořeňovský Jaroslav

MPC Pardubice

128 : 265

0

28

Božovský Robert

Biliar klub Ekvita Kladno

109 : 270

0

 

Výsledky MR seniorů 2013 poolbilliard 8ball

 

 

Pořadí

Jméno

Klub

Skóre

1

Janata Jan

Billard Centrum Praha

34

13

2

Aust Jiří

BC Renda Roudnice n/L.

35

19

3

Halamka Pavel

BC Harlequ´in Praha

28

14

4

Kavan Petr

Casablanca Tábor

29

16

5

Dorobant Slavomír

BC Mladá Boleslav

30

13

6

Zeman Oto

Řipská Praha

25

12

7

Suchánek Tomáš

Casablanca Tábor

33

17

8

Walach Kristian

DELTA Billiard Brno

29

23

9

Škrhák Vladimír

DELTA Billiard Brno

29

22

10

Žemlička Josef

BC Harlequ´in Praha

27

23

11

Mičkal Libor

BC Harlequ´in Praha

25

24

12

Michálek Petr

MPC Pardubice

19

23

13

Urban Vladimír

DUNS Benátky n/J.

28

17

14

Zuklín Petr

Řipská Praha

22

17

15

Božovský Robert

Biliar klub Ekvita Kladno

20

17

16

Egner Alexandr

DELTA Billiard Brno

19

18

17

Bílek Rudolf

Billard Centrum Praha

15

16

18

Žalmanová Ilona

MPC Pardubice

13

18

19

Mikeš Jaroslav

Casablanca Tábor

13

20

20

Kočí Ivan

Billiard Centrum Praha

7

11

21

Dončuk Jan

MPC Pardubice

10

17

22

Hochman Jindřich

BC Lysá nad Labem

9

18

23

Beleš Pavol

BC Balabuška Praha

8

18

24

Jadrný Roman

MPC Pardubice

8

19

25

Javůrek Jaroslav

MPC Pardubice

6

7

26

Vančura Václav

Casablanca Tábor

7

9

27

Vrzák František

BIO SYSTÉM Plzeň

6

8

28

Jaborník Michal

DELTA Billiard Brno

6

9

29

Hečko Karel

Casablanca Tábor

4

11

30

Hájek Vlastimil

BIO SYSTÉM Plzeň

3

9

31

Hořeňovský Jaroslav

MPC Pardubice

3

9

32

Severa Martin

BC Harlequ´in Praha

3

10

33

Téma Libor

SC Rozmarýn Brno, o.s.

7

10

34

Valentin František

BC PRAHA 2002

6

11

35

Louda Luboš

Billiard club Příchovice

6

11

36

Frejka Jiří

Casablanca Tábor

3

12

37

Kaslová Květa

Billiard club Příchovice

1

12

38

Hegerová Martina

BIO SYSTÉM Plzeň

1

12

39

Štich Václav

Billiard club Příchovice

0

12

 

 

Bez titulku

Úspěch týmu ANAG

Úspěch týmu ANAG v kvalifikaci na Mistrovství Evropy týmů v Ronchinu

O víkendu 9. – 10. 2. 2013 proběhla ve francouzském Ronchinu kvalifikace Mistrovství Evropy týmů v technických disciplínách. Tým ANAG ve složení Marek Faus, Pavel Böhm a Janis Ziogas obsadil ve skupině C výborným výkonem první místo a zajistil si tak hladký postup do dubnového finále ME týmů.

Tým ANAG porazil postupně španělský tým IDELLA, domácí francouzský tým RONCHIN i holandský BILJARTSHOP LEIDEN.

 manager Martin Hartman Ing 

Velmi gratulujeme ke skvělé reprezentaci

Přiložena tabulka z turnaje

Mistrovství republiky kadetů a juniorů v poolbilliardu 2013

Mistrovství republiky kadetů a juniorů v poolbilliardu 2013

V roce 2013 se ujal pořadatelství MR kadetů a juniorů klub MPC Pardubice s momentálně největší mládežnickou základnou. Ve dvou víkendech odehráli svá MR kadeti do 16 let a junioři do 18 let. Hrály se všechny čtyři poolbilliardové disciplíny 8ball, 9ball, 10ball a 14.1 nekonečná. Na každou disciplínu byl jeden den. Disciplíny 8 a 9ball se nedohrávaly do finále. Ty se budou hrát na finálovém dni poolbilliardových disciplín 27 .4. v OC Letňany.

8ball kadeti do 16 let
Startovalo čtrnáct kadetů, devět z domácího klubu MPC Pardubice. Favority byli dva reprezentanti klubu Harlequin Praha Bohdan Ivanec a Josef Nechvíle. BC Praha dodalo rovněž dva reprezentanty. Domácí klub MPC Pardubice vkládal nejvíce nadějí do Honzy Diviše a Tomáše Zajíčka. Největším překvapením bylo vyřazení Josefa Nechvíleho Tomášem Zajíčkem 2:4. Ani z B strany pavouka se Pepa nedokázal vrátit, vyřadil jej domácí Jakub Vondrák 2:3. Do finále se probojoval bez porážky se skóre 13:3 Bohdan Ivanec (Harlequin Praha). Bez porážky se do finále probojoval i domácí Tomáš Zajíček se skóre 17:10. Na třetích místech skončili Honza Diviš a Jakub Vondrák oba MPC Pardubice. Gratulujeme!

8ball junioři do 18 let
V juniorské kategorii můžou startovat i hráči mladší. Díky jejich startu se mohlo MR odehrát. Juniorskou osmičku hrálo celkově patnáct hráčů. Opět byli favority reprezentanti Harlequinu Josef Nechvíle a Bohdan Ivanec. Loňský mistr republiky Josef Nechvíle napravoval neúspěch z kadetské kategorie. Hrál taktičtěji a to se mu vyplatilo. Probojoval se do finále se skóre 16:6. Ani Bohdan Ivanec nikoho nepodcenil a do finále se probojoval se skóre 21:3. Třetí místa obsadili hráči domácího MPC Pardubice Tomáš Zajíček a Honza Diviš. Gratulujeme!

9ball kadeti do 16 let
V kadetské devítce startovalo osmnáct hráčů z toho čtrnáct domácích! Favority opět reprezentanti Harlequinu Josef Nechvíle a Bohdan Ivanec, který obhajoval loňský titul. Jako dvojka byl nasazen domácí Honza Diviš, který minulé MR prohrál až ve finále pravě s Ivancem. Josef Nechvíle skončil minulý rok čtvrtý a tak byl nasazen v horní polovici pavouka. Bylo jasné, že když vše vyhraje, narazí v semifinále na spoluhráče z klubu Harlequin Ivance. Tak se také stalo, do finále a výsledkem 6:3 postoupil Bohdan Ivanec. Dosáhl skóre 21:6. Jeho soupeřem v Letňanech bude reprezentant MPC Pardubice Tomáš Zajíček, který v semifinále porazil Honzu Diviše 6:5. Bohdan Ivanec je tedy ve třetím finále, Tomáš Zajíček mu bude důstojným soupeřem. Bronzové místo patří Honzovi Divišovi (MPC Pardubice) a Josefu Nechvílemu (Harlequin Praha).

9ball  junioři do 18 let
Na startu juniorské devítky bylo devatenáct hráčů. Jediný hráč juniorského věku byl domácí Filip Šulc. Opět byli favority reprezentanti Harlequinu Praha Josef Nechvíle a Bohdan Ivanec. Jako jednička byl nasazen Tomáš Zajíček (MPC Pardubice), protože obhájce titulu z roku 2012 Calvin Washburn (Řipská Praha) se na MR nepřihlásil. Ivanec byl nasazen jako trojka a Nechvíle jako čtyřka turnaje. Před K. O. částí pavouka došlo k prvnímu překvapení. Domácí Filip Šulc uštědřil první porážku Bohdanu Ivancovi 6:4. Ivanec se sice probojoval nazpátek výhrou nad Honzou Šlégrem (MPC Pardubice) 5:2, ale postoupil k Josefu Nechvílemu a prohrál 3:6. Josef Nechvíle (Harlequin Praha) se tak probojoval do finále bez prohry se skóre 25:7. Jeho soupeřem bude Honza Diviš (MPC Pardubice), který vyhrál všechny zápasy a do finále postoupil se skóre 25:10. Tomáš Zajíček (MPC Pardubice), nasazená jednička turnaje podlehl spoluhráči z MPC Pardubice Martinu Novákovi 5:6. Pro Martina je to první medaile z MR! Třetí tedy skončili Martin Novák a Filip Šulc oba MPC Pardubice. I pro Filipa je to první medaile. Gratulujeme!

10ball kadeti do 16 let
V desítce startovalo třináct hráčů. Favorité Nechvíle a Ivanec na jiné straně pavouka a tak se dalo v této těžké disciplíně očekávat jejich finále. Finále se hrálo i v tento den. Oba splnili předpoklad, nedali svým soupeřům šanci a postoupili bez prohry do finále. Ivanec se skóre 13:0 a Nechvíle se skóre 13:4. Ve finále viltězí Josef Nechvíle 5:4. Třetí skončili Honza Diviš a překvapivě Martin Novák oba MPC Pardubice. Tomáš Zajíček prohrál 0:4 s Filipem Lebduškou a v B straně s Michalem Javůrkem 3:4, všichni MPC Pardubice.

