Zapomněli jste heslo?

Jan Dvořáček podruhé mistrem ČR ve 5-pins

29.11.2023

Polovinu odehraných republikových šampionátů v disciplíně 5-pins vyhrál hráč ostravského klubu Jan Dvořáček. Při příležitosti čtvrtého ročníku porazil ve finále, hraném v jabloneckém klubu, jmenovce Václava Dvořáčka z Kladna v poměru 3:1 na sety. Stejné složení měl 2. republikový šampionát. V něm Honza otočil vývoj z 2:0 na konečných 2:3. Vývoj letošní ho finále byl odlišný. Vašek sice srovnal na 1:1. Koncovku třetího a čtvrtého setu lépe zvládnul Honza. Třetí místo obsadili obhájce titulu domácí Jan Hudák a kladenský Petr Markup.

Celkem 20 hráčů se sjelo do jabloneckého klubu, který prvně hostil republikový šampionát v disciplíně 5-pins. Hlavní část byla rozlosována pro 16 hráčů a tak ze tří tříčlenných kvalifikačních skupin postupovalo celkem 5 hráčů do mezi šestnáctku nejlepších. Z kvalifikační skupiny A postoupili ostravský Rostislav Skořupa a domácí Kamil Šolc. Z Béčka kladenský Jan Suchopárek a domácí Petr Kuna. A ze skupiny C postoupil domácí Petr Lochman.

Hlavní soutěž byla rozdělena do pátku a soboty a bylo na programu celkem 12 kol. Hrálo se na dva vítězné sety do 60-ti bodů. Skupinu A vyhrál Václav Dvořáček a to bez ztráty bodu. Druhé postupové místo si zajistil Vít Pechman a to zejména díky výhře nad Adélou Kurečkovou. Pechman totiž porazil domácího Šolce. Adéla sice vyhrála první set nad Václavem Dvořáčkem. Favorit ale překvapení nepřipustil a zápas otočil na svoji stranu.
Ve skupině B suverénním způsobem vykročil Jan Hudák za obhajobou mistrovského titulu. Všechny tři zápasy vyhrál v poměru 3:0. Do boje o druhé postupové místo lépe vkročil Hajný. V prvním zápase porazil Jiřího Pechmana 2:0 na sety. Cestu za postupem mu ale zkomplikoval domácí Petr Kuna. V prvním setu vzájemného zápasu vyhrál 57:60. Ve druhém vedl již 59:38. Hajný ale mocně otočil 12-ti a 10-ti body, set vyhrál a následně i celý zápas. Kuna díky výhře nad Pechmanem obsadil konečné třetí místo.
Nejzapeklitější průběh měla skupina C. V souboji klubových kolegů z Ostravy již podruhé v řadě porazil s 5-pins začínající Rostislav Skořupa Jana Dvořáčka. A to, když zápas otočil z 1:0 na 1:2. Skořupa následně porazil Jana Truhláře taktéž 2:1 na sety. Truhlář prohrál i svůj první zápas a to s Robertem Wolfem v poměru 2:0. Truhlář tak byl mimo hru o postup. Dvořáček ve zbylých zápasech s Wolfem a Truhlářem nezaváhal a oba vyhrál 2:0. Měl tedy 4 body a zejména vyšší rozdíl setů než Wolf se Skořupou. Pro Skořupu se situace zdánlivě vyvíjela dobře. Ve vzájemném zápase s Wolfem vyhrál první set 60:51. Nepovedla se mu ale koncovka druhého setu. Vedl 59:54. Nakonec ale prohrál 59:60. Ve třetím setu jasně zvítězil Robert Wolf 23:60 a připsal si taktéž druhou výhru ve skupině. Došlo tedy k zajímavé situaci. Wolf i Skořupa měli krom shodného počtu bodů taktéž shodný počet 1 rozdílu setů. Skořupa dosáhl sice vyššího ratia (poměr nahraných bodů vůči bodům soupeřovým). Ve 5-pins ale v takovýto moment rozhoduje vzájemný zápas. A ten Wolf vyhrál 2:1 a zajistil si tedy postup mezi osm nejlepších.
Ve skupině D si trochu překvapivě postup ze druhého místa zajistil domácí Petr Lochman a to na úkor klubového kolegy Pavla Svobody. Svoboda prohrál úvodní zápas s Lochmanem 2:0. Poté sice porazil kladenského hráče Suchopárka 2:1. Lochman ale stejným poměrem Suchopárka porazil také. A tak Svoboda musel nutně porazit v posledním zápase skupina Petra Markupa. Markup ale potvrdil roli vítěze skupiny a zvítězil 2:0.

Do čtvrtfinále se tak probojovala kompletní čtveřice, která nás v zkraje listopadu reprezentovala na světovém šampionátu národních týmů v rakouském Hall in Tirol a obsadila krásné 8. místo. No a tato čtveřice nepřipustila ve čtvrtfinále MČR žádné drama a shodně své soupeře porazila v poměru 3:0 na sety.