10ball junioři do 18 let
Klasičtí favorité Ivanec a Nechvíle oba Harlequin Praha, nasazeni jako jednička a dvojka. Bohdan Ivanec se skóre 16:3 postupuje do finále. Josef Nechvíle překvapivě prohrává s domácím Honzou Divišem 5:6. Honza se po prohře v druhém kole s Ivancem dokázal vrátit a probojovat se do finále. Finále odehrál vynikajícím způsobem, sice prohrál 5:6, ale favorizovaného Ivance přinutil hrát na 100% a do konce zápasu se bát o výsledek. Třetí skončili Pepa Nechvíle (Harlequin Praha) a Tomáš Zajíček (MPC Pardubice). Gratulujeme!

14.1 nekonečná kadeti do 16 let
Nejtěžší kulečníková disciplína a samozřejmě favority Bohdan Ivanec minulý mistr republiky a Pepa Nechvíle minulý finalista, oba Harlequin Praha. Ivanec se podle předpokladu probojoval do finále se skóre 135:43. Jeho soupeřem v kadetském finále se stal, opět dle předpokladů Josef Nechvíle se skóre 115:57. Ve finále byl favoritem Bohdan a to také splnil a porazil Pepu 45:22. Na třetím místě skončil Tomáš Zajíček a Jakub Vondrák oba MPC Pardubice. Pro Jakuba je to první medaile na MR! Honza Diviš prohrál na konci B strany s Tomášem Zajíčkem. Gratulujeme!

14.1 nekonečná junioři do 18 let
V kategorii juniorů startovalo čtrnáct hráčů. Stejný scénář jako v kadetské kategorii, favorité Bohdan Ivanec postupuje do finále se skóre 135:24. Jeho soupeřem byl Josef Nechvíle, ten postoupil se skóre 131:88. Ve finále je však vše jinak, jak v kadetech. Josef Nechvíle poráží Bohdana Ivance 41:36 a získává titul v 14.1 nekonečné juniorů. Na třetím místě Jakub Vondrák, který po prohře v prvním kole s Jirkou Mikuleckým 20:26, poráží v B straně Honzu Diviše 21:19 a na konci B strany pavouka porazil Tomáše Zajíčka 23:21. Druhé třetí místo obsadil Honza Šlégr po vítězství na konci B strany s Jirkou Mikuleckým 43:18. Nutno podotknout, že oba jsou odchovanci MPC Pardubice. Všem gratulujeme.

Závěrem:
MR kadetů a juniorů 2013 se odehrálo ve vynikajícím prostředí kulečníkového klubu MPC Pardubice. Parta okolo Jardy Javůrka, motoru MPC Pardubice připravila MR na vysoké úrovni. Pořadatelství a vedení turnaje zvládli na jedničku. Vedení poolbilliardové sekce ČMBS má v klubu MPC Pardubice mládežnickou základnu, které si velice váží. Bohužel v ostatních klubech se práce s mládeží nedaří. Osvědčila se spolupráce s domovem mládeže. Dalším obrovským přínosem jsou rodiče dětí, kteří pochopili, že i kulečník je sport, který je nejenom fyzicky náročný, ale i vychovává dětské hráče ke gentlemanskému chování.

Nejúspěšnějším hráčem se stal Bohdan Ivanec (Harlequin Praha), čekají ho tři finále MR a mimoto získal dva tituly MR v 10ball juniorů a 14.1 nekonečné kadetů a ve stejné disciplíně jen v obrácených kategoriích obsadil druhá místa. Josef Nechvíle (Harlequin Praha) získal také dva tituly v 10ball kadetů a 14.1 nekonečné juniorů. Dále dvě druhá místa a odehraje dvě finále na finálovém dni. Bohdan Ivanec (Harlequin Praha) se stal minulý rok nejúspěšnějším hráčem s pěti mistrovskými tituly. Tento rok může zisk pěti titulů zopakovat.

ještě veselí hráči MR 9 ball

Mistrovství republiky jednotlivců 9ball

Kvalifikace na Mistrovství republiky a Mistrovství republiky 9ball, proběhlo v sobotu a neděli 19. a 20.1. v klubu Balabuška Praha. Přihlášeno bylo 28 hráčů, ale do kvalifikace se dva omluvili. V jednom případě zařádila chřipka, v druhém ujel autobus. Byli nasazeni tři hráči z extraligy, kteří se přihlásili a čtyřnásobný mistr republiky Marek Hajdovský (BC Praha). Zbylé startovní pole prošlo losovacím programem.
V první skupině se tak sešli čtyři favorité MR, kteří se dali z kvalifikace tipovat. Marek Hajdovský, Dávid Erös (oba BC Praha), Adam Houdek, Pavel Zeman (oba Řipská Praha). Doplnili je kadet Bohdan Ivanec  (Harlequin Praha) a Lukáš Bergman (BC Příchovice). Ti také pořádně zamíchali skupinou. Kdo by taky čekal, že oba porazí Marka Hajdovského (BC Praha). Protože jej porazili i ostatní hráči, došlo k nečekanému jevu Marek Hajdovský (BC Praha) obsadil poslední místo ve skupině bez jediné výhry. Kadet Bohdan Ivanec prohrál pouze s Adamem  Houdkem  (Řipská Praha). Adam hrál poslední zápas s Dávidem Erösem (BC Praha) o postup. Když by vyhrál, vyhraje skupinu. Když by prohrál, skončí na nepostupovém čtvrtém místě. Vyhrál a tak čtvrtý skončil Pavel Zeman (Řipská Praha). Z druhé skupiny postoupil z prvního místa výborně hrající Michal Sjatkovský (Golden Horn Praha). Jako druhý postoupil Pavel Halamka, třetí Josef Lomský (oba Harlequin Praha).

Ze třetí skupiny postoupil jako první Miro Dorobant (BC Kralupy). Postup nebyl jednoznačný, porazil sice Tomáše Onderka (BC Havířov) 5:3, ale prohrál s nováčkem v závodním kulečníku Janem Zemanem (Harlequin Praha) 2:5! Do pavouka postoupili z druhého místa Tomáš Onderek  (BC Havířov) a zkušený Josef Žemlička (Harlequin Praha). Z kvalifikačního dvanáctičlenného pavouka postupovalo osm nejlepších na MR 2013. A stranou pavouka postoupil Jan Čermák (Ekvita Kladno), porazil Miro Dorobanta (BC Kralupy) 7:4, Josef Lomský (Harlequin Praha), porazil jednoho z favoritů Adama Houdka (Řipská Praha) 7:5. Postoupil zkušený Jan Bröschel (Řipská Praha) po vítězství nad Tomášem Onderkem (BC Havířov) 7:4 a Michal Sjatkovský (Golden Horn Praha) ten porazil Bohdana Ivance (Harlequin Praha) vysoko 7:3! Z B strany postoupili Bohdan Ivanec vítězstvím nad svým trenérem Pavlem Halamkou (Harlequin Praha) 6:5. Postoupili Dávid Erös (BC Praha) když porazil a tím i vyřadil favorita MR Adama Houdka (Řipská Praha) 6:3. Miro Dorobant (BC Kralupy) poráží Josefa Žemličku (Harlequin Praha) 6:3. V emočně vypjatém zápase poráží Tomáš Onderek (BC Havířov) 6:5 Jiřího Vacka (Balabuška Praha). Vacek dohrál za stavu 5:5 hru a nedal lehkou osmičku. Pro zkušeného Onderka byla dohrávka rutinní záležitostí.

Neděle 20.1. MR 2013
V pavouku DBKO scházeli dva nasazení hráči Jindra Bohůnek (Delta Brno) kterému ujel autobus a Pavel Tužil (MPC Pardubice).
V prvním kole vyhráli favorité, za zmínku stojí výhra Tomáše Onderka (BC Havířov) nad Dávidem Erösem (BC Praha) 9:7. V druhém kole, kde do hry vstupovalo osm nasazených z extraligy se hra přiostřila. Nasazená jednička, vítěz extraligového čtyřboje David Žalman  (MPC Pardubice) prohrává s Miro Dorobantem (BC Kralupy) 8:9 když prohrával už 3:8. Mocným finišem a díky neuvěřitelným chybám David dotáhl na 8:8. V rozhodující hře tahal za kratší konec a po jeho chybě dohrává Miro těžký stůl. Vítězí 9:8 a postaral se o jedno z největších překvapení MR! Další překvapení, precizně hrající Josef Lomský (Harlequin Praha) poráží nasazenou čtyřku Jaroslava Tichého 9:7 a následně i výborně hrajícího Lukáše Bernáška nasazeného jako pátého 9:6! Josef Lomský (Harlequin Praha)se  jako jediný kvalifikant probojoval A stranou pavouka do čtvrtfinále MR 2013! Do čtvrtfinále postoupili Petr Urban (DUNS Benátky n. J.), porazil Pavla Balaštíka (Harlequin Praha) 9:2 a Miro Dorobanta (BC Kralupy) 9:7, Honza Suchánek (Casablanca Tábor), ten porazil Radko Majerčíka (Delta Brno) 9:4 a Tomáše Čermína (BC Praha) 9:8. Posledním byl Honza Janata (BC Praha) po výhrách nad Tomášem Onderkem  (BC Havířov) 9:7 a Láďou Papežem (BC Praha) 9:1. Na začátku opravné B strany pavouka došlo k vyřazení největšího favorita MR, Dávid Erös (BC Praha) poráží Davida Žalmana (MPC Pardubice) 7:5 a vyřazuje jej z MR 9ball! Z B strany se do hlavního pavouka vrací Tomáš Onderek  (BC Havířov) po výhře nad výborně hrajícím Lukášem Bernáškem (Balabuška Praha) 7:4, Miro Dorobant (BC Kralupy)  poráží 7:4 Radko Majerčíka (Delta Brno), Honza Bröschel  (Řipská Praha) postupuje přes Láďu Papeže (BC Praha) 7:3 a Tomáš Čermín (BC Praha) se vrací přes Dávida Eröse (BC Praha) 7:4, když prohrával 0:3.