Nedělní semifinále proti sobě svedlo poslední dva republikové šampiony Jana Hudáka a Jana Dvořáčka. Do tohoto zápasu spolu sehráli celkem 9 zápasů. Pět vyhrál Hudák, čtyři Dvořáček. Vývoj tohoto zápasu byl ale jednoznačný. Dvořáček vyhrál 3:0 na sety. Semifinalisté druhého zápasu na svůj první na mistrovský titul čekají. Oba byli finalisty posledních dvou ročníků. Svůj druhý postup do finále si zajistil Václav Dvořáček. Průběh byl obdobný jako na vedlejším stole.

Vstup do finálového zápasu lépe vyšel Janu Dvořáčkovi. Zvítězil 35:60. Zbylé sety již byly o poznání vyrovnanější. Ve druhém setu se Honza dostal do vedení 50:54. Vašek ale otočil na konečných 60:54. Třetí set skončil stejným poměrem. Avšak pro Honzu. Ujal se vedení 1:2. Ve čtvrtém setu vedl Vašek 55:49. Pak ale celkem třikrát nepřipsal ani bod. Honza otočil na 55:59. Vašek zejména při svém posledním strku měl šanci zápas poslat do pátého setu. Avšak neshodil ani figurku. Honzovi již stačil zahrát klasický karambol. A tak se nesoustředil na shazování, vzpomněl si na technické, zahrál doublé do kopce a mohl slavit zisk mistrovského titulu.

Tři republikové mistry tak evidujeme za čtyři ročníky MČR v disciplíně 5-pins. Úvodní šampionát vyhrál Rudolf Bílek. Druhý a čtvrtý Jan Dvořáček, třetí Jan Hudák.
Republikový šampionát byl také nominačním turnajem na blížící se evropský šampionát. Tato devítidenní akce, kde se bude hrát turnaj žen, bialthlonu, smíšených dvojic, jednotlivců a národních týmů, je na programu v termínu 13. až 21. ledna na ostrově Sardinia v městě Calangianus.

Závěrem patří poděkování pořádajícímu jabloneckému klubu a všem jeho partnerům.

Výsledky turnaje
Konečné pořadí

Záznamy zápasů

Další Hlavní zprávy

Radek Novák počtvrté republikovým šampionem

15.4.2024

Nejlepší sezonu na domácí scéně zažívá Radek Novák. O uplynulém víkendu dokázal v Havířově tento brzy sedmačtyřicetiletý pražský rodák získat svůj čtvrtý republikový titul v kategorii jednotlivců v trojbandu na závodním stole, kde ve finále porazil brněnského Martina Boháče. Zároveň byl letos členem vítězného kladenského družstva Extraligy a vítězem seriálu Velkých cen. Navázal tak na sezonu 2021/2022, která byla z pohledu domácích výher totožná. Tuto sezonu ale vyšperkoval dalším milníkem. Generální průměr přes 1,200 ze 44 zápasů a téměř 1500 kvart. To se ještě Radkovi nepovedlo.

BC LakoPlast republikovým mistrem týmů v TD na MS

8.4.2024

2011. V tomto roce se naposledy radoval „český“ tým z výhry v soutěži týmů tříčlenných družstev v technických disciplínách na malém stole. Tehdejší SKP Ústí nad Labem v sestavě Vedral-Březina-Hroník získalo titul a to až na vyšší GPD po remíze 9:9 ve finálovém utkání proti BC Bohumín. Od té doby se radovaly pouze moravské týmy. 3x BC Bohumín, pak 5x BC Ostrava a poté znovu 3x BC Bohumín. Až do letošní sezony. Jarní posila A týmu ústeckého klubu BC LakoPlast hradecký Martin Mrkvička byl velkým trumfem pro boj o zisk tohoto titulu. V kombinaci s Martinem Vedralem a Vlastislavem Tautermanem neměli soupeři v play-off dlouhodobých zemských soutěží velké šance na úspěch. Ve finále tato sestava po vůbec nejlepším výkonu celé sezony GPD 99,83 deklasovala TJ Náchod v poměru 16:2 .

Radek Novák počtvrté v řadě vítězem seriálu VC. Letos s GP 1,280!