Čtvrtfinále, v těchto zápasech se rozhodovalo o medailích. Pouze ve dvou zápasech se dá napsat, že výsledek byl překvapivý. Miro Dorobant (BC Kralupy) přehrál v koncovce zkušeného Honzu Janatu  (BC Praha) 9:8 a Tomáš Onderek  (BC Havířov) poráží velmi dobře hrajícího Honzu Suchánka (Casablanca Tábor) vysoko 9:3. Tomáš poráží překvapení devítky Josefa Lomského 9:6. Posledním semifinalistou se stává Petr Urban (DUNS Benátky n. J.). Porazil Honzu Bröschela  (Řipská Praha) 9:8, když prohrával 6:8. Po pravé kulečníkové bitvě nevydrželo jednomu z hráčů tágo a prasklo!

V semifinále se utkala dvojice kvalifikantů Tomáš Onderek (BC Havířov) a Miro Dorobant (BC Kralupy). Tomáš hrál výborně a moc toho soupeři nedovolil, vítězí 9:5 a stal se prvním finalistou. Nejtěsnějším možným výsledkem 9:8 postupuje do finále Tomáš Čermín (BC Praha), nasazený jako desítka. Poráží nasazenou pětku turnaje, Petra Urbana (DUNS Benátky n. J.). Oběma finalistům gratulujeme! Toto mistrovství 9ball se zapíše do historie poolbilliardu jako nejpřekvapivější, díky vyřazení favoritů jednak v kvalifikaci a jednak v prvních kolech MR.

Finálový zápas se opět odehraje na finálovém dni 27. 4. 2013 v obchodním centru Letňany.

Do čela čtyřboje z MR, který určí druhého placeného reprezentanta na jarní ME, se dostal Petr Urban (DUNS Benátky n. J.) s 57 body. Druhý je Tomáš Čermín (BC Praha) s 51 body. Další disciplínou je 10-ball neboli desítka.

Mistrovství republiky v poolbilliardu 2013 ženy 8 a 9 ball.

Mistrovství republiky v poolbilliardu 2013 ženy 8 a 9ball.

Maraton poolbilliardového mistrovství republiky pokračoval kategorií žen. Hrálo se v klubu Harlequin Praha. V sobotu se hrála disciplína 8ball v neděli pak 9ball.

MR ženy 8ball klub Harlequin Praha

V osmičce startovalo patnáct hráček. První sezónu se nehraje liga žen a tak není měřítko, kde hledat favorita. Některé hráčky se zapojily do otevřených oblastních soutěží ve své oblasti, některé zdánlivě vůbec nehrají. Přivítali jsme několik nových tváří Martinu Hegerovou (Bio Systém Plzeň), Sašu Kučerovou z RX Uherské Hradiště a Martinu Valentovou (BC Praha).
Kde hledat favorita napověděly už první kola. Tradičně výborně hrála naše ženská jednička Veronika Hubrtová (Harlequin Praha) která získala v roce 2002 titul juniorské mistryně Evropy!  V roce 2009 získala v kategorii žen na ME druhé a třetí místo! Ale všechny úspěchy jsou za námi a i o titul mistryně ČR musí bojovat.
Veronika měla jako mistryně 2012 volný los. Největším překvapením byla výhra v druhém kole zkušené Ilony Žalmanové (MPC Pardubice) nad pátou z ME 2008 Markétou Mlejnkovou (Delta Brno) 6:5! Ilona však není nezkušená, v seniorské kategorii získala na ME dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile! Také je maminkou momentálně našeho nejlepšího hráče Davida Žalmana (MPC Pardubice). Do semifinále se probojovala Veronika Hubrtová (Harlequin Praha) když postupně porazila Valérii Škrhákovou (Delta Brno) 6:1 a Ilonu Žalmanovou (MPC Pardubice) 6:4. Do druhého semifinále se probojovala Eva Mašková (BC Praha) když postupně porazila Danu Martiškovou (Řipská Praha) 6:3, Simonu Příbanovou (Harlequin Praha) 6:5 a Hanku Kaslovou (BC Praha) 6:2. Eva není žádný nezkušený nováček, má za sebou i účast na ME. Z opravné strany pavouka se do semifinále probojovala Markéta Mlejnková (Delta Brno) po vítězstvích nad Danou Martiškovou (Řipská Praha) 5:4, Svetlanou Matéovou ( Balabuška Praha) 6:1 a Ilonou Žalmanovou (MPC Pardubice) 5:2. V semifinále vítězí Markéta nad Evou Maškovou těsně 6:5 a je ve finále. Její soupeřkou ve finále bude Veronika Hubrtová (Harlequin Praha) po výhře v semifinále nad Hankou Kaslovou (BC Praha) 6:2. Finále se bude hrát 27.4.2013 na finálovém dni poolbilliardových disciplín.

Tabulka MR žen 8ball

pořadí jméno klub skóre body
1-2. Hubrtová Veronika BC Harlequ´in Praha 18 : 5 32
1-2. Mlejnková Markéta DELTA Billiard Brno 32 : 23 32
3. Mašková Eva Billard Centrum Praha 23 : 16 25
  Kaslová Hana Billard Centrum Praha 21 : 18 25
5. Knedlhansová Dana BC Balabuška Praha 22 : 12 19
  Žalmanová Ilona SK MPC Pardubice 16 : 16 19
7. Příbanová Simona BC Harlequ´in Praha 17 : 16 14
  Matéová Svetlana BC Balabuška Praha 11 : 15 14
9. Venhodová Vladimíra DELTA Billiard Brno 12 : 11 10
  Martišková Dana Řipská Praha 12 : 12 10
  Škrháková Valerie DELTA Billiard Brno 10 : 15 10
  Měsíčková Jana Bio Systém Plzeň 4 : 11 10
13. Kučerová Alexandra RX Billiard U.Hradiště 4 : 11 7
  Valentová Martina Billard Centrum Praha 1 : 11 7
  Hegerová Martina Bio Systém Plzeň 0 : 11 7

MR ženy 9ball-klub Harlequin Praha

Devítku hrálo třináct hráček.  Z rodinných důvodů scházely Jana Měsíčková a Martina Hegerová obě Bio Systém Plzeň. Favoritkami byly opět Veronika Hubrtová (Harlequin Praha) a díky výkonu v 8ball i Markéta Mlejnková (Delta Brno) nasazená jako mistryně republiky.

Veronika potvrdila postupem do semifinále roli favorita. Porazila Svetlanu Matéovou (Balabuška Praha) 7:4 a Hanku Kaslovou (BC Praha) 7:5. V prvním kole překvapila Saša Kučerová (RX Uherské Hradiště) když porazila jednoznačně Valérii Škrhákovou (Delta Brno) 7:1! Valérie získala titul MR již v roce 1998! Vladimíra Venhodová (Delta Brno) poráží semifinalistku osmičky Evu Maškovou (BC Praha) 7:5. Vladimíra tím odstartovala postup do semifinále, když porazila Sašu Kučerovou 7:5 a Markétu Mlejnkovou 7:3! V semifinále čekaly hráčky Hubrtová sVenhodovou, kdo se k nim probojuje z B strany pavouka. K Veronice se probojovala Markéta Mlejnková. Markéta po celý zápas vedla, dokonce i 5:2. Veronika za stavu 4:5, když mocně finišovala, nedala poměrně jednoduchou devítku na 5:5. Tento moment rozhodl a Markéta překvapivě postupuje do finále výsledkem 7:4! Druhou finalistkou se stala Hanka Kaslová (BC Praha), která poráží Vladimíru Venhodovou (Delta Brno) 7:4. Je nutné pochválit Sašu Kučerovou z RX Uherské Hradiště, která odjížděla domů 400 km naprosto spokojená. Po výhrách nad Martinou Valentovou (BC Praha) 6:4 a nad zkušenou Danou Martiškovou (Řipská Praha) 6:5 obsadila vynikající páté místo! Smutná zůstala čtyřnásobná medailistka minulého MR Simona Příbanová (Harlequin Praha), která prohrála s Hankou Kaslovou (BC Praha) 5:7 a s Danou Knedlhansouvou-Poulovou (Balabuška Praha) 3:6. Nečekaně brzo vypadla i Ilona Žalmanová (MPC Pardubice), která sice porazila Danu Knedlhansovou 7:4, ale vzápětí prohrála s finalistkou Markétou Mlejnkovou 3:7 a v B straně s Danou Martiškovou 5:6.
Dohrály se úvodní disciplíny 8 a 9ball MR žen. Známe čtyři finalistky do obou disciplín. Zatím nejúspěšnější hráčkou je Markéta Mlejnková (Delta Brno) s dvěma finále, připomínáme, že nejúspěšnější hráčka pojede na ME a bude mít hrazeny veškeré náklady od ČMBS. Hráčky ještě čekají dvě MR v disciplínách 10 ball a 14.1 nekonečná. Bude se hrát o víkendu 26-27.1.2013.