2.4.2024

Letos ze šesti turnajů seriálu Velkých cen 4 vyhrál, jedenkrát byl třetí a jeden nehrál. Suverénně tak Radek Novák počtvrté v řadě vítězí v celkovém pořadí seriálu Velkých cen v trojbandu na velkém stole. V konečném pořadí, ve kterém se škrtá nejhorší výsledek, získal Radek 186 bodů. Ve finále 6. turnaje, který se odehrál na Kladně, byl ve 12. konfrontaci Marcel Dirn neblíže první výhře nad Radkem. Zápas hraný do 35-ti bodů skončil na 31 náběhů remízou. V rozstřelu se radoval Radek po výhře 3:2. Radek celé sérii kraloval o třídu. Z posledního turnaje zahrál generální průměr 1,230. Z celé soutěže, svých pěti účastí na turnajích, zahrál Radek skvělý generální průměr 1,280! Vůbec nejlepší kdy kdo v tomto seriálu u nás zahrál. V celkovém pořadí letošního seriálu druhý Marcel na Radka ztratil propastných 43 bodů.

ROYAL TOUR I

Bývalý ProTour hráč Stephen Kershaw vyhrál snookerový turnaj ROYAL TOUR I v Napajedlech.
Radek Novák v Prostějově vyhrává 3. Velkou cenu sezóny

27.2.2024

V letošní sezoně se zúčastnil čtyř Velkých cen z pěti. Tři vyhrál, jednou obsadil třetí místo. A pokud nastoupí do poslední šesté Velké ceny, která je na programu o Velikonocích na Kladně, tak jej již nikdo nemůže připravit o v pořadí čtvrté po sobě jdoucí celkové vítězství v seriálu Velkých cen. V Prostějově porazil  v repríze finále letošní druhé Velké ceny Radek Novák Vladimíra Starečka z Havířova v poměru 33:35 na 33 náběhů. Třetí místo obsadil na turnaji skvěle hrající Jiří Přeček společně s Pavlem Starečkem.

Mezinárodní školení rozhodčích ve 5-pins

19.2.2024

V sobotu 17. února se v Praze na Žižkově uskutečnilo mezinárodní školení rozhodčích v disciplíně 5-pins. Účastnilo se celkem 11 rozhodčích z pěti federací evropské billiardové federace CEB. Školitelem nebyl nikdo jiný než Ital Luca Marzio Garavaglia. Mistr své země v této disciplíně, učitel mnoha evropských hráčů a také bývalý člen vedení CEB.

Sedmnáctý titul pro Fause v kádru 47/2

19.2.2024

Brzy padesátiletý Marek Faus obhájil republikový titul v disciplíně kádr 47/2. V této disciplíně triumfoval již posedmnácté, celkem se jedná o jeho dvaašedesátý titul v dospělé kategorii na velkém stole. Na zisk tohoto titulu se ale pořádně nadřel. Ve finále čelil svému vrstevníkovi a taktéž brněnskému rodákovi Martinu Boháčovi. Faus šel do finále povzbuzen semifinálovým výkonem na 3 náběhy. Finálovým zápasem se ale protrápil. Boháč v zápase po 14. náběhu vedl již 70:151. Do vítězného konce ale zápas nedotáhl. V nervózním závěru byl potrestán za svou chybu, kdy mu při massé nedojela koule. Faus nabídnutou šanci využil, dohrál 64 body a zvítězil 200:180 na 19 náběhů.

Marek Faus mistrem ČR v kádru 71/2 s GP 29,63

5.2.2024

Devatenáctý republikový titul v disciplíně kádr 71/2 přidal o uplynulém víkendu do své sbírky Marek Faus reprezentující SK Billard Centrum Praha. Ve finále 31. ročníku porazil hráče BC Vítkov Prague Adama Kozáka jasně 175:19 na 3 náběhy. Úřadujícímu mistru Evropy v obou kádrových disciplínách se finálový den v Ústí nad Labem povedl. V semifinále se postaral o nejlepší výkony celého turnaje. Martina Vedrala porazil na 2 náběhy, zápas dohrál sérií 173.

Ivo Gazdoš vítězí v Ostravě s GP 1,271

29.1.2024

Parádní výkony předvedl zanedlouho jednašedesátiletý Ivo Gazdoš v nedělním dnu 4. Velké ceny v trojbandu na závodním stole, která se o uplynulém víkendu odehrála v jeho mateřském klubu BC Ostrava. Ivo postupně ve čtvrtfinále porazil Přečka na 19 náběhů. V semifinále největšího rivala Nováka na 24 náběhů a v repríze finále 1. Velké ceny v Havířově Ivo otočil díky sérii 12 zápas s Marcelem Dirnem ze stavu 21:28 na konečných 35:32 na 20. Ve vyřazovací části zahrál potřebných sto bodů na 63 náběhů, což se rovná průměru 1,587. V součtu se sobotní kvalifikací a hlavní soutěží Ivoš turnaj zakončil s GP 1,271! Jeden z jeho nejlepších turnajů vůbec.

Turnaje v Napajedlích otevřely snookerovou sezónu 2024

V herně Royal-Snooker Club v Napajedlích uspořádal ve druhém letošním víkendu Jean-Marie Hustin několik netradičních turnajů.