Výsledková tabulka MR žen 9ball

pořadí jméno klub skóre body
1. Kaslová Hana Billard Centrum Praha 25 : 18 32
2. Mlejnková Markéta DELTA Billiard Brno 23 : 14 32
3. Venhodová Vladimíra DELTA Billiard Brno 25 : 20 25
  Hubrtová Veronika BC Harlequ´in Praha 18 : 16 25
5. Kučerová Alexandra RX Billiard U.Hradiště 24 : 23 19
  Mašková Eva Billard Centrum Praha 25 : 24 19
7. Knedlhansová Dana BC Balabuška Praha 15 : 16 14
  Martišková Dana Řipská Praha 14 : 18 14
9. Příbanová Simona BC Harlequ´in Praha 15 : 16 10
  Matéová Svetlana BC Balabuška Praha 14 : 15 10
  Žalmanová Ilona SK MPC Pardubice 15 : 17 10
  Valentová Martina Billard Centrum Praha 6 : 13 10
13. Škrháková Valerie DELTA Billiard Brno 4 : 13 7

 

Tabulka nominačního čtyřboje na ME 2013

pořadí jméno klub skóre 8-ball 9ball celkem
1 Mlejnková Markéta DELTA Billiard Brno 32 : 23 32 32 64
2-3. Hubrtová Veronika BC Harlequ´in Praha 18 : 5 32 25 57
2-3. Kaslová Hana Billard Centrum Praha 21 : 18 25 32 57
4 Mašková Eva Billard Centrum Praha 23 : 16 25 19 44
5 Venhodová Vladimíra DELTA Billiard Brno 12 : 11 10 25 35
6 Knedlhansová Dana BC Balabuška Praha 22 : 12 19 14 33
7 Žalmanová Ilona SK MPC Pardubice 16 : 16 19 10 29
8 Kučerová Alexandra RX Billiard U.Hradiště 4 : 11 7 19 26
9-11. Příbanová Simona BC Harlequ´in Praha 17 : 16 14 10 24
9-11. Matéová Svetlana BC Balabuška Praha 11 : 15 14 10 24
9-11. Martišková Dana Řipská Praha 12 : 12 10 14 24
12-13. Škrháková Valerie DELTA Billiard Brno 10 : 15 10 7 17
12-13. Valentová Martina Billard Centrum Praha 1 : 11 7 10 17
14 Měsíčková Jana Bio Systém Plzeň 4 : 11 10 0 10
15 Hegerová Martina Bio Systém Plzeň 0 : 11 7 0 7

 

Mistrovství republiky v poolbilliardu 8 ball

Mistrovství republiky v poolbilliardu 8ball

Již čtvrtou sezónu se pořádá otevřené MR jednotlivců v poolbilliardu. Předtím se na MR kvalifikovalo 16 nejlepších hráčů extraligy v 8, 9 a 10 ball a osm pak v 14.1 nekonečné. V současné době se na MR mohou přihlásit i další hráči, podmínkou je platné členství v ČMBS.

V letošní sezóně došlo k několika významným změnám. První z nich byl formát přihlašování. Díky Robinu Vladykovi, který vytvořil aplikaci na přihlašování hráčů, se mohou hráči hlásit on-line a také sledovat, kdo přihlášen je a kdo není. Navíc sledují i potvrzení své platby startovného.

O druhou novinku se postaral VV sekce pool, zlevnil startovné na MR pro kadety, juniory a ženy na 100,- Kč. Bohužel u 8ball to využili pouze dva junioři Josef Nechvíle a Tomáš Praus.

Kvalifikaci hrálo v sobotu 5.1.2013 22 hráčů. Favority na postup byli zkušení hráči Adam Houdek (Řipská Praha), Marek Hajdovský (BC Praha), Pavel Zeman (Řipská Praha) a Tomáš Onderek (BC Havířov). Protože postupovalo osm hráčů, čekal se postup zkušeného Josefa Lomského (Harlequin Praha) a Robina Vladyky (Řipská Praha). Další místa byla otevřena, nedalo se tipovat. Kvalifikace se hraje systémem skupin, ze kterých postupují tři hráči do pavouka DBKO. Nakonec bez prohry v pavouku A stranou postoupili Adam Houdek (Řipská Praha), Marek Hajdovský (BC Praha), Pavel Zeman (Řipská Praha) a překvapení Daniel Milý (BC Praha), který se momentálně věnuje snookeru. B stranou pavouka postoupili a doplnili pole osmi postupujících Tomáš Onderek (BC Havířov), Robin Vladyka (Řipská Praha). Překvapivě na úkor Josefa Lomského (Harlequin Praha) Petr Jelínek (Delta Brno) a osmým hráčem byl Ladislav Papež (BC Praha).

Do nedělního MR, nastoupilo všech šestnáct kvalifikovaných z extraligy. Z hráčů kvalifikovaných ze soboty vzdal Adam Houdek (Řipská Praha), který dostal těžkou chřipku. První překvapení MR proběhlo již v druhém kole, když senior Petr Kavan (Casablanca Tábor) poráží vítěze extraligového čtyřboje Davida Žalmana (MPC Pardubice) 8:5! Druhým překvapením je vítězství seniora Pavla Halamky (Harlequin Praha) nad vítězem extraligy 8ball a prvním nasazeným Jindrou Bohůnkem ( Delta Brno) 8:5! V dalších zápasech vítězili favorité a tak do čtvrtfinále se probojovali Petr Urban (Duns Benátky), Marek Hajdovský (BC Praha), Tomáš Čermín (BC Praha) a Pavel Halamka (Harlequin Praha). V B straně pavouka zuřili boje dalších vyřazených favoritů. Vypadávají další hráči, David Žalman (MPC Pardubice) vyřazuje Tomáše Onderka (BC Havířov) 6:1. Jan Suchánek (Casablanca Tábor) poráží zkušeného Honzu Janatu (BC Praha) 6:5. Petr Kavan (Casablanca Tábor) přehrává díky neuvěřitelnému strku z basy Jaroslava Tichého (Renda Roudnice) 6:5. Posledním postupujícím je Daniel Milý (BC Praha). Poráží Pavla Zemana (Řipská Praha) 6:3. Přichází na řadu i takzvaný časový rozhodčí. Poslední zápas B strany mezi Davidem Erösem a Danielem Milým (oba BC Praha) byl o dvě kola pozadu za ostatními zápasy. Po sérii hrubých chyb prohrává David Erös 2:6. Ve čtvrtfinále David Žalman (MPC Pardubice) poráží nejprve Marka Hajdovského (BC Praha) 8:4. Dosud suverénní Tomáš Čermín (BC Praha) podléhá Janu Suchánkovi (Casablanca Tábor) 6:8. Petr Urban (Duns Benátky) přehrává Petra Kavana (Casablanca Tábor) 8:3. Poslední čtvrtfinále bylo opět měřené. Sešli se zde dva hráči, kteří papírově měli dávno skončit v poli poražených. Nakonec Dan Milý (BC Praha) poráží po chybách Pavla Halamku (Harlequin Praha) 8:5. Dan Milý se jako jediný postoupivší z kvalifikace dostal do semifinále MR. V prvním semifinále poráží David Žalman Jana Suchánka 8:4. V druhém semifinále jednoznačně kraluje Petr Urban a doslova smetl Daniela Milého 8:1. V dubnovém finále na finálovém dni poolbilliardových disciplín bude poslední zápas záležitostí Davida Žalmana (MPC Pardubice) a Petra Urbana (Duns Benátky).

Největším překvapením prvního letošního poolbilliardového MR se stal bezpochyby Daniel Milý (BC Praha). Daniel je brán jako snookerový hráč a je takto všemi vnímán. Málokdo ale ví, že Daniel má se závodním poolem bohaté zkušenosti. Hrál v minulosti i extraligu, celkem hrál pool cca 5 let. Pak se ale se zkušenostmi z poolu vrhl na snooker. Snookeru se věnuje 7 let. Momentálně patří k absolutní snookerové ČR špičce. Své perfektní trefení předváděl po celé MR. Za třetí místo na MR 8ball gratulujeme. Honza Suchánek podlehl v semifinále Davidu Žalmanovi. Ten se po prohře s Petrem Kavanem zmátořil a začal hrát tak, jak jsme u něj zvyklí. Finále v osmičce si stejně jako minulý rok, zopakuje Petr Urban, jeho hra v semifinále připomínala hru Davida Žalmana. Agresivní a přesná. Sérií tří čistých vzal zápas do rukou a nebylo pochyb o vítězi. Gratulujeme!

Bez titulku

Úspěšný rok 2013

Výkonný výbor Českomoravského billiardového svazu přeje všem svým členům, příznivcům kulečníku a návštěvníkům těchto stránek do nového roku 2013 především pevné zdraví, hojné úspěchy v profesi i sportu a v neposlední řadě štěstí a pohodu v osobním životě. 

Valná hromada ČSTV

Dne 1.12.2012 proběhla v Nymburku 27. Valná hromada ČSTV. Nejdůležitějším bodem jednání bylo řešení majetkových vztahů v areálu Strahov. Valná hromada schválila odprodej a prodej pozemků, movitého a nemovitého majetku v areálu Strahov tak, jak je popsán ve znaleckém posudku č.3761-131/2012 zpracovaným ing. Ladislavem Kubíkem.

Kupní cena je 128.456.992,50 Kč, která bude splatná ve třech splátkách. Kupujícím je FAČR ( Fotbalová asociace České republiky), která v  těchto objektech převezme všechny zaměstnance, kteří pro převáděný majetek pracovali a smluvně je vázána k tomu, že po dobu 15-ti let musí zabezpečit provozování areálu a zachování současného stavu využití ke sportovní činnosti.

Dalším důležitým bodem jednání, bylo schválení převodu veškerých akcií společnosti Sazka a.s., vlastněných ČSTV, na společnost Sazka,sázková kancelář,a.s., a to za celkovou kupní cenu 1,- Kč. Aktuální hodnota těchto akcií je nulová, protože Sazka a.s. je v konkurzu, v rámci kterého byl prodán celý její podnik. Výtěžek prodeje nepostačuje ani k úhradě nesporných závazků společnosti Sazka a.s.

Převod těchto akcií bude realizován za podmínky, že ČSTV obdrží od ČOV částku ve výši 29 miliónů korun. Jedná se o poměrnou část z celkové částky 43 miliónů, kterou Sazka, sázková kancelář, a.s, poskytla sportovnímu prostředí pro rok 2012 a svěřila je do správy ČOV.

Přes moje skeptické očekávání, že VH ČSTV bude kontraproduktivní a tzv. nesplavná, opak byl pravdou, a až na pár výjimek v diskuzi, týkajících se prodeje společnosti Olympia, proběhlo vše celkem bezproblémově. Argumenty, zpochybňující některé kroky VV ČSTV, byly na místě vyvráceny naprosto konkrétními důkazy o nutnosti tyto kroky provést v určeném časovém úseku a v podobě v jaké byly provedeny.

Po VH ČSTV proběhlo neformální setkání "neolympijských sportů", které svolal mistopředseda ČOV pro přidružené sporty pan Filip Šuman. Na setkání nám přednesl svoji vizi o prosazování zájmů neolympijských sportů v ČOV a zdůraznil potřebu soudržnosti neolympijských sportů.

F.N.

 

Scolinu, Zielinski, Diviš, Praus

Juniorský turnaj v MPC Pardubice

24.11.2012 se pod záštitou Maple Pool Club Pardubice uskutečnil 1. ročník turnaje O juniorského Mistra Pardubic v biliardu v 8ball., neboli v osmičce. ČMBS podpořilo tento juniorský projekt finančním příspěvkem. Pozváni byli junioři a kadeti (hráči narození v roce1994 a mladší) z tuzemska a všech okolních států. V sobotu se zaprezentovalo 25 hráčů – jeden z Polska, pět ze Slovenska, dva z Plzně, tři z Prahy, jeden z Trutnova a 13 domácí borců. Hrálo se systémem DKO ve 32 pavouku, poslední osmička pak KO.

Hráči strávili na stolech 8 hodin hry. Na hráčích (žádné děvče nedorazilo) byla znát nervozita, avšak za některé zápasy by se nemuseli stydět ani extraligový hráči.

Finále si nakonec vybojoval jediný zástupce Polska Wiktor Zielinski a borec ze Slovenska Mattia Scolinu. Po krásném boji Wiktor zvítězil 5:4. Za úspěch považujeme třetí místa reprezentantů domácí klubu Honzi Diviše a Tomáše Prause. Oba hráči začínali s kulečníkem právě v Pardubicích a bude zajímavé jak si povedou na MR.

Pevně věříme, že toto byl základní kámen nově založené tradice juniorských turnajů v Pardubicích. Již nyní se těšíme na druhý ročník a  děkujeme všem zúčastněným.

Jarda Hořeňovský

Bez titulku

Valná hromada ČSTV v Nymburku 1.12.2012

Dne 1.12.2012 se v Nymburce bude konat 27. valná hromada Českého svazu tělesné výchovy. Hlavními body jednání bude návrh novely stanov ČSTV a řešení majetkových vztahů v areálu Strahov. Neodjištěnou bombou potom bude zcela jistě vystoupení zástupců TJ a oddílů, kteří se ztotožnili s "Přerovskou výzvou" a přijdou se svými vlastními návrhy, co dál s ČSTV.

K neformálnímu setkání, po skončení VH, svolal zástupce neolympijských sportů pan Filip Šuman, který je prezidentem České florbalové unie a zároveň místopředsedou olympijského výboru pro přidružené členy. Jedním z bodů jednání bude zcela určitě řešení výsledků voleb do OV a propad zástupců neolympijských sportů v těchto volbách.

Domnívám se, že průběh této VH nebude patřit mezi ty tzv. "splavné"

O všem podstatném Vás budu informovat v příštím týdnu.

František Nejedlo

Extraliga poolbilliardu po sedmém kole

Extraliga poolbilliardu po sedmém kole

David Žalman (MPC Pardubice) má jistou nominaci na ME 2013

Extraliga v poolbilliardu jednotlivců se hraje ve čtyřech disciplínách 8 ball, 9 ball, 10 ball a 14.1 nekonečná. Soutěž je dvoukolová a je uzavřená. Hráči se do ní musí probojovat přes oblastní soutěže a baráž. Disciplíny 8 ball, 9 ball, 10 ball hraje 32 hráčů, 14.1 nekonečnou 16 hráčů. Prvních šestnáct hráčů po dvou kolech postupuje v každé disciplíně na MR 2013, další v pořadí sestupují do jarní  baráže. Hráči na posledních čtyřech místech ztrácejí možnost hrát baráž a sestupují do příslušných oblastí. (V 14.1 nekonečné postupuje na MR 8 nejlepších a poslední dva hráči nemají možnost hrát baráž). První čtyři hráči v pořadí čtyřboje si vybojují nominaci na ME. Vítěz čtyřboje má ME plně hrazeno z prostředků ČMBS.

Extralize 2012 vládne reprezentant klubu MPC Pardubice David Žalman. Z odehraných sedmi kol pět vyhrál, jednou byl druhý. V druhém kole osmičky skončil na konci B strany pavouka. Zde se na něm projevila začínající chřipka. David odehrál v letošní extralize zatím 29 zápasů a prohrál pouze tři. Ve finále prvního kola osmičky s Honzou Janatou (BC Praha) 5:8, v druhém kole osmičky prohrál s dvojicí hráčů Casablancy Tábor, se seniory Petrem Kavanem 7:8 a s Honzou Suchánkem 3:6. David získal po sedmi kolech 246 bodů, na druhém místě je Jan Suchánek (Casablanca Tábor) s 168 body. Honza byl dvakrát druhý a dvakrát třetí. Třetí ve čtyřboji je Petr Urban (Duns Benátky) s 146 body. Čtvrtý je Jan Janata (BC Praha) s 145 body. David Žalman má tak obrovský náskok, že nemůže být dostižen.  Zbylí hráči Jan Suchánek, Petr Urban a Jan Janata mají rovněž jistou nominaci na ME 2013, protože pátý Jindřich Bohunek má 126 bodů. Na pořadu bude poslední disciplína 14.1 nekonečná. Zkušení hráči, kterými všichni tři jsou, si své zápasy pohlídají, aby o své umístění nepřišli.

Po skončení extraligy bude vánoční přestávka a pak začne v lednu 2013 kolotoč mistrovství republiky. Budou hrát všechny kategorie a všechny disciplíny. Leden a únor 2013 bude velkým svátkem poolbilliardu v ČR.

Bez titulku

Mistrovství republiky malý stůl volná hra

     Dne 3.11.2012 se ve Dvoře Králové nad Labem konalo Mistrovství České republiky ve volné hře na malém stole.

     Pořadatelem byl klub SKK Dvůr Králové nad Labem. Mistrem republiky se pro sezonu 2012 / 2013 stal Jan Frieda (jednotlivec ČMBS). Druhé místo obsadil Milan Bláha z BOPO Třebíč. Na třetím místě skončil Josef Kopl z TJ Billiard Žarošice a čtvrté místo obsadil Zdeněk Horáček z domácího SKK Dvůr Králové nad Labem. Všem gratulujeme a pořadateli děkujeme za uspořádání tohoto MR.
 

Bez titulku

Volby do ČOV proběhly 1.1.2012

Po šestnácti letech má Český olympijský výbor nového předsedu. Milana Jiráska podle očekávání vystřídal dosavadní místopředseda pro ekonomiku a marketing Jiří Kejval. Pětaosmdesáti hlasy z devadesáti jej zvolili delegáti pléna na zasedání v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově.

Plénum také zvolilo Kejvalovy čtyři nové zástupce. Místopředsedou pro sport se stal šéf ČSTV a majitel nymburského basketbalového klubu Miroslav Jansta, který vystřídal Františka Dvořáka, Kejvalovu dosavadní funkci místopředsedy pro ekonomiku a marketing přebírá předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. Místopředsedou pro olympismus se stal František Kolář, ředitel Olympijského studijního a informačního centra – dosud funkci zastával Josef Dovalil – a nově zřízenou pozici místopředsedy pro přidružené členství obsadí Filip Šuman, prezident České florbalové unie.

Jiří Kejval byl jediným kandidátem na funkci. „Olympijský výbor bude zastupovat sportovní prostředí vůči státu. Nic víc, nic míň,“ prohlásil nový předseda, který byl v mládí špičkovým veslařem, dodnes pravidelně sportuje a je také předsedou Českého veslařského svazu.

Jak by měl český sport postupovat, má Kejval jasno: „Musíme být jednotní, jedině tak můžeme uspět. Výdaje na sport nesmějí klesnout ve střednědobém výhledu pod 3 miliardy ročně. Chceme nový zákon o sportu a legislativu, která bude respektovat sport a vnímat olympijský výbor jako přirozené připomínkové místo. Aktuálním problémem dneška je pak 800 milionů, o které ministerstvo financí pokrátilo státní podporu sportu pro příští rok. Tyhle peníze nechceme ztratit, “ prohlásil Kejval, který je sám úspěšným podnikatelem. Nedávno se stal členem představenstva nizozemské interiérové společnost Royal Ahrend NV, která patří mezi tři největší výrobce kancelářského nábytku v Evropě.

Ihned po zasedání pléna se schází také nový dvacetičlenný Výkonný výbor ČOV. V něm zasedli například šéfové dvou největších českých sportů Miroslav Pelta (fotbal) a Tomáš Král (hokej), předsedkyně Českého klubu fair play Květa Pecková nebo předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanovský.  Jiří Kejval prosadil, aby vedení olympijského výboru vykonávalo své funkce bez nároku na honorář.

Nové obsazení mají  dvě komise ČOV (rozhodčí a revizní). Byl také zvolen ombudsman. Této funkce se zhostil dlouholetý předseda fotbalové disciplinárky Alexander Károlyi.

Předseda (jediný kandidát, volba aklamací, hlasují řadní i přidružení členové ČOV)

Jiří Kejval (85 pro, 0 proti, 1 se zdržel)

Místopředseda pro sport (jediný kandidát, volba aklamací, pouze řádní členové)

Miroslav Jansta (52-1-3)

Místopředseda pro ekonomiku a marketing (jediný kandidát, volba aklamací, pouze řádní členové)

Libor Varhaník (48-2-5)

Místopředseda pro olympismus (tajná volba, řádní členové)

František Kolář (32 hlasů)

Místopředseda pro přidružené členství (tajná volba, přidružení členové)

Filip Šuman (18 hlasů)

Výkonný výbor ČOV

(řazeno abecedně, tajná volba, řádní i přidružení členové)

VV má 20 členů, předseda a místopředsedové jsou členy VV automaticky.

Petr Baroch (střelectví), Karel Bauer (jachting), Josef Dovalil (ČOA), Zdeněk Ertl (SSS), Zdeněk Haník (volejbal), Petr Hulinský (taekwondo WTF), František Janda (šerm), Tomáš Král (hokej), Roman Kumpošt (lyžování), Květa Pecková (ČKFP), Miroslav Pelta (fotbal), Jaroslav Pollert (kanoistika), Jozef Regec (cyklistika), Oldřich Svojanovský (ČOA), Robert Změlík (individuální člen)

Revizní komise

Předseda (jediný kandidát, volba aklamací, hlasují řádní i přidružení členové ČOV)

Jan Létal (72-0-1)

Členové (řazeno abecedně, tajná volba, řádní i přidružení členové)

Zdeněk Bříza (MŠMT), Petr Ditrich (baseball)

Rozhodčí komise

(řazeno abecedně, tajná volba, řádní i přidružení členové)

Členové 

Vladimír Balaš (lední hokej), Vít Horáček (plavání), Jan Morávek (individuální člen), Martin Procházka (individuální člen), Lukáš Trojan (veslování)

Náhradníci

Gerhardt Bubník (krasobruslení), Petr Slepička (individuální člen)

Ombudsman

(jediný kandidát, volba aklamací, hlasují řádní i přidružení členové ČOV)

Alexander Károlyi (72-0-1)

 


Funkční období zvolených funkcionářů jsou 4 roky. Ombudsman je volen na 6 let 

Miss 2012

Sedmnáctý ročník turnaje paní a dívek s volbou Miss Billiard

Turnaj paní a dívek s volbou Miss Billiard je soutěž ženského půvabu a krásy, kterou již po sedmnácté pořádal klub Harlequin Praha 10. Volila se nejkrásnější hráčka kulečníku – ovšem bez ohledu na výsledek kulečníkového turnaje. Startovat tedy mohla každá dívka a paní, která měla zájem se stát nositelkou titulu Miss Billiard 2012. Soutěžilo se už po sedmnácté a podruhé po sobě se náročného pořadatelství ujala Agentura Apsara a kulečníkový klub Harlequin Praha 10.

U zrodu této prestižní akce stál v roce 1996 Pavel Halamka, viceprezident sekce poolbilliardu. Ten byl samozřejmě na všech 17 ročnících. Ve startovním poli rovněž po sedmnácté nescházela hráčka Besedy Lovosice Miluška Pavlasová (byť jí poněkud přibylo nepatrných vrásek). Role hlavního rozhodčího a zpracování výsledků se opět bezchybně ujal Robin Vladyka.

Hlavní kulečníkový turnaj:
Do hlavního kulečníkového turnaje se přihlásilo třináct hráček. Ve startovním poli nescházela mistryně Evropy Veronika Hubrtová (Harlequin Praha). Ta byla zároveň největší favoritkou turnaje. Rovnocennými soupeřkami jí měly být Hana Kaslová, Eva Mašková (obě BC Praha), Simona Příbanová (Harlequinu Praha) a Dana Paulová, dříve Knedlhansová (Balabuška Praha). Z této pětice hráček se dala očekávat vítězka celého klání, což nakonec byla po velmi vyrovnaných zápasech Hana Kaslová. Jak se vyvíjel turnaj se můžete podívat, soubor je přiložen na konci článku.

Soutěže pro porotu:
Pro porotu bylo připraveno celkem pět soutěžních klání, a tak se stále něco dělo. Porotci soutěžili v laserové střelbě, pokeru, golfu, ping pongu a samozřejmě v kulečníku.

Tři soutěže plně ovládl zástupce společnosti Golf Arts Matěj Bárta. Byl nejlepší v pokeru, laserové střelnici a v golfu. Turnaj ve stolním tenise vyhrál Ivan Courton (Advokátní kancelář Courton ) a soutěž v kulečníku Pavel Schreiber (Fotolab). Výborně soutěžily i ženy z poroty. V stolním tenise Ivanka Resová (3. místo) a v laserové střelnici Monika Riedlová (2. místo).

Doprovodný kulečníkový turnaj pro amatérské hráčky:
Dívky, které neměly zájem se účastnit hlavního kulečníkového turnaje, měly možnost hrát turnaj příchozích. Sešlo se jich celkem 26. Po čtyřech hodinách úporných bojů zvítězila dívka z Ostravy, studující v Praze, Tereza Skoumalová. Získala jako hlavní cenu láhev vynikajícího vína v hodnotě přes tisíc korun.

Soutěž Miss Billiard 2012:
Porotci měli možnost vidět dívky při hře v obou turnajích a vybírat favoritky do soutěže Miss Billiard 2012. Místo promenády v plavkách se děvčata předvedla v pózách u kulečníkového stolu. Před vyhlášením vítězky vystoupila se svým unikátním programem mistryně světa a dvojnásobná mistryně Evropy v dog dance Vanda Gregorová s fenkou Brendou.

V hlavní soutěži se druhou vicemiss stala vítězka doprovodného kulečníkového turnaje Tereza Skoumalová, první vicemiss byla zvolena Ivana Courtonová.

Titul Miss Billiard 2012 získala devatenáctiletá Aneta Roučková.

Při předání šerpy se zaskvěl Zdeněk Podhůrský, který ji navlékal nové miss čtyřikrát. Tak se mu chvěly rozrušením ruce, že se mu stále nedařilo nasadit ji správně:-).

Miss Billiard 2012:
Miss Billiard 2012 se stala Aneta Roučková, svobodná sympatická devatenáctiletá studentka posledního ročníku SŠ. Pochází z jižních Čech (z Vodňan) a po ukončení střední školy by ráda pokračovala dál ve studiu. Ráda sportuje, např. in-line brusle, plavání, snowboarding a po tomto turnaji se možná pustí i do kulečníku!

Závěrem:
Turnaj paní a dívek s volbou Miss Billiard 2012 je prestižní akce, která přiláká každoročně několik desítek zajímavých hostů, kteří v budoucnu mohou pomoci kulečníku. Rád bych zde poděkoval těm, kteří pomáhali při této akci. Obsluze klubu Harlequin, a to Janě Jirouškové, Janě Horové, Veronice Pilařové, Tereze Labounkové a Majdě Radkovské. Dále Ivance Tvrzníkové, Michalu Sjatkovskému, Petrovi Fikaisovi a Robinu Vladykovi.

Tento ročník se stal jedním z nejúspěšnějších. Při slavnostním vyhlášení tleskalo nejlepším a nejhezčím ženám celkem na 120 hostů!

Zaznamenal: Pavel Halamka

Hlavním pořadatelem této události byly Českomoravský billiardový svaz, Agentura Apsara a kulečníkový klub Harlequin Praha 10.

Partnery soutěže byly: Fotolab, Panský dům Chotěboř, Zámek Štiřín, Raiffeisen bank, Advokátní kancelář Courton, Golf Arts, Victoria Ag Art, Terinvest, Retro café Praha, Auto Staiger, Petr Mandlík, Kasa.cz, Hromada Slev.

Marek Faus

Mistrovství ČR velký stůl kádr 47/2

Dne 20-21.10.2012 se konalo v Prostějově MČR v kádru 47/2 na velkém stole.

Pořadatelem mistrovství byl klub TJ Kulečník Prostějov, který se postaral o bezproblémový průběh turnaje a patří mu tak veliký dík a uznání za skvěle odvedenou práci.

 Mistrem ČR pro rok 2012 v disciplíně K 47/2 VS se stal Faus Marek z SC Billard Centrum Praha. Druhé místo obsadil Böhm Pavel z AKK Brno. Na třetím místě se umístil Ziogas Janis z TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou a čtvrté místo obsadil  Bača Adam z TJ Sokol Žižkov. Všem účastníkům patří poděkování za korektní zápolení a vítězům zasloužená gratulace.
 

Bez titulku

Prezentace Jiřího Kejvala

Včera 18.10.2012 se od 18 hodin uskutečnilo neformální setkání delegátů pléna ČOV a dalších hostů, jejichž hostitelem byl JIří Kejval.

      Setkání proběhlo v loděnici VK Slavia Praha ( klub olympijské vítězky Mirky Knapkové) a jeho hlavní náplní bylo seznámení pozvaných hostů s představou Jiřího Kejvala o směřování českého sportu. Jiří Kejval, jako jediný kandidát na post předsedy ČOV, na následné čtyřleté volební období, zdůraznil zejména potřebu jednoty českého sportu a zároveň potřebu jediné organizace, zastupující český sport směrem ke státu. Uvedl, že sport není pouze zájmovým doplňkem, ale fenoménem, který je nedílnou součástí našeho každodenního života. Vyčíslil přínos sportu pro českou ekonomiku a zároveň poukázal na mizivé procento, které stát do sportu vrací. Vycházel přitom ze studie firmy KPMG.

       V dalším průběhu setkání nastínil novou strukturu ČOV a představil svůj tým pro volby do ČOV. Na závěr poprosil přítomné o podporu svého týmu ve volbách do ČOV, které proběhnou 1.11.2012 (seznam - viz příloha)

       Prezentace Jiřího Kejvala působila jako prezentace někoho, kdo ví co chce. Cesta spojení a sjednocení sportu však bude velmi dlouhá (zejména řešení historických přehmatů). Stejně složité bude zabezpečení vícezdrojového financování sportu a hlavně ekonomické stability českého sportu.Co všechny tyto změny budou konkrétně znamenat pro náš sport, ukážou až následující roky.

Project European ABC

Project European ABC

Další schůzka v rámci evropského projektu bulharského billiardového svazu, ve kterém je partnerem i Českomoravský billiardový svaz, proběhla v polském dvousettisícovém středisku Kielce ve dnech 5. – 7. října 2012. Setkání proběhlo při příležitosti konání světového turnaje ze série World Pool Masters.

Setkání se zúčastnili zástupci domácího polského, dále rumunského, bulharského a slovenského billiardového svazu. ČMBS zastoupil Martin Volf. Původní téma semináře, které se týkalo komunikace a spolupráce s neziskovými organizacemi a jejich postavení v jednotlivých zemích, se vzhledem k hostitelství významného světového turnaje zúžilo na přednášku o podmínkách, za kterých lze takto významný turnaj uspořádat.

Nechyběl výčet organizačních a vyjednávacích informací. Účastníci měli možnost prohlédnout si zázemí celého turnaje, včetně televizního přenosového vozu a místnosti určené pro rozehrání hráčů. Zajímavostí je, že v Polsku existuje ministerstvo sportu, takže pořadatelé mohli o záštitu požádat vrcholného politického představitele, díky čemuž opět stoupne prestiž poolbilliardového sportu v Polsku.

Jak již informoval Robin Vladyka ve svých předchozích reportážích, polský svaz řeší diametrálně jiné problémy, než svazy zemí zbylých účastníků tohoto evropského projektu. Stejně tak ale například rumunští zástupci potvrdili, že od vlády dostávají slušnou dotaci na rozvoj billiardového sportu. Postrádají ovšem kvalitnější organizační zázemí, aby si na pořádání podobného turnaje mohli troufnout. V Bulharsku jsou podobně jako u nás problémem jak finance, tak úzká členská základna závodních hráčů.

Po zbytek dne mohli účastníci na pozvání ředitele celého turnaje sledovat společně s ostatními diváky zápasy nejlepších světových hráčů.

Martin Volf

Bez titulku

Olympijské listy a blížící se volby do ČOV

Vyšly nové olympijské listy, které jsou přílohou této zprávy. Chtěl bych upozornit na blížící se termín voleb do čela ČOV.

Šéf Českého veslařského svazu Jiří Kejval je jediným kandidátem na předsedu Českého olympijského výboru (ČOV), který se bude volit ve čtvrtek 1. listopadu. V minulých čtyřech letech Kejval zastával v ČOV funkci místopředsedy pro ekonomiku a marketing.  

O místa čtyř místopředsedů usiluje devět kandidátů. Pozici místopředsedy pro sport chce obsadit první muž ČSTV Miroslav Jansta, o pozici místopředsedy pro ekonomiku a marketing se uchází šéf atletického svazu Libor Varhaník. O funkci místopředsedy pro olympismus se utkají starostka České obce sokolské Hana Moučková, místopředseda ČSTV Marek Hájek a ředitel Olympijského studijního a informačního centra František Kolář. 

Jednou ze zásadních změn bude poprvé volba místopředsedy ČOV pro přidružené členství. 

Na nově zřízenou pozici místopředsedy pro přidružené členství kandidují předseda Sdružení sportovních svazů České republiky Zdeněk Ertl, prezident České florbalové unie Filip Šuman, předseda České unie bojových umění Slavomír Svoboda a generální sekretář České asociace sport pro všechny Miroslav Zítko.    

Zdroj: ČTK 

PROJECT EUROPEAN ABC

PROJECT EUROPEAN ABC

Další mítink tohoto projektu byl v Bratislavě 13. - 15.9. 2012. Tentokrát byl program zaměřen hlavně na financování svazů a jejich vzájemné srovnání.

V první fázi se porovnávalo co vlastně jednotlivé svazy všechno financují a jaký mají majetek. Pro představu - vlastní kancelář, vybavení kanceláře, vybavení sportovní (stoly apod), investice do PR článků profesionální činovníci apod.. Seznam je na konci článku v samostatném dokumentu.

V druhé fázi se vypočítávalo, jaké jednotlivé svazy mají zdroje příjmů, například jaké byly dotace pro poslední rok, jak jsou strukturovány členské příspěvky, kolik přispívají sponzoři, vstupy do turnajů apod.

Bylo to velice zajímavé, nicméně všechny svazy, kromě Polska, měly velice podobné uspořádání, jak příjmů tak výdajů. Polsko je někde úplně jinde než ostatní svazy a řeší tam odlišné věci. Ve zkratce mohu říci, že zatímco my (ČR) a ostatní svazy řeší jak získat peníze a zvětšit členskou základnu, poláci řeší jak velkou členskou základnu zabezpečit po vzdělávací a organizační stránce.

Ještě jedna zajímavost: v ČMBS jako v jediném svazu platí členské příspěvky pouze kluby, všude jinde platí jak kluby, tak hráči.

Další schůzka bude ve Polsku, ve dnech 7. - 9. 10. 2012, zároveň se hraje World Pool Masters, Kielce.

Robin Vladyka

Jak zveřejňovat regionální výsledky

Vážení sportovní přátelé, vkládám informaci, kterou jsem obdržel od ČSTV.

 Zveřejňování informací o sportovních událostech všeho druhu prostřednictvím sdělovacích prostředků je a bude pro sportovní prostředí vždy zajímavé a potřebné. V současnosti má v celostátních médiích šanci získat prostor v tištěných periodikách nebo volný vysílací čas pouze úzký okruh sportů a to jen ve vrcholových a profesionálních soutěžích. Krajské a regionální soutěže, základní sport na soutěžní i nesoutěžní úrovni, ale i vrcholový sport „malých“ svazů musí o svůj prostor bojovat a velice draze za něj platit. Jedinou výjimkou je regionální sport, který dostává s postupem času více prostoru v regionálních médiích nebo v regionálních přílohách celostátních novin a na internetových portálech.

Příznivou zprávou pro sportovní subjekty je rozšíření internetového zpravodajského portálu PRVNÍ ZPRÁVY, www.prvnizpravy.cz o regionální zpravodajství, a to včetně reportáží a informací ze sportovního prostředí. Přináší tak možnosti pravidelného zveřejňování zpráv, informací a reportáží ze sportovního dění každodenně se odehrávajícího ve městech a obcích.

Redakce zpravodajství uvítá pravidelnou spolupráci s krajskými i regionálními zástupci sportovního prostředí, se zpravodaji sportovních svazů, klubů a s pořadateli pravidelných i nepravidelných sportovních akcí. Příklad podoby regionálního sportovního zpravodajství lze shlédnout na příkladu zde: http://www.kralovehradeckenovinky.cz/zpravy.php?filter_type=sport.

Kontakt redakce regionálního zpravodajství hledejte vždy na posledním řádku internetové stránky příslušného regionálního zpravodajství a dle svého zájmu zjistěte možnosti a způsoby, jak navázat pravidelnou nebo příležitostnou spolupráci.

 

Mládežnický turnaj v Pardubicích

Maple pool club Pardubice pořádá první ročník turnaje pro kategorii kadeti a junioři.

Dne 24.11.2012 proběhne v Pardubicích turnaj v disciplíně 8 ball. Všechny potřebné informace jsou obsaženy v příloze této zprávy. VV ČMBS drží pořadatelům prvního ročníku palce a pevně doufá ve zdárné pokračování v dalších letech.

Za VV ČMBS

František Nejedlo

Bez titulku

Zpravodaj ČSTV

V příloze naleznete zpravodaj ČSTV. Jako bod číslo 9 je zmíněn solidární fond svazů, ze kterého prostředky obdržel i náš svaz.

Bez titulku

Přerovská výzva

Možná někteří z vás obdrželi tzv. "Přerovskou výzvu" (viz příloha), kterou zástupci TJ Přerov rozeslali na kluby a regionální sdružení ČSTV. Mrzí mě, že toto své prohlášení nerozeslali i na republikové sportovní svazy, přestože se jich v nemalé míře týká.Na diskuzním fóru sekce poolbilliard jsem byl požádán o mé vyjádření se k této problematice.

Zájmy sportovců v ČSTV hájí zástupci tzv. komory svazů (sportovní republikové svazy) a komory TJ (oddíly TJ a regionální sdružení ČSTV). Donedávna dvokomorovým a dnes již pouze jednokomorovým volebním systémem. Pravdou zůstává, že privilegium přerozdělovat státní dotace již nepřináleží Českému svazu tělesné výchovy (který se údajně znevěrohodnil v očích současné vlády), ale přímo příslušnému ministerstvu, které odmítlo dotovat komoru tělovýchovných jednot jako neadresnou. Na poslední VH ČSTV v Nymburce bylo představeno tzv. Servisní centrum sportu (viz příloha), které by do budoucna mělo plnohodnotně nahradit služby poskytované regionálními sdruženími ČSTV (krajské a okresní sdružení ČSTV). Byl zde nastíněn způsob možného financování sportu po této linii a z posledního zápisu porady sekretářů svazů je  patrné, že již proběhla první jednání na MŠMT o možném způsobu dotování tohoto Servisního centra sportu.

V nedávné době byl též rozeslán velmi podrobný návod (je zveřejněn mj. i na stránkách ČOV), jak si oddíly mohou zažádat o dotace samostatně a přímou cestou. Byly zveřejněny i tabulky, ve kterých bylo poukázáno na navýšení částek do rozpočtů příslušných obcí a měst v jednotlivých regionech. Jde nepochybně o mnohem náročnější způsob získání finančních prostředků, než tomu bylo doposud jednoduchou přímou dotací z ČSTV, který navíc nutil všechny ke správnému a včasnému vyúčtování státních dotací. Přesto si myslím, že snaha získat nějaké větší peníze do sportu, přinesla své plody, které přinesou zcela jistě i ovoce do klubů a následně do servisních organizací.

Dalším hlavním atributem, který je zmiňován ve "výzvě", je členská základna (1,5mil.). Nechci polemizovat o tomto čísle, ale domnívám se, že značné procento z této základny je registrováno i ve sportovních svazech. Navíc tamtéž zmiňovaní "rekreační sportovci" mají své další organizace, které jsou státem přímo dotovány ( Sport pro všechny, Rekreační sport, Sokol atd.).

Napíšu malý příklad z TJ Vltava v Českých Budějovicích. Když jsem hrál za TJ Vltava volejbal, byl jsem registrován jak pod TJ Vltava, tak pod Českým volejbalovým svazem. Stejnými členy jmenované TJ Vltava byli i fotbalisté, hokejbalisté, házenkáři, badmintonisté a další sporty. Všichni byli zároveň i členy svých národních svazů a TJ Vltava i svazy, si na tyto "své" členy uplatňovali dotace.

Samostatnou kapitolou, která může být jedním z důvodů sepsání výzvy, jsou mzdy zaměstnanců v jednotlivých tělovýchovných jednotách a regionálních sdruženích ČSTV. Tito placení zaměstnanci jezdili též hlasovat na VH ČSTV. Pro co by jste hlasovali vy, pokud by jste na tom byli finančně zainteresováni? Jak by jste se stavěli k odstavení se od toku peněz? Nezpochybňuji potřebu regionálních sdružení, ani tradici  tělovýchovných jednot, ale domnívám se, že jejich hlavní činností musí být hlavně technické a organizační zabezpečení sportu. Souhlasím s potřebou starat se o "kluky v teplákách", rozvíjet rekreační sport a podporovat i ty, kteří nikdy nebudou sportovními profesionály. Ale to přece dělají všechny sportovní svazy, včetně toho našeho.

Myslím si, že udržení stávajícího systému TJ a regionálních sdružení, je nelogické a kontraproduktivní. Mnohem více pozitiv nalézám ve výše zmiňovaném Servisním centru sportu, kam se tato sdružení mohou zapojit.

František Nejedlo

PROJECT “EUROPEAN ABC (ACADEMY FOR BILLIARD CHAMPIONS)

PROJECT “EUROPEAN ABC (ACADEMY FOR BILLIARD CHAMPIONS)

V Bulharsku vznikl nový projekt, který se zabývá vzděláváním a mezinárodní spoluprací v oblasti kulečníku (poolbiliardu). Na tento projekt získala bulharská agentura peníze od EU.

Zahajovací schůzka byla v dubnu, ze strany ČMBS se zúčastnil Robin Vladyka. Na schůzce byly dohodnuty termíny a místa konání jednotlivých vzdělávacích mítinků. Schůzky se zúčastnili zástupci pěti zemí – pěti svazů. Bulharsko, Rumunsko, Česká republika, Slovensko a Polsko.

Bylo dohodnuto, že bude celkem šest setkání, na každém budou dva účastníci ze zahraničí a osm z pořádající země. Poslední termín není vzdělávání, ale turnaj, kterého se zúčastní pět hráčů z každé země.

Již se uskutečnila první vzdělávací schůzka, která byla v Bukurešti, za ČMBS se zúčastnil Kristian Walach a Robin Vladyka a druhá v ČR, kde se účastnil Robin Vladyka, František Nejedlo, Kristian Walach, Daniel Pokrývka, Michal Sjatkovský, Dávid Erös. Další budou v Burgasu (Bulharsko), Polsku a Slovensku.

Odkazy na informace o tomto projektu:

http://ec.europa.eu/sport/preparatory_actions/results-eac-18-2011_en.htm

http://ec.europa.eu/ceskarepublika/press/press_releases/11_1314_cs.htm

http://ec.europa.eu/sport/preparatory_actions/documents/annexe-i-102.pdf

Federal Cup 2012

První ročník mezistátního utkání mezi Českou republikou a Slovenskou republikou  FEDERAL CUP 2012  vyhrál český tým poměrem 13:8, když vedení 10:8 po individuálních zápasech dovedl do vítězného konce a celkový výkon zvýraznil jasnými vítězstvími ve všech třech utkáních dvojic. Nejlepším hráčem se stal Bohdan Ivanec, který jako jediný účastník vyhrál všechny své zápasy, v tom i proti nejlepšímu slovenskému seniorovi Romanu Sedmíkovi. Slovenskou "jedničku" Jakuba Koniara připravil o možnost čistého skóre hned v úvodním kole překvapivým vítězstvím 8:4  Honza Suchánek, jeho protějšek na naší straně Michal Gavenčiak se o neporaženost připravil v posledním kole prohrou právě s Jakubem.   

Plénum ČOV

 Český olympijský výbor

 Dne 28.6.2012 v 18:30 hodin se uskuteční zasedání Pléna ČOV v Malé dvoraně Národní galerie v Praze.

Hlavním bodem programu bude nominace české výpravy na Hry XXX.olympiády v Londýně. Část z tohoto zasedání bude přenášet Česká televize(ČT4). Věřme, že nominace bude úspěšná a naše výprava se z Londýna vrátí s cennou sbírkou kovů. Náš svaz bude na tomto zasedání zastupovat František Nejedlo. Toto Plénum ČOV  je poslední před podzimním volebním. Právě podzimní zasedání je dalším odrazovým můstkem pro restruktualizaci českého sportovního prostředí. ČOV se má do budoucna stát střešní organizací pro celé sportovní spektrum v ČR. 

Aktivita Seznam

V rámci aktivity společnosti Seznam.cz a.s. k propagaci profesních organizací a jejich členů/partnerů se připravuje prezentace ČMBS a jeho členských klubů. Žádáme proto všechny kluby, které mají zájem o prezentaci na serveru seznam.cz, aby co nejdříve zaslaly na info@cmbs.cz tyto informace (tučně jsou vyznačené povinné údaje vyžadované poskytovatelem): název klubu, IČO, DIČ, telefon + typ telefonu (telefon/mobil/fax) (možno uvést až 3 různá čísla), e-mail, www stránky, obec, část obce, ulice + čp/čo, PSČ, GPS-souřadnice N+E, popis činnosti (max. 250 znaků). Kluby s chybějícími povinnými údaji nebudou zveřejněny. Kluby budou prezentovány ve formě standardního neplaceného zápisu fy Seznam.cz pod logem ČMBS.

Starší
Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.   |   Více informací   |   
Více informací   